Sayfa 73/667 İlkİlk ... 2363717273747583123173573 ... SonSon
Arama sonucu : 5336 madde; 577 - 584 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1. Ben ne yapıyorsam, tersini yapın dostlar, yatırım tavsiyesidir neye yatırıma başlasam düşüyor, küresel satım aşamasındayız fena düştü gibi hisseler şu an, ama uzun vadeciyiz lota bakacaz artık üzülmeyin. Temettü verimi yüksek hisse senedi ve etflere yönelin. Bakalım yarın ve ilerleyen günlerde bize nasıl yansıyacak. #AAPL

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,051
     Alıntı Originally Posted by Sorrow Yazıyı Oku
    Yurt dışı aracı kurumlar yerine Türk bankalarının yurt dışı platformlarını kullanmak daha mantıklı görünüyor.
    Örneğin, ayda 1000 lirayı yurt dışı piyasası için ayırıyorsanız, harcamamak için o ay içerisinde dolara çevirip 4-5 aya bir toplamda 1000 dolarlık parçalar şeklinde alım yapabilirsiniz.

Aksi taktirde her ay 200 dolar gibi küçük miktarlarda almak, komisyondan dolayı pek mantıklı olmuyor. Şimdilik en güzeli toplu şekilde almak.
    Katiliyorum.

Ben de bu sekilde hareket edecegim sanirim..

Tek tek hisse yerine Vanguard ETF'lerinden secerim bir kac tane.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

3. Sayın Dudu Hocam işin vergi konusunu epey araştırmışsınız anladığım kadarıyla. Sırf temettü için Vanguard tarzı ETF alıp uzun yıllar satmamayı düşünüyorum. Temettülerde %20-%30 oranlarında stopaj zaten ABD tarafından kesiliyor. Bizim temettü gelirini Türkiyede beyan etmemiz ve ek vergi vermemiz gerekiyor mu? Yoksa çifte vergilendirme anlaşması gereği zaten vergisi ABDde ödenmiş mi oluyor? Bu konuda fikriniz nedir?

4. etflerden de yüzde 35 e kadar beyanname ile vergi kesiliyorsa
    %10 vergili akbankın fonları daha mantıklı. yen, teknoloji ve yurtdışı hisse fonları.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,051
     Alıntı Originally Posted by kerem_goksoy Yazıyı Oku
    Sayın Dudu Hocam işin vergi konusunu epey araştırmışsınız anladığım kadarıyla. Sırf temettü için Vanguard tarzı ETF alıp uzun yıllar satmamayı düşünüyorum. Temettülerde %20-%30 oranlarında stopaj zaten ABD tarafından kesiliyor. Bizim temettü gelirini Türkiyede beyan etmemiz ve ek vergi vermemiz gerekiyor mu? Yoksa çifte vergilendirme anlaşması gereği zaten vergisi ABDde ödenmiş mi oluyor? Bu konuda fikriniz nedir?
    Surekli duracaksa hic alsat yapmayacaksak beyannameye bu geliri eklemiyoruz. Orasi cozuldu.
    Etfler de temettu veriyor.
    Bu kisimdan %30 kesilir normalde. %20 bile kesilse burada beyanname verirken %35 e kadar olan fark odenir.
    %20 kesilmesi dusuk miktarlarda avantajli olur.
    Miktar yukseldikce %35 e yaklasacagimizdan avantaj azalir. Yani ha orada kesinti ile odemisiz ha burada beyanname ile.
    Etfler cok dusuk masraf komisyon gider v.s demektir.
    Kucuk bir miktar para ile cok buyuk cesitlendirme olur.
    Vanguard sitesinden inceleyin..
    Mesela ben infor tech isterim derseniz ayri etf var.
    Ben sadece yuksek temettu isterim derseniz ayri var.
    Ben kucuk sirketlerden buyume amacli isterim derseniz ayri.
    Bu sekilde 75 cesit etf arasindan 3-4 tane secerek kendi risk profilinize, yasiniza, beklentinize uygun bir etf portfoyu yapabilirsiniz.
    Yillik geciminize atiyorum 10K dolar yetiyorsa bunun 25 kati bir portfoy buyuklugune ulasinca (250K) her sene %4 unu satarak param bitecek derdine dusmeden MMM gibi yasayabilirsiniz (bkz. 4% rule)
    Syg,

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,948
    Dostlar bu ahfta bildigin Gene duman olduk ,her taraf gene kirmizi , teknoloji hisseleri toptan coktu ,hemde ne couks apple bil4 %4 indi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,051
     Alıntı Originally Posted by Hasan. Yazıyı Oku
    etflerden de yüzde 35 e kadar beyanname ile vergi kesiliyorsa
    %10 vergili akbankın fonları daha mantıklı. yen, teknoloji ve yurtdışı hisse fonları.
    Hasan bu bir tercih meselesi.. fonlar nasil yonetiliyor?
    Active management mi?
    Passive management mi?
    Bunlarin vergisi %10 ile nihai vergi mi?
    Yonetim ucretleri, masraf, komisyon v.s nedir?
    Yillik, 5 veya 10 yillik getirileri nasil?
    Bunlara hep bakmak lazim.
    Ben de bakamadim daha..
    Syg,

Duhul
    Jun 2017
    İkamet
    источник света
    Gönderi
    79
     Alıntı Originally Posted by Hasan. Yazıyı Oku
    etflerden de yüzde 35 e kadar beyanname ile vergi kesiliyorsa
    Akbank fonları temettü vermiyor. Al-sat yapılacaksa Türkiye'deki fonlar, al-tut yolu izlenecekse yurt dışındaki ETF'ler tercih edilebilir.
     Alıntı Originally Posted by richardbozkurt Yazıyı Oku
    Dostlar bu ahfta bildigin Gene duman olduk ,her taraf gene kirmizi , teknoloji hisseleri toptan coktu ,hemde ne couks apple bil4 %4 indi
    Bu zamanlarda mutlaka kademeli alım yapılmalı, gelişmiş ülkelerden, gelişen ülkelere, Asya'dan Amerika'ya, Türkiye dahil hemen hemen tüm borsalarda aynı durum mevcut.
    Normalde böyle durumlarda güvenli liman olan altına yönelinir ancak altında da bir yükseliş yok. Nakitte bekleniyor, çok ilginç.

Çöküş demeyelim de, alım fırsatı doğuyor diyelim

Sayfa 73/667 İlkİlk ... 2363717273747583123173573 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •