Sayfa 425/666 İlkİlk ... 325375415423424425426427435475525 ... SonSon
Arama sonucu : 5327 madde; 3,393 - 3,400 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1. selamlar abd google alphabet hissesi alıp satmayı düşünuyorum en az komisyonu hangi kurumdan öderim? teşekkürler

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by tranatula Yazıyı Oku
    selamlar abd google alphabet hissesi alıp satmayı düşünuyorum en az komisyonu hangi kurumdan öderim? teşekkürler
    Midas (1,5 usd)
    ytd.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

3. Midas olmaz saglamlardan en ucuz hangisi diye guncelliyim soruyu gedik diye duydum ama daha uygunu varmidir? Birde arkadaslar alim satim komisyonundan haric 100usd ye aldim 110 usd ye sattim komisyon haric bu yuzde 10 kardan baska birsey kesiliyormu acaba? Bilgiler icin tesekkurler

4. O elde ettigim yuzde 10 kardan vergi falan yani kar vergisi gibi birsey yani varmi komisyon haric kesinti birde google yilda 4 kez temettu veriyomus diyolar o temettuleri bizde alabiliyormuyuz ve tabi bundan da bir kesinti vergi vs oluyormu? Cevap icin tesekkurler...

5. Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Alıntı Originally Posted by tranatula Yazıyı Oku
    O elde ettigim yuzde 10 kardan vergi falan yani kar vergisi gibi birsey yani varmi komisyon haric kesinti birde google yilda 4 kez temettu veriyomus diyolar o temettuleri bizde alabiliyormuyuz ve tabi bundan da bir kesinti vergi vs oluyormu? Cevap icin tesekkurler...
    Aşağı yukarı buradaki ücretlerin benzerleri var mı diye bakabilirsiniz.

https://www.qnbfi.com/yurt-disi-yatirim-islemleri

Temettü alabiliyorsunuz diye biliyorum. Ama çifte vergilendirmeye tabi hem orada hem burada vergi veriyorsunuz bunu çözmek için evrak tedarik etmeniz gerekiyor. Bu forumu baştan incelerseniz cevapları bulabilirsiniz.
    Yurtdışı yatırımın önündeki en büyük engel vergi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,948
    dostum, bu fonlar dovuzle oldugundan, hic yerinden oynamasa bile TL karsisinda her sene en az %20 primlenecek, ee bide hisse degeri artinca bi %10-20 ordan gelse bile yilda %30-40 yapar en azindan
    galiba papaz makarna seviyor

7. google aramasından gelip ilgimi çektiği için konuyu 350. sayfadan itibaren okudum sonrasında sırf merak ettiğim için kıyaslama amacı ile investing üzerinden ufak bir test yaptım.
    Test dediğim de şu,
    Toplam 60 bin lira sermaye belirledim, bunu 10bin liralık 6 parçaya böldüm. bist'te belirlediğim 6 hisseyi Mayıs 2021 başında almış gibi maliyetlendirip portföy oluşturdum.

Sonra aynı şeyi ABD hisseleri için yaptım. mayıs ayı başındaki dolar kuruna göre 60bin lirayı dolara çevirip 6'ya böldüm ve fazla araştırma yapmadan hemen herkesin bildiği teknoloji ağırlıklı 6 hisse ile abd portföyü oluşturdum.

şimdi kar zarar durumuna bakıyorum mayıs ayı başında bist'e 60 bin bağlasaydım param 62.200 TL olacakmış. Bist'in al-tut getirisi %3,5 civarı bırakın paranın değerini korumayı kazanç enflasyon oranının yanına bile yaklaşmıyor

ABD hisselerindeki durum ise şöyle mayıs ayından itibaren al-sat ile param şuan 82.860 TL olacakmış. abd'de %39,8 gibi bir getiri oranı var.

al-tut yerine takip edip yükselişlerde-düşüşlerde portföyün belli oranları ile trade edilseydi bist biraz daha artardı sanırım ama bu durumda bile abd gene fark atardı sanırım.

şimdi bunu görünce ufak çaplı yatırım için abd cazip geliyor. bunun için midas'ta hesap açılışı yaptım ama henüz bir işlem yapmadım.
    sormak istediğim bir kaç şey var, burada da baya yazılmış bende midas'a vergi konusunu sordum, temetülerde falan abd'de vergi kesiliyor ama sizinde Türkiye'de geliri beyan etmeniz lazım dediler.
    şimdi ben 10bin doları midasa aktarsam abd borsalarından 2000 dolar kazansam. abd kendi vergilerini aldıktan sonra 12000 dolar param olsa bunu çekmek istediğimde Türkiye'deki vergi kısmı için hangi rakamı bildirmem lazım? 12000 doların tamamını mı yoksa sadece kazanç olan 2000 dolarımı?
    eğer tamamını bildirmemiz gerekiyorsa borsada zarar etsek paramız 8000 dolara düşse kazanamadığımız gibi birde cebimizdeki para için havadan vergi ödememiz gerekiyor demektir. öyle oluncada yurt dışı borsalarına yatırım yapmak insanı düşündürüyor

sormak istediğim bir diğer konu abd hisselerindeki oynaklık, bi bakıyorsun 20 dolar artmış bi bakıyorsun 30 dolar düşmüş. çok zikzak yapıyorlar, günün sonunda hisse değerine gidiyor merak etme diyeceksiniz belki ama bu kadar oynaklık insanı korkutuyor. bu konuda yapılabilecek bi taktik yada strateji varmı? ya sürekli stop-loss ile takipte olucaz yada parayı fonlara bağlayıp unutucaz

8.  Alıntı Originally Posted by Ulukagan Yazıyı Oku
    google aramasından gelip ilgimi çektiği için konuyu 350. sayfadan itibaren okudum sonrasında sırf merak ettiğim için kıyaslama amacı ile investing üzerinden ufak bir test yaptım.
    Test dediğim de şu,
    Toplam 60 bin lira sermaye belirledim, bunu 10bin liralık 6 parçaya böldüm. bist'te belirlediğim 6 hisseyi Mayıs 2021 başında almış gibi maliyetlendirip portföy oluşturdum.

Sonra aynı şeyi ABD hisseleri için yaptım. mayıs ayı başındaki dolar kuruna göre 60bin lirayı dolara çevirip 6'ya böldüm ve fazla araştırma yapmadan hemen herkesin bildiği teknoloji ağırlıklı 6 hisse ile abd portföyü oluşturdum.

şimdi kar zarar durumuna bakıyorum mayıs ayı başında bist'e 60 bin bağlasaydım param 62.200 TL olacakmış. Bist'in al-tut getirisi %3,5 civarı bırakın paranın değerini korumayı kazanç enflasyon oranının yanına bile yaklaşmıyor

ABD hisselerindeki durum ise şöyle mayıs ayından itibaren al-sat ile param şuan 82.860 TL olacakmış. abd'de %39,8 gibi bir getiri oranı var.

al-tut yerine takip edip yükselişlerde-düşüşlerde portföyün belli oranları ile trade edilseydi bist biraz daha artardı sanırım ama bu durumda bile abd gene fark atardı sanırım.

şimdi bunu görünce ufak çaplı yatırım için abd cazip geliyor. bunun için midas'ta hesap açılışı yaptım ama henüz bir işlem yapmadım.
    sormak istediğim bir kaç şey var, burada da baya yazılmış bende midas'a vergi konusunu sordum, temetülerde falan abd'de vergi kesiliyor ama sizinde Türkiye'de geliri beyan etmeniz lazım dediler.
    şimdi ben 10bin doları midasa aktarsam abd borsalarından 2000 dolar kazansam. abd kendi vergilerini aldıktan sonra 12000 dolar param olsa bunu çekmek istediğimde Türkiye'deki vergi kısmı için hangi rakamı bildirmem lazım? 12000 doların tamamını mı yoksa sadece kazanç olan 2000 dolarımı?
    eğer tamamını bildirmemiz gerekiyorsa borsada zarar etsek paramız 8000 dolara düşse kazanamadığımız gibi birde cebimizdeki para için havadan vergi ödememiz gerekiyor demektir. öyle oluncada yurt dışı borsalarına yatırım yapmak insanı düşündürüyor

sormak istediğim bir diğer konu abd hisselerindeki oynaklık, bi bakıyorsun 20 dolar artmış bi bakıyorsun 30 dolar düşmüş. çok zikzak yapıyorlar, günün sonunda hisse değerine gidiyor merak etme diyeceksiniz belki ama bu kadar oynaklık insanı korkutuyor. bu konuda yapılabilecek bi taktik yada strateji varmı? ya sürekli stop-loss ile takipte olucaz yada parayı fonlara bağlayıp unutucaz
    Benim bildiğim Türk maliyesinde dolar diye bir şey yok. O gün ki kurdan 10 bin doların tl karşılığı, sattığınız gün ki kurdan 12 bin doların tl karşılığı var.
    İkisi arasındaki farkın enflasyon düzeltmesi sonrası kalan miktarının kademeli vergilendirmesi var.
    Ama vergi konusu çetrefilli olduğu için buradan tavsiye almak yerine detaylı incelemeniz daha doğru olur.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sayfa 425/666 İlkİlk ... 325375415423424425426427435475525 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •