Sayfa 567/667 İlkİlk ... 67467517557565566567568569577617 ... SonSon
Arama sonucu : 5336 madde; 4,529 - 4,536 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,948
     Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Bu doğru değil bildiğim kadarıyla. Bu tarz budget brokerlar arasında kişiye yönelik saklama yapan olmaması lazım. Daha önce araştırıp bulmuştum nerede yazdığını bunun. Eski sayfalarda var.

Bu hizmeti sadece Goldman, Schwab vs büyük miktarları yöneten kişilere veriyor. Bu yönden bizdeki bankalar ya da midas gibi aracı kurumlar ile IKBR arasında fark yok.

ytd
    Garanti yurt disiyla calisiyordum ama kapattim, Midas ve IB var ama portfoyu Midasta yapmaya karar kildim,
    bence Midas guvenilir bir firma SKP dan BIST onayida aldirlar

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,070
     Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    Sn dudu bunlarda bizden farklı olarak şöyle bir şey mi var ?
    Mesela 15 eylülde hisse sahibi olanlara 3 ekimde temettü veriyorlar.
    Bizde ise temettü ödeme tarihinde hisse sahibi olmak yeterli

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Temettu aciklanma gunu var..

Temettu ex-dividend yani temettusuz islem gorme gunu var.

Bir de temettunun yatma gunu var..

Bunlari suradan inceleyebiliriz:

Bottom Line
    In conclusion, the ex-dividend date is the date which an investor must own the stock of a company in order to receive the declared dividend. The ex-dividend date is set for the business day before the date of record in the U.S. The company announces the amount of the dividend payment and the date of record weeks before making the payment, giving investors plenty of time to purchase a stock if they want to receive the dividend payment

https://seekingalpha.com/article/4439142-what-is-ex-dividend-date?source=acquisition_campaign_google&utm_source =google&utm_medium=cpc&utm_campaign=14926960698&ut m_term=133537863989^aud-845905145177:dsa-1702100584797^^585727700576^^^g&internal_promotion =true&gclid=CjwKCAjwsfuYBhAZEiwA5a6CDDJweSoB0RYIdI 1zXOMiP96fB3g5KQjh8JDJcCBgTupIEhED1WLDIxoCnF0QAvD_ BwE

Tip: The ex-dividend date is set for the day before the date of record, which is the date companies gather the names of all the investors who own shares as of the market's open on the ex-dividend date.
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Bu doğru değil bildiğim kadarıyla. Bu tarz budget brokerlar arasında kişiye yönelik saklama yapan olmaması lazım. Daha önce araştırıp bulmuştum nerede yazdığını bunun. Eski sayfalarda var.

Bu hizmeti sadece Goldman, Schwab vs büyük miktarları yöneten kişilere veriyor. Bu yönden bizdeki bankalar ya da midas gibi aracı kurumlar ile IKBR arasında fark yok.

ytd
    IBKR veya AB icindeki brokerlerde saklama havuzda yapilir ama adiniza saklama havuzundadir. Araci kurum iflas etse de portföy icerigi adiniza oldugu icin baska brokere virman yapiyorsunuz bu durumda.
    TR'de bankalar dahil araci kurumlar sadece kendi icinde bu ayirimi yapiyor sanki. Yoksa MKK'da saklanmasi gerekirdi.
    Kisaca TR'de bankanin/araci kurumun portföyünde hisseler, IBKR'de, AB, ABD brokerlerinde ise saklama havuzunda adiniza kayitli ve iflas durumunda icra edilebilecek bir deger degil. TR'de araci kurum iflas eder ve onun portföyü göründügü icin icra edilme ihtimali varsa pek ici acici olmayabilir.

4.  Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    IBKR veya AB icindeki brokerlerde saklama havuzda yapilir ama adiniza saklama havuzundadir. Araci kurum iflas etse de portföy icerigi adiniza oldugu icin baska brokere virman yapiyorsunuz bu durumda.
    TR'de bankalar dahil araci kurumlar sadece kendi icinde bu ayirimi yapiyor sanki. Yoksa MKK'da saklanmasi gerekirdi.
    Kisaca TR'de bankanin/araci kurumun portföyünde hisseler, IBKR'de, AB, ABD brokerlerinde ise saklama havuzunda adiniza kayitli ve iflas durumunda icra edilebilecek bir deger degil. TR'de araci kurum iflas eder ve onun portföyü göründügü icin icra edilme ihtimali varsa pek ici acici olmayabilir.
    Oyak yatırım Euroclear da saklıyor ve saklama ücteri kesiliyor.

Yani aracı kurum bazında değişiklik gösteriyor bu konu...

https://www.oyakyatirim.com.tr/hizme...tdisi-islemler

Sıkça sorulan sorular kısmında 11 no lu madde..
    Burada yer alan yorumlar, kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu nedenle, yatırım veya al/sat tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,070
     Alıntı Originally Posted by kafkaf Yazıyı Oku
    Oyak yatırım Euroclear da saklıyor ve saklama ücteri kesiliyor.

Yani aracı kurum bazında değişiklik gösteriyor bu konu...
    Bildigim kadari ile hepsi euroclearde saklaniyor da adimiza oldugundan o kadar da emin olmayalim bence saklama ucreti alsalar da...

Ben de bu nedenle IBKR'den yana kullandim tercihimi ancak bu defa da olasi bir vefat halinde veraset isleri vergi v.s durumu karisik gorunuyor..

ABD veraset vergisi (estate tax) yabancilardan %60 a kadar cikiyor arastirmalarima gore...

Bunu da dusunmek gerekir, hem de en basdan..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

6.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Parayı yurtdışına 2 usd maliyetle gönderip yine aynı maliyetle çekebiliyorum (TL gönderme 0, fx çevirme 2 $)
    Mobil ve PC uygulaması kullanıcı dostu,
    Alım-satım komisyonu rekabetçi oranda düşük.
    Saklama vs. ücretler yok.
    Farklı para birimleri ile ABD dışı borsalara giriş imkanı ( UK, Euro bölgesi vb. gibi)
    Şeffaflık. Tüm ekstreler , raporlar ve dökümler cent cent kayıtlı.
    Saklamanın adımıza yapılması,
    Hesabın tamamen yurtdışında olması.
    Thomas Peterffy'a duyduğum güven
    Bunların hepsi güzel. Merak ettiğim konu şu: bir problem/anlaşmazlık çıktığında hangi ülkede mahkemeye gitmeniz gerekiyor? Türk mahkemeleri ibkr ile olan anlaşmazlıklara bakııyor mu?
    Tşk.
    Burada yer alan yorumlar, kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu nedenle, yatırım veya al/sat tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

7.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Bildigim kadari ile hepsi euroclearde saklaniyor da adimiza oldugundan o kadar da emin olmayalim bence saklama ucreti alsalar da...

Ben de bu nedenle IBKR'den yana kullandim tercihimi ancak bu defa da olasi bir vefat halinde veraset isleri vergi v.s durumu karisik gorunuyor..

ABD veraset vergisi (estate tax) yabancilardan %60 a kadar cikiyor arastirmalarima gore...

Bunu da dusunmek gerekir, hem de en basdan..

Syg,
    Veraset konusu da önemli tabiki...

Bir de hukuki bir anlaşmazlıkda Türk mahkemeleri yetkili mi? Yoksa İngiltere mahkemelerinde hak aramamız mı gerekiyor?

8. Sayfa sayfa geri gittim 2021/Mayıs'taki mesajımı buldum.

https://ibkr.info/node/739

B does not accept or hold any physical stock certificates. As a matter of operational efficiency and costs, we hold all securities in street name meaning that they are registered electronically in the name of IB on the books of the issuer. IB, in turn, holds securities for clients in what is known in the industry as 'book entry' form which simply means that we maintain a record on our books that you are the beneficial owner of the securities.
    Hisseler "issuer" tarafında bizim adımıza kayıtlı ama bizim tuttuğumuz defterde sizin adınıza kayıtlı demiyor mu burada?

" beneficial owner " google translate'e göre "mülkten yararlanan hak sahibi" dir.

Peki "mülkten yararlanan hak sahibi" ne demek siz karar verin.

Bunun bizdeki bankalardan farkı yok gibi görünüyor ama $250k gibi bir sigortadan bahsediliyordu ikbr ya da benzeri bir aracı şirketin batması durumunda. Onun ayrıntılarını unuttum şimdi azıcık geziniyim bulurum. Büyük ihtimalle bu sigorta bizdeki bankalarda yok.

Sayfa 567/667 İlkİlk ... 67467517557565566567568569577617 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •