Sayfa 450/664 İlkİlk ... 350400440448449450451452460500550 ... SonSon
Arama sonucu : 5312 madde; 3,593 - 3,600 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by ratso Yazıyı Oku
    IKBR gibi yurtdisi platformlara Turkiye'den dolar yollamanin en ucuz yolu nedir acaba?
    SWIFT ile 100bin 10bin USD gibi meblalar yollayanlar oldu mu? Ve ne kadar ucret kesildi. Turkiye'deki bankalar bir ust limit ucret koyuyorlar ve bu ogrenebilir ama muhbir ve alici?
    IKBR'a TL yollamak ucretsiz fakat malumunuz kimse birikimlerini TL olarak tutmuyor, ozaman once USD-TL sonra tekrar USD-TL yapmam gerekecek.
    5000 dolar, CEPTETEB Swift ile 34 TL + 10$ muhabir banka komisyonu olarak gitti.

2. Şimdiye kadar bir kere swift kullandım o da TC içindeki bir bankadan öbürüne idi. (Enpara > Burger)

Enparanın aldığı 30 mu 50 TLmi ne dışında kesinti olmadı. Miktar büyüktü. ($100k+)

Yurtdışına çıkan paraları daha bir dikkatli inceliyorlardır sanıyorum.

IKBR'ye için güzeli TL atıp orada dövize dönmek.

ytd

3. 1 haftadır Firstrade'den IB UK'ye ACAT transferi yapmaya çalışıyorum. Firstrade durmadan reddediyor IB UK'den başlattığım transfer talebini. Neymiş ? Tax numaram aynı değilmiş. Kafayı yedirecekler en son bana. "Ulan her ikinize de aynı W8-BEN formunu doldurdum TC kimlik numarası ile". Ayın 12 sine kadar çıkmam gerekiyor Firstrade'den bu arada. Adamlar giderayak "Zorluk çıkaralım, Türk'ün parasına çökelim" diyor olmasın.

4.  Alıntı Originally Posted by fourier Yazıyı Oku
    1 haftadır Firstrade'den IB UK'ye ACAT transferi yapmaya çalışıyorum. Firstrade durmadan reddediyor IB UK'den başlattığım transfer talebini. Neymiş ? Tax numaram aynı değilmiş. Kafayı yedirecekler en son bana. "Ulan her ikinize de aynı W8-BEN formunu doldurdum TC kimlik numarası ile". Ayın 12 sine kadar çıkmam gerekiyor Firstrade'den bu arada. Adamlar giderayak "Zorluk çıkaralım, Türk'ün parasına çökelim" diyor olmasın.
    Türkiye'de vergi no ile tc no aslında farklı şeyler hem de aynı şeyler. Bunlar TC no'sunun vergi numarası yerine de kullanıldığını bilmiyor olabilirler.

Sakince anlatmak lazım.

Anlamamazlıktan gelirlerse 1-2 gün kala komple TL/USD'ye dönüp çekin parayı yapacak başka bir şey kalmazsa... Yurtdışı firmalarında böyle aksilikler çıkınca kötü oluyor gerçekten. TC'de olsalar ana avrat sövüp bir de mahkemeye verirdiniz.

En kötü ihtimalde parayı çektikten sonra sövün içiniz rahatlar Parayı hesapta görmeden sövmeyin.

ytd

5.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Türkiye'de vergi no ile tc no aslında farklı şeyler hem de aynı şeyler. Bunlar TC no'sunun vergi numarası yerine de kullanıldığını bilmiyor olabilirler.

Sakince anlatmak lazım.

Anlamamazlıktan gelirlerse 1-2 gün kala komple TL/USD'ye dönüp çekin parayı yapacak başka bir şey kalmazsa... Yurtdışı firmalarında böyle aksilikler çıkınca kötü oluyor gerçekten. TC'de olsalar ana avrat sövüp bir de mahkemeye verirdiniz.

En kötü ihtimalde parayı çektikten sonra sövün içiniz rahatlar Parayı hesapta görmeden sövmeyin.

ytd
    Hayır W8-BEN diye bişey var. Doldur dediler doldurduk. TC kimliği girdik. Adamlar yazmış vergi numaranız yoksa, social security veya national id girin diye. Her ikisini de aynı formu doldurdum. Şimdi yokuş yapıyorlar. Ana avrat zaten hergün Biden'a sövüyorum onda sıkıntı yok

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
     Alıntı Originally Posted by lanxcelot Yazıyı Oku
    TL olarak yollayın daha ekonomiği yok. Ben usd yolladım IBKR ye 35 usd eksik ulaştı.
    kesinlikle.
    yatırırken de çekerkende 2 usd'lık fx dönüşüm masrafı gayet makul.
    Swift'i sormuştum banka şubesine . IB'den gelen ücretsiz swifte, sizin muhabir banka kesiyormu diye.TEB uluslararası oldugu için IB'nin muhabir bankası sizin Londra şubeniz dedim. "Biz sadece 15 tl kesiyoruz, bilemiyoruz ilave kesinti olabilir" demişlerdi.
    O yüzden tüm transferlerimiz TL olacak bu yurtdışı işinde.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

7. Anlamadığım diğer husus ise IB UK ile IB US farkı. Bu da kafamı karıştırıyor. interactivebrokers.co.uk üzerinden giriyorum W8-BEN formu hesabımda duruyor. Bu form US vergi dairesine ait. UK niye benden herhangi bir form istemiyor ? Ben kimin müşterisiyim arkadaş ? US müşterisi değilimdir herhalde.

8.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    kesinlikle.
    yatırırken de çekerkende 2 usd'lık fx dönüşüm masrafı gayet makul.
    Swift'i sormuştum banka şubesine . IB'den gelen ücretsiz swifte, sizin muhabir banka kesiyormu diye.TEB uluslararası oldugu için IB'nin muhabir bankası sizin Londra şubeniz dedim. "Biz sadece 15 tl kesiyoruz, bilemiyoruz ilave kesinti olabilir" demişlerdi.
    O yüzden tüm transferlerimiz TL olacak bu yurtdışı işinde.
    Çekerken TR dışında bir ülkeye çekim yapılacaksa transferwise de çok işe yarıyor.

Sayfa 450/664 İlkİlk ... 350400440448449450451452460500550 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •