Sayfa 62/668 İlkİlk ... 1252606162636472112162562 ... SonSon
Arama sonucu : 5344 madde; 489 - 496 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Duhul
    Jun 2017
    İkamet
    источник света
    Gönderi
    79
    Bu fonlardaki temettüden yararlanamıyoruz, değil mi?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,115
     Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Sayın Dudu avrupa yavaşlarsa bizde payımızı düşeni alacağız. Amerikanın dinamizminden yararlanmasını hisse dışında başka bir yolu var mı ?

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    https://investor.vanguard.com/etf/profile/VYM

Su etf hosuma gidiyor..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by Sorrow Yazıyı Oku
    Bu fonlardaki temettüden yararlanamıyoruz, değil mi?
    no. fon değerine ekleniyor biliyorum.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

4. Merhaba arkadaşlar. Ben de uzun zamandır araştırıyorum. Ama bu vergi konusu can sıkıcı. Türkiyedeki hisse senetlerine vergi ödemezken yurtdışındaki senetlerin karına ve temettüsüne vergi ödemek istemiyorum. Ama türkiyede türk şirketlerine yatırım yapmak da istemiyorum. İş yatırım üzerinden başladım üç hisse aldım 25 dolar alış satış komisyonu ağır geldi yurtdışından hesap açtım artık birikimlerimi oraya göndermeyi düşünüyorum. Alınacak hisse çok ama borsalar zirvede biraz ürkütüyor bu seviyelerden almak. Temettü yatırımı yapan birçok yabancı kişiyi takip ediyorum tabi onların durumu farklı gelirleri dolar euro ile olduğu için daha çok miktarda hisse alabiliyorlar. Bizim gibi üçüncü dünya ülkelerinde tasarruf etsen ne edeceksin alacağın en çok bir kaç yüz bilemedin beş yüz dolarlık hisse ayda. Kafam karışık ama türkiye ekonomisine güvenim öyle az ki abd şirketleriyle haşır neşir olduğumdan beri türk şirketleri çok sığ küçük basit şirketler gibi geliyor yatırım yapasım gelmiyor.

5.  Alıntı Originally Posted by roterio2 Yazıyı Oku
    Merhaba arkadaşlar. Ben de uzun zamandır araştırıyorum. Ama bu vergi konusu can sıkıcı. Türkiyedeki hisse senetlerine vergi ödemezken yurtdışındaki senetlerin karına ve temettüsüne vergi ödemek istemiyorum. Ama türkiyede türk şirketlerine yatırım yapmak da istemiyorum. İş yatırım üzerinden başladım üç hisse aldım 25 dolar alış satış komisyonu ağır geldi yurtdışından hesap açtım artık birikimlerimi oraya göndermeyi düşünüyorum. Alınacak hisse çok ama borsalar zirvede biraz ürkütüyor bu seviyelerden almak. Temettü yatırımı yapan birçok yabancı kişiyi takip ediyorum tabi onların durumu farklı gelirleri dolar euro ile olduğu için daha çok miktarda hisse alabiliyorlar. Bizim gibi üçüncü dünya ülkelerinde tasarruf etsen ne edeceksin alacağın en çok bir kaç yüz bilemedin beş yüz dolarlık hisse ayda. Kafam karışık ama türkiye ekonomisine güvenim öyle az ki abd şirketleriyle haşır neşir olduğumdan beri türk şirketleri çok sığ küçük basit şirketler gibi geliyor yatırım yapasım gelmiyor.
    Selam. Çok doğru düşünüyorsun.
    Ben de sizin gibi düşünüyorum. Yurtdışında hesabı hangi kurumdan açtınız ? Yardımcı olur musunuz ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

6.  Alıntı Originally Posted by Hasan. Yazıyı Oku
    Selam. Çok doğru düşünüyorsun.
    Ben de sizin gibi düşünüyorum. Yurtdışında hesabı hangi kurumdan açtınız ? Yardımcı olur musunuz ?

Ben TD Ameritrade den açtım. ABD de bir şirket. Alım satım komisyonu sabit 6,99 dolar. Ayrıca yüzlerce ETF yi komisyonsuz da alabiliyorsunuz. Henüz para göndermedim. Hesabım açık platformu uygulaması çok kullanışlı. Şuan en hesaplı para gönderme (swift, wire transfer) yöntemini araştırıyorum. Bilenler varsa yardımcı olursa sevinirim. Bugün ilk temettülerimi aldım iş bankası hesabıma yatmış ama heralde vergi kesintisi oldu yattı. O yüzden türkiyede düşünmüyorum daha çok yatırım yapmayı. İşbankasından aldığım yabancı hisselerim zararda şuan. Kara geçerse satıp komisyonu da kabullenip o meblayı da abd hesabıma göndereceğim

7.  Alıntı Originally Posted by roterio2 Yazıyı Oku
    Ben TD Ameritrade den açtım. ABD de bir şirket. Alım satım komisyonu sabit 6,99 dolar. Ayrıca yüzlerce ETF yi komisyonsuz da alabiliyorsunuz. Henüz para göndermedim. Hesabım açık platformu uygulaması çok kullanışlı. Şuan en hesaplı para gönderme (swift, wire transfer) yöntemini araştırıyorum. Bilenler varsa yardımcı olursa sevinirim. Bugün ilk temettülerimi aldım iş bankası hesabıma yatmış ama heralde vergi kesintisi oldu yattı. O yüzden türkiyede düşünmüyorum daha çok yatırım yapmayı. İşbankasından aldığım yabancı hisselerim zararda şuan. Kara geçerse satıp komisyonu da kabullenip o meblayı da abd hesabıma göndereceğim
    Td hesap açma konusunda yardımcı olur musunuz ? Diğer konular da ben size yardımcı olayım. Td temettü vergisi yüzde 20 kesilir yatar. Bizde yüzde 30. Td ye para göndermek için en mantıklısı enpara veya cepteteb. Enpara 30 tl swift ücreti alır. Ama internette araştırdığım kadarıyla muhabir masrafı çıkıyor. O da 25 usd. Yani para gönderirken 30 tl artı 25 usd gözden çıkartman lazım.

Gel gelelim diğer konulara. Td çok şikayet okudum. Özellikle kesintiler yapılıyormuş durduk yere. Ben td ile görüştüm kesinti yok dedi.

İkincisi para göndermek için size form gönderiyor td. Ama gel gelelim enpara swift yaparken swift kodu , iban veya hesap kodu ve alıcı adı isterken. Td nin bize gönderdiği formda sadece swift kodu yer alıyor. Görüştüm başka numara veremediler. Hesap adı veremediler.

Üçüncüsü para gönderdiğimiz banka para kaynağını sorabiliyormuş. Ve ispat edene kadar bloke koyuyormuş. Vergi cart curt olayları. Veya kaynagı.

Son ve bana göre en büyük problem diyelim ki vefat ettik. Türkiyedeki hesaplar çıkattılır da geride kalanlar yurtdışındaki hesapları paraları nasıl geri alabilecek ?

Bir dip not td den para çekerken türkiyeye 25 usd alıyorlar. Türkiyedeki bankada bir miktar alıyor tabi.

Td hesap açılımında yardımlarınızı bekliyorum. Ve para transferi yaparsanız eğer yardımlarınızı istiyorum.

8. Önce TD hesap açma işlemini yazıyım diğer konuda da düşüncemi belirteceğim. Hesap açmak için online olarak web sayfasından başvurunca imzalanıp doldurulacak belgeler zaten çıkıyor son sayfada. Onların çıktısını alıp imzaladım. Bir de bank statement dedikleri ve sizin herhangi bir bankadan hesabınızın olduğu tabi, alabileceğiniz ingilizce bir sayfa var. Ben ziraatten ücretsiz aldım. Matbu bir evrak üstünde banka hesap numaranız ve adres bilgileriniz yazıyor. Hesap açılış formundaki adres bilgilerinizle bu bankanın verdiği tutacak birbirini ona bakıyorlar. Sonra pasaport istiyorlardı galiba bunların hepsini tarayıp fotoğrafını çekip internetten gönderiyorsunuz. Bir iki haftaya açılıyor hesap. Ben telefonla konuşup aldım giriş şifremi falan ama normalde posta yoluyla gönderiyorlar bana daha gelmedi bi kaç haftayı bulur dediler.

Diğer konuda ise temettü yatırımı uzun vadeli yatırım ben ikide bir para çekmeyi düşünmüyorum inşallah bi ters durum olmadığı müddetçe. Temettülerle de hisse almaya devam edeceğim. Yabancılar buna drip diyorlar. Yüzde yirmi kesilecek sadece temettü hesabıma yatmadan. Ayrıca kar edersem de gelir vergisi falan yok. Ama türkiye örneğine bakarsak, bi kere temettü hesaba geçmeden kesiyor ayrıca temettüden ve kardan doğacak gelirden de %20-35 arası gelir vergisi istiyor. Her yanı vergi yani. Bu yüzden tercihim şimdilik yurtdışı gibi. Para transferi konusunda enparayı duydum hesap da açtım ama oradan düşünmüyorum göndermeyi internette hoşuma gitmeyen şeyler okudum paranın bloke olması geç gitmesi gibi. Ziraatten göndereceğim büyük ihtimal.

Sayfa 62/668 İlkİlk ... 1252606162636472112162562 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •