Sayfa 387/666 İlkİlk ... 287337377385386387388389397437487 ... SonSon
Arama sonucu : 5322 madde; 3,089 - 3,096 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,006
     Alıntı Originally Posted by mfy94 Yazıyı Oku
    Yani takasbank gibi aldığımız hisseler bir yerde tutuluyor mu? Midas ben şirketi kapatıyorum dediğinde güvence altında mı hisselerimiz onu merak ettim..
    En onemli soru bu esasinda.
    Hisseler havuzda araci kurum adina saklanir.
    Bizi kimse tanimaz.
    Midas satip kacsa ne olacak?
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

2. Hepsiburada bugün işleme açılmış. Hayırlı olsunIMG_20210702_203133.jpg

Mi Note 10 Lite cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by Hasan. Yazıyı Oku
    bunun cevabını ben alamadım.
    zaten parçalı hisse satması da bir garip geldi bana. nasıl oluyor ki.
    Parcali hisse satin almasi oluyor olmasina da, satarken sorun oluyor. Kendiniz satamiyorsunuz parcalari genelde.
    GER'de aylik olarak belirli rakam ile (örnegin 25 EURO'dan baslar) hisse biriktirme emiri girebiliyorsunuz. Durdurana kadar her ay belirlediginiz rakam ile hisse (fon, etf) alinir ve bu da sonucunda parca sorununu ortaya cikariyor.
    Ancak brokerlere yazi yazarak satisi saglayabiliyorsunuz parcalar icin.

4. Reit veya reit etfslerine yatırım yapan fikri yorumu olan var mı borsanın degerli olması enflasyon muhabetinden dolayı Reitlere bakayım dedim
    Pd ddler 2-4 arası dalgalanıyor. Makul olan 1 altındayken almak diye öğrendik türkiyede ama yurtdışı farklı heralde

0.36 pdddden işlem goren şu şirket hoşuma gitti inceliyorum YTD

https://pacapts.com/communities/

5. REIT'lerde çok vergi var benim bildiğim. Amaç kira toplamak ise verim vergi yüzünden çok düşüyor. Değer artışından kazanırım deniyorsa bilemem.

ytd
    Son düzenleme : Patrick Bateman; 04-07-2021 saat: 18:03.

6.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    REIT'lerde çok vergi var benim bildiğim. Amaç kira toplamak ise verim vergi yüzünden çok düşüyor. Değer artışından kazanırım deniyorsa bilemem.
    TR vatandaşları için aşağıdaki kaynağa göre %20 heralde. Türkiyede de gyolar değil ama diğer şirketlerde bu oran %15. O yüzden çok problem değil.

Temettü yattı diyelim. Tabloya göre IB, bu adam T.C vatandası temettü yatınca otamatik %20 kesiyor mu acaba? Alman birine de %15. Yunana %30.
    Yoksa herkesten %30kesip vatandası olan tek tek iade için ugrasıyor mu?

https://www.reit.com/sites/default/f...ithholding.pdf

Ytd

7.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    TR vatandaşları için aşağıdaki kaynağa göre %20 heralde. Türkiyede de gyolar değil ama diğer şirketlerde bu oran %15. O yüzden çok problem değil.

Temettü yattı diyelim. Tabloya göre IB, bu adam T.C vatandası temettü yatınca otamatik %20 kesiyor mu acaba? Alman birine de %15. Yunana %30.
    Yoksa herkesten %30kesip vatandası olan tek tek iade için ugrasıyor mu?

https://www.reit.com/sites/default/f...ithholding.pdf

Ytd

IB müşterisiyim. IB kayıt olurken verdiğiniz dökümanları dikkate alıyor. Benden 20% kesiyorlar USA'dan aldığım temettüler için.

Problem şurada: IB 20% kesiyor, üzerine bir de TC gelir vergisi kesiyor brüt tutar üzerinden. Yani verimin aşağı yukarı yarısı (belki de fazlası) vergilere gidecek.

Kaynakta vergisiz temettü sadece LSE'de UK şirketlerine yatırım yapılırsa mümkün. (TC'deki vergi kalıyor geriye sadece)

Onun dışındaki bütün seçeneklerde çiftte vergilendirilme var alınan temettü benzeri ödemeler için.

ytd

8. Bu REIT'lerin temettü dağıtmayıp da parayı içeride tutan, başka mülkler satın alan versiyonları vardır belki. Varsa öylelerine yatırmak daha mantıklı olabilir.

Aynı mantık UK dışındaki hisseler içinde geçerli. BRK.b misal temettü vermez ama istikrarlı çıkıyor sürekli fiyatı.

Bir de AAPL gibi temettü vermesine rağmen uçan kaçan hisseler var. Vergiden kaçmak için illa temettü vermesin diye diretmek de çok sağlıklı olmayabilir. Amaç sadece kira/temettü toplamak ise ama evet çok mantıklı değil.

ytd
    Son düzenleme : Patrick Bateman; 04-07-2021 saat: 18:28.

Sayfa 387/666 İlkİlk ... 287337377385386387388389397437487 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •