Sayfa 391/669 İlkİlk ... 291341381389390391392393401441491 ... SonSon
Arama sonucu : 5347 madde; 3,121 - 3,128 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Alıntı Originally Posted by fezalii Yazıyı Oku
    Cok guzel bilgiler geliyor, paylasim yapan arkadaşlara teşekkürler,

Benim aklımda iki soru kaldı simdi,
    1. Amerikadan etf aldik diyelim, temettuden ibr kaynaginda %20 kesiyor, daha sonra ben bu parayı hiç çekmeden tekrar yatırıma yönlendirme, ya da ibr hesabımda tutsam yine tr vergisi odeme zorunluluğu var mi, yoksa tr vergisini sadece yurda getirirken mi ödemek gerekiyor.

2. Arka sayfalarda bir arkadas dusuk temettulu ya da temettusuz accumulating fonlardan bahsetmiş, bunlara ornek bildiğiniz etf var midir,

Tesekkurler
    1. Temettü aldiginiz anda vergiye tabi olur. Tekrar yatirima yönlendirmeniz bir sey ifade etmez.
    2. Asagidaki baglantida portföy büyüklügü 1 milyar USD'den büyük olan ETF litesi var. Temettü veren ve accumulation yapan). Almanca ama belki isinize yarar.

ABD ETF'leri daha ucuz komisyonlu olabilir. Ancak ABD'de de yerlesik ETF alirsaniz ve 60.000 USD üzeri portföy sahibi olursaniz ve miras söz konusu oldugunda mirascilariniz ABD'de vergi vermek zorunda kalir. Bu konuyu gectigimiz yil burada islemistik.

https://de.extraetf.com/etf-search?a...&aum_from=1000

2. Cevap veren arkadaşlara cok cok teşekkürler

Gelen cevaplardan Sorularımın biraz yanlis anlaşıldığını dusundum, bir açıklama yapma ihtiyacı hissettim. benim amacım vergiden kaçmak değil, beyanname ver vs gibi işlerle uğraşmak istemiyorum, belki ben gözümde büyütüyorum ancak bordrolu çalışan olunca bu tür işler çok uzak ve karmaşık geliyor, hata yaparsak devlet baba yakamiza yapışır korkusu var, cekincem bu yüzden

Ayrica su an 10 yillik vadede islem yapmak ve sonunda erken emeklilik hayali kuruyorum ,o yuzden simdi temettu almanın bana çok bir kari yok, nakit akışı 10 yil sonra lazim olacak, simdilik büyüsün bana yeter, 10 yilsonra temettu etf lerine geçiş yaparım kismet olur ise.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,129
     Alıntı Originally Posted by fezalii Yazıyı Oku
    Cevap veren arkadaşlara cok cok teşekkürler

Gelen cevaplardan Sorularımın biraz yanlis anlaşıldığını dusundum, bir açıklama yapma ihtiyacı hissettim. benim amacım vergiden kaçmak değil, beyanname ver vs gibi işlerle uğraşmak istemiyorum, belki ben gözümde büyütüyorum ancak bordrolu çalışan olunca bu tür işler çok uzak ve karmaşık geliyor, hata yaparsak devlet baba yakamiza yapışır korkusu var, cekincem bu yüzden

Ayrica su an 10 yillik vadede islem yapmak ve sonunda erken emeklilik hayali kuruyorum ,o yuzden simdi temettu almanın bana çok bir kari yok, nakit akışı 10 yil sonra lazim olacak, simdilik büyüsün bana yeter, 10 yilsonra temettu etf lerine geçiş yaparım kismet olur ise.
    Vergi isleri ile ugrasmak istemiyorsaniz yurt disi hisselere yatirim yapan, icerigini begendiginiz, iyi yonetilen bir yatirim fonu da guzel bir alternatif olabilir..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

katkıda bulunan herkese çok teşekkür ederim
    ben de sayın dudu'nun belirttiği gibi madem hem temettüden hem alım satım ile elde ettiğim kardan vergi alınıyor , bari al-sat yapmam böylece sadece temettü üzerinden vergi kalır diye düşünmüştüm
    azcık paramızı koruyalım diye girmediğimiz iş kalmadı malesef ... abd halkı işsizlik verisini, enflasyonu bizim kadar takip etmiyor mevzuatı bu kadar bilmiyordur diye tahmin ediyorum
    değerli yorumlarınız bilgilendirmeleriniz için tekrar çok teşekkür eder şimdiden sevdiklerinizle birlikte mutlu sağlıklı bayramlar dilerim ... saygılar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

5.  Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    katkıda bulunan herkese çok teşekkür ederim
    ben de sayın dudu'nun belirttiği gibi madem hem temettüden hem alım satım ile elde ettiğim kardan vergi alınıyor , bari al-sat yapmam böylece sadece temettü üzerinden vergi kalır diye düşünmüştüm
    azcık paramızı koruyalım diye girmediğimiz iş kalmadı malesef ... abd halkı işsizlik verisini, enflasyonu bizim kadar takip etmiyor mevzuatı bu kadar bilmiyordur diye tahmin ediyorum
    değerli yorumlarınız bilgilendirmeleriniz için tekrar çok teşekkür eder şimdiden sevdiklerinizle birlikte mutlu sağlıklı bayramlar dilerim ... saygılar
    Al-sat yapınca da aldığınız ile sattığınız fiyat arasında elde ettiğiniz karın yüzdesini veriyorsunuz vergi olarak.

Sürekli bir şekilde başarılı al-sat yapabilen birisi yine vergisinden korkmamalıdır. Neticede alsat başına 10 kazanıyorsanız, 3'ü vergiye gidiyormuş gibi düşünmek lazım.

Aynı mantık temettüden gelen para için de geçerli, uzun yıllar tuttuktan sonra satılacak hisse için de geçerli.

Asıl sıkıntılı noktalardan birisi vergi hesaplanırken temel alınan para biriminin TL olması.

Yani hisseyi 10 dolardan alıp, 9 dolardan satmanıza rağmen dolar/tl 8'den 10'a çıkarsa 10TL kar etmiş görünüyorsunuz. Onun da kabaca 30%'u vergiye gider. Dolar cinsinden yenilen darbenin üstüne bir de vergi darbesi biniyor.

Dolar/TL'nin yüzde 20% hareket ettiğini Ağustos 2018'de gördük. Sürekli olan şeyler değil bunlar ama 4-5% civarı hareketler o güne kıyasla oldukça sık yaşandı daha önce. Al sat yapan birisi için bu volatilite tehlikeli durumlar doğuruyor.

O yüzden bana göre alınan hisseyi uzun dönem tutup dolar cinsinden büyük kar edip, efektif maliyeti neredeyse sıfır civarına çekmek lazım ki ileride satarken 30-35% vergi vermenize rağmen elde ettiğiniz kar p*ç olmasın.

Bunlar hep ABD borsasının (ya da hangi borsaya yatırıyorsanız parayı) çıkmaya devam edeceğine yönelik beklentiler üzerinden yaptığım analizler.

Şu yukarıdaki grafik işin tehlikeli noktalara gittiğini gösteriyor ama herkesin risk algısı farklı tabi. Bir şey diyemem. Olur da borsalar çakılır da uzun süre dipte kalırlarsa o ihtimali düşünerek aklınızı oynatmayacağınız miktarları bağlamak mantıklı olabilir.

ytd

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
    Bugün başvurdum IBKR'ye , 2 saat içinde hesap onaylandı ve kullanıma açıldı. Çipli yeni kimlik yetiyor sadece...evrak falan vs yok,herşey dijital. Sözleşmelerin dijital kopyasını da isteyen alabiliyor.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
    İngiliz global para transferi şirketi WISE "borsadan satış" yöntemiyle halka arz edilmiş.
    1 lot WISE 9,44 GBP

https://www.londonstockexchange.com/...se-main-market
    Son düzenleme : Trade Shark; 13-07-2021 saat: 16:16.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    İngiliz global para transferi şirketi WISE borsadan satış yöntemiyle halka arz edilmiş.

https://www.londonstockexchange.com/...se-main-market
    Wise musterisiyim. Turkiyeye para gonderme isini Wise ile yapiyorum. Oldukca memnunum. Bazi musterilerine(ben bu sansli gruptayim), IPO'dan sonra Wise hissesi alanlara ekstra 100 poundluk hisse verecek 1 sene elde tutulmasi halinde.

almayi dusunuyorum acikcasi. Musteri sadakati diyelim

Sayfa 391/669 İlkİlk ... 291341381389390391392393401441491 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •