Sayfa 1/603 1231151101501 ... SonSon
Arama sonucu : 5308 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
    Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049

Yurtdışı Borsalarında Yatırım (Hisse senedi, yatırım fonu vb.)

Merhaba,

Bu başlıkta yurtdışı borsalarına merakı olan ve yatırım konusunda bilgi sahibi edinmek isteyenler için paylaşım yapabilirler.

eski siteye yazdıklarımın bir kısmını buraya ekleyeceğim.
    http://www.hisse.net/forum/showthrea...9#post13779619

aracı kurum ve hesap işlemleri ile ilgili bilgiler aşağıda belirtilmiştir.

Ak Yatırım (Trade All) ;

Komisyon binde 2.5, min. komisyon tutarı 25 usd. Yani 1000 usd'lık işlemde yapsanız 10.000 usd lık işlem komisyonu kesiyor.
    Yabancı hisse senedi hesabı min. açılış tutarı 10.000 USD.
    Yalnız hesap açmak için Akbank birebir bankacılık müşterisi olmanız yada varlığınız başka banka/aracı kurumda olsa bile, birebir bankacılık kriterlerini sağlıyor olmanız lazım. Birebir bankacılık kriterleri için Akbank'ın sitesini inceleyebilirsiniz.

İş Yatırım - Trade Master
    Yapı Kredi - Tradebox

Finans Yatırım
    Komisyon binde 2.5, asgari komisyon tutarı 25 USD, min. hesap açılışı 15.000 USD

Saxo Capital,

Komisyon hesaplama şekli biraz değişik hisse adedi ile hesaplıyorlar, min. komisyon bedeli 15 USD, min. hesap açılışı 10.000 USD

Yalnız belirteyim, Saxo Capital'in deneme sürümünü indirdikten sonra müşteri temsilcisi arayıp, hesap açmak için 10.000 usd'lık alt limit sizin için sorun olur mu diye sordu, yani elde ki tutar daha az olsa sanki hesap açılışı için kolaylık sağlayacak gibi duruyordu.,

GEDİK YATIRIM - Gedik Universal

ınteractibe brokers aracılıyığla yapılıyor.
    min. USD 5000
    USD 2000 altı ayda bir aç-kapa işlem
    yurtdışı para çekme telefon ve email ( ÜCRET 12 USD)
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett

3.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Hocam siz yurt dışı borsalarda yatırıma devam ediyor musunuz?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
     Alıntı Originally Posted by baydisiplin Yazıyı Oku
    Hocam siz yurt dışı borsalarda yatırıma devam ediyor musunuz?
    ne yazıkki vergiden dolayı durdurdum. Sadece Londra Borsası vergisiz olduğu için uygun.
    Tek çare, yabancı banka ve yabancı aracı kurumda hesabı açıp yatırım yapmak en rahatı olacaktır.
    Bu da yabancı bir pasaport üzerinden olacaktır.Yani çifte vatandaşlık gerekir.
    syg.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,808
     Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    ne yazıkki vergiden dolayı durdurdum. Sadece Londra Borsası vergisiz olduğu için uygun.
    Tek çare, yabancı banka ve yabancı aracı kurumda hesabı açıp yatırım yapmak en rahatı olacaktır.
    Bu da yabancı bir pasaport üzerinden olacaktır.Yani çifte vatandaşlık gerekir.
    syg.
    Cifte vatandaslik degil de bir yerde bir oturum alip "tax resident" olmak yeter..
    Vergiyi de orada odersiniz..
    Hic burasi ile ugrasmazsiniz..

Syg,

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Cifte vatandaslik degil de bir yerde bir oturum alip "tax resident" olmak yeter..

Syg,
    doğru abi,
    önümüzdeki ay Sırbistan'a karadan gidicem babamla. Dedesi üzerinden vatandaşlık alınıyormuş.
    Denemeye değer.
    bu ülke ile uğraşmak ömür törpüsüdür.
    syg.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,948
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku

Syg,
    dostum eminmisin? misal benim oturumum 3 yildir yurt disi , simdi TR geldim ama kisa bir sureligine, tekrardan baska bir ulkeye gidecem (rusya)oturumum Rusya olunca ve burda tax residance oldugumda TR de vergiden muaf mi olacagim? hesap diyelim ki IS bankata ??

bu noktada emin oldugunuz bilgiyi paylasirsaniz sevinirim

birde su senaryonu dusunuyorum , diyelimki TR de ki butun hesaplari kapattim, ve rusyada tax residance oldum ve vergimi vererek bir iste calisiyorum, ayni anda avrupali bir bankada (hade isvicre olsun) hesap actim turk pasaportuyla ama oturum kagitlari olarak Rusya gosterdim , calistigim sirket bilgilerinide girdim

bu durumda turk olmayan bir bankada hesap acmis olacagim , bu durumda turkiye benden nasil vergi alir

8. Vergi işi Türkiyede çok sorunlu. Düzeltme için doğru noktalara odaklanmak lazım.
    Abd'de goldman sachsa ait bir şirkette(zenginlerin vergi, yatırım, emeklilik işlerini yöneten bir firma) çalışan arkadaşıma sordum. Orada nasıl oluyor diye, Şunları yazdı. Sadece isimler yerine ben ve o diye yazıyorum.

[5/29, 15:46] Ben: ... sana bir sorum var, diyelim bir abd vatandaşı euro bazında bir eft aldı 2 yıl sonra %10 karla sattı. Bu arada euro dolara %20 değer kazandı. Irs vergiyi euro üzerinden mi, alır yoksa ben doları bilirim deyip 10+20 =30 üzerinden mi
    [5/29, 15:47] Ben: 2. Soru; abd de etf aldım 10 yıl sonra sattım enflasyon 10 yıl içinde %20 arttı enflasyonu kardan düşmek için bir mekanizma var mı?
    [5/29, 15:53] O: 1. 30 üzerinden alır. IRS hicbir firsati kacirmaz. Benzer durumda bizim vergi departmani currrency exchange ratelere bakar income ona gore ayarlar.
    [5/29, 15:54] O: 2. Yok oyle 3 kofte 500. O zaman her kardan enflasyonu dusmek gerekir
    [5/29, 15:55] Ben: 2. soru için söylüyorum, o zaman ben her yıl sat al yaparım, niye çünkü 10 yıl beklersem daha yüksek bir tax bracket e girerim
    [5/29, 16:00] O: Eger 1 sene icinde al sat dan kazanc olursa short term capital gain olur oda %20 degil marginal ordinary tax rate in neyse onun uzerinden vergilendirilir. Oda %37 ye kadar cikar. Sen bu yollardan giderken IRS donuyor sen ne hinlik dusunduysen IRS onu cokdan dusunup acigi kapatmistir.
    [5/29, 16:00] Ben: Tamam 2 yıl içinde yaparım bir yıl sonrası hepsi %20 değil mi
    [5/29, 16:03] O: Evet 366 gun yaparsan %20 ama onda da sonra verecegin vergiyi simdi veriyorsun her 366 gunde cebinden vergi parasi cikiyor compounding impact kotu sana bir katkisi olurmu emin degilim.
    Saygılar.

Sayfa 1/603 1231151101501 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •