Sayfa 596/666 İlkİlk ... 96496546586594595596597598606646 ... SonSon
Arama sonucu : 5322 madde; 4,761 - 4,768 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,989
     Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Sayin sathyz,

Sirket kurma ile ilgili gercekten cok cahil biriyim. Yurt disinda yasadigim icin, TR'deki temettulerimden 30% vergi veriyorum burada. 10%'de Turkiye de veriyorum. 100 liralik temettunun 37 si vergi olarak gidiyor. Ayrica geriye kalan 63 u burada deklare ediyorum.
    Yillik gelirim belirli bir tutari astiginda, benden biraz daha vergi odememi isteyebiliyorlar.

Cevabini merak ettigim soru, ne kadarlik bir portfoyde sirket kurmak mantikli. Muhsabeci ucreti vs... Hangi durumda basa bas gelinir.

Bir muhasebeciye sordum, degmez dedi. Gercek kisi olarak devam et dedi.

Bilginiz var mi acaba bu konuda?
    Benim muhasebecim de degmez demisti, sirketin de bir suru masrafi gideri olacak, tasfiye etmek bile sorun demisti bana da.
    Ben ozel fon isleri ile ilgilenmistim bir ara.
    Orada da belli bir fon buyuklugune kadar odemedigimiz stopaj fon yonetim ucreti olarak gittigi icin bana pek avantajli gelmemisti.
    Yuksek paralar icin rantable olabildigini hesaplamistim.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

2.  Alıntı Originally Posted by sathyz Yazıyı Oku
    Zaten herkesin bildiği bir konu. Ben de biliyordum. Ama dikkate almadım. Zaten muhasebecim neredeyse %40 daha az vergi vermemi sağlamıştı.

Önerilen şu forumlarda: Şirket kurup onun adına aracı kurumda hesap açmak. Sonrası malum. Araba alırsanız şirketin üzerine gösterip gider gösteriyorsunuz. Tatile gitseniz iş gezisi diye gider gösteriyorsunuz. Parayı onunla bununla yeseniz yine yolları varmış şirket üzerine. Vergiden düşülüyor. Burada çoğunluk IBKR kullanıyor. Size şirket hesabı açmanızı tavsiye ederim. Gerisini muhasebeciye bırakın. Offshore işlerle hileli hurdalı yapmayın, kitabına uygun yaparsanız az vergi ödersiniz diyorlar. Bu konuda ne düşünüyorsunuz.

Offshore yerlere yönelmenin artık anlamı kalmamış. An be an sıkıştırmaya başlamışlar vergi için offshore'u yeni önlemlerle. Hatta birinin dediğine göre offshore'u anlamsızlıştırmak için global olarak bir vergide anlaşma ihtimalleri de olabilirmiş. Çok parası olanlar için yine hile hurda vardır tabi.

Bir yol da bitcoin atm. Ankara ve İstanbul'da bir de pek çok şehirde atm'leri var. ATM'den bitcoinden para çekebilirsiniz. Ben bu işe girmem.

En iyi yol Türkiye'de şirket kurup o şirketle hesap açmak - sonra gider göstermek. Siz ne düşünüyorsunuz?
    Aldığınız araba değer kazandığında ve satış yaptığınızda aradaki fark için gelir vergisi ödersiniz. TR gibi enflasyonist bir ülkede çok mantıklı değil. Tanıdığım bir çok kişi şirketi olduğu halde aldığı arabayı şirkete ait olarak göstermiyor.

Ev kirasını gider olarak göstermekten bahsetmişti birisi de bu durumda da %20 stopaj ödersiniz. ev kiranız 10.000 TL ise size maliyeti 12.000 TL olur. (12.000 tl vergiden mahsup edilebilir)

Bunların dışında şirket kurmanın getirdiği masraflar da var.

Şirket kurup gerçekten vergiden kaçınabilen var mı?
    Yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by One-X Yazıyı Oku
    Aldığınız araba değer kazandığında ve satış yaptığınızda aradaki fark için gelir vergisi ödersiniz. TR gibi enflasyonist bir ülkede çok mantıklı değil. Tanıdığım bir çok kişi şirketi olduğu halde aldığı arabayı şirkete ait olarak göstermiyor.

Ev kirasını gider olarak göstermekten bahsetmişti birisi de bu durumda da %20 stopaj ödersiniz. ev kiranız 10.000 TL ise size maliyeti 12.000 TL olur. (12.000 tl vergiden mahsup edilebilir)

Annem de aynısını söylemişti sizlerin dediğinizin - şirket feshetmek gerçekten zormuş.

Kira konusuna gelirsek ***bildiğim kadarı ile*** Eğer bir şirket evi kiralarsa vergiyi stopaj olarak kendisi öder. Ev sahibi vergi ödemez. (Geçmişten deneyimlerden hatırladığım.) Ev sahibi ile pazarlık ederek ben stopaj ödeyeceğim %20 az kira al diye pazarlık edilebilir. Başkasına kiraya verse vergi ödeyecek ne de olsa. Neyse ben sizler kadar bilgili değilim. Forumu kirletmek istemem. Belki vergi diye bir topik açsanız da olur burası kirlenmesin diye ama yasalar ne der bilemem.

Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    Midas aracılığıyla abd borsalarına yatırım yapmak istiyorum. Aslında daha önceden planım vardı ama şu vergi işi yüzünden yapmak istemedim. Şuan fikrimi değiştirdim hem öğreneyim hemde bir gözüm abd de olur dünya piyasalarını yakından takip etmiş olurum diye düşünüyorum. Kendimce apple üzerinden bir hesap yaptım. Acaba hesabım doğrumu bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Örnek;

Apple alış tarihi: 5 kasım 2012
    Apple satış tarihi: 4 kasım 2022
    Lot:100
    Alış tarihindeki fiyatı:18,63 dolar
    Satış tarihindeki fiyatı: 137 dolar
    Alış tarihinde dolar kuru: 1,78tl
    Satış tarihinde dolar kuru: 18,62tl
    Yi-üfe ekim 2012: 204,15
    Yi-üfe ekim 2022: 1865,09

Şimdi bu verilerle 100lot apple 2012 de aldığımda 1.863dolar(3.316tl) ediyor. 2022 kasımda satarsam 13.700dolar(255.094tl ediyor. Alış fiyatına üfe endekslemesi yaparsam 30.295tl ediyor. Bu durumda brüt karım 224.798tl oluyor. Şİmdi beyanname vermem gerekiyor. Mart 2023 te beyannameyi vermem gerekiyor. Şuanki vergi dilimine göre 70.000tl ye kadar 12.400tl vergi vereceğim. Kalan brüt kar(224.798-70.000=154.798tl) içinde %27 vergi verirsem 41.795tl ödeyeceğim. Toplamda ödemem gereken vergi 54.195tl olacak. Net karım bu durumda 170.602tl oluyor. Bunuda bugünkü kurdan dolara çevirirsem 9162 dolar ediyor.

Yani kısaca 2012 de 1863dolar yatırsam 2022de 9162 dolarım olacak. Tabi 3 dolarda midasın payını çıkarmam gerekiyor. Yaptığım hesaplama doğru mudur acaba? Teşekkürler
    Apple 2014'de 1:7 ve 2020'de 1:4 bölündü.
    O 100 hisse 2800 hisse oldu 2022'de. Hesap bu sekilde cok baska olur.

5.  Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    Apple 2014'de 1:7 ve 2020'de 1:4 bölündü.
    O 100 hisse 2800 hisse oldu 2022'de. Hesap bu sekilde cok baska olur.
    tradingview den düzeltilmiş fiyatları aldım. Düzeltme yoksa iş başka tabi

Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    tradingview den düzeltilmiş fiyatları aldım. Düzeltme yoksa iş başka tabi
    Fiyatlar dogru da, sahip oldugunuz hisse sayisi katlandi ve sonucunda alim satimdan elde edeceginiz kar da katlandi.
    Ileriye dönük vergilendirme hesaplamasi genelde tutmaz. Vergi yasalari degisken (her iki ülkede), ne olacagini bilemiyoruz.
    Devlet cikip alim satim kazanclarindan vergiyi %90 yaptim diyebilir, ABD, cifte vergilendirme anlasmasini hice sayarak, ben de alim satim kazancindan vergi alacagim diyebilir vs. vs..

Vergi isini, büyüme hissesi secebiliyorsaniz, pek de seetmeyin derim. 1K dolar on yilda 50-100K olmus sa verin vergisini rahat olun.

7. Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

https://twitter.com/schuldensuehner/...WZA1JQNVZoDAyA

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,989
     Alıntı Originally Posted by One-X Yazıyı Oku

Sirket kurup vergileri giderleri oradan odemenin cok bir avantaji kalmadi diye biliyorum ben de.
    Size bir tuyo vereyim.
    Her ne kadar kadar kiyakciligin sonu ayakcilik olsa da bu kiyagimi unutmayin.
    Ozel fon kurdurma isini kurcalayin biraz da.
    Sonra onu da tartisalim..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Sayfa 596/666 İlkİlk ... 96496546586594595596597598606646 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •