Sayfa 590/667 İlkİlk ... 90490540580588589590591592600640 ... SonSon
Arama sonucu : 5336 madde; 4,713 - 4,720 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by richardbozkurt Yazıyı Oku
    vergileri onlar hal ediyor , ayrica vergi dairesi sormayana kadar , birsey yollamiyorlar, yani olay kisisel beyana geliyor
    onuda ben yapmam
    Çok tehlikeli varsayımlar. Yurtiçinde hisse gelirleri stopaja tabiyken, yurtdışı gelirleri beyana tabi. Midas yurtdışı için sizin adınıza hiçbir şey yapmaz, aksi bir şey olursa sorumluluk da almaz. Özel olarak gidip GİB'e yollamazlar ama GİB'den gelecek bir resmi yazıya bakar yurtdışı pozisyon olan hesapların toplu olarak GİB'e raporlanması.
    Amatör bir yatırımcıyım, yatırım tavisyesi değildir. Kendi analizlerimi sizinle paylaşıyorum, siz de sorgulamadan kabul etmeyin lütfen.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,069
     Alıntı Originally Posted by TyphoonTrader Yazıyı Oku
    Çok tehlikeli varsayımlar. Yurtiçinde hisse gelirleri stopaja tabiyken, yurtdışı gelirleri beyana tabi. Midas yurtdışı için sizin adınıza hiçbir şey yapmaz, aksi bir şey olursa sorumluluk da almaz. Özel olarak gidip GİB'e yollamazlar ama GİB'den gelecek bir resmi yazıya bakar yurtdışı pozisyon olan hesapların toplu olarak GİB'e raporlanması.
    Taa 2002 de basima gelmisti. Hazine bonosunu vadeye kadar tutmamak beyan zorunlulugu getiriyormus, bilmiyordum para lazim oldu, itfaya iki ay kala satmistim.
    Maliye tum bankalardan liste istemis, isbank da dogrucu davut olarak benim adimi da vermis.
    2 yil sonra ciddi bir ceza geldi. (vergi kaybi × 2 arti gecikme faizi)
    Oturdum arastirdim orada ihrac tarihine gore bir ayrim varmis, bazi hazine bonolari ayri degelendiriliyormus, benimki de o kategoride imis.
    Bunu herkes yapamaz tabii.
    Yine de bir kac yazisma git gel ile 1 yili buldu sildirmem.
    Siz siz olun vergi isini ciddiye alin derim.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,069
     Alıntı Originally Posted by TyphoonTrader Yazıyı Oku
    Araci kurumlarin yerli yabanci hic birinin boyle bir sorumlulugu yok.
    Imzalatilan belgelerde de bu acikca yazar.
    Yerli yabanci hepsi sozlesmenin bir yerinde vergi icin ozel olarak danisman tut da derler.
    Herkes isinin bitmesini para kazanmak ister.
    Biz isimize, komisyonumuza bakariz derler.
    Isin bu tarafini konusmak bile istemezler musteriyi urkutmemek adina.

Syg,

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,948
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Yabancı ülkelerde vergi ödendiği, yetkili makamlardan alınarak mahallindeki Türk elçilik veya konsoloslukları, yoksa mahallinde Türk menfaatlerini koruyan ülkenin aynı nitelikteki temsilcileri tarafından tasdik olunan belgelerle tevsik olunmadıkça (kanıtlanmadıkça), yabancı ülkede ödenen vergiler Türkiye'de tarh olunan vergiden indirilemez.

https://www.dunya.com/kose-yazisi/ya...zanclar/652468

Yurtdisi temettu sirketlerinden portfoy olusturamamamizin yegane nedeni budur..

Syg,
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Oncelikle hala yurtdisinda yasiyorsan ikametgahinin oldugu yerde tax residentsin... yani beyannameni orada vereceksin, vergini oraya odeyeceksin, oranin yasalarina tabii olacaksin.
    Yok Tr de vergi mukellefi isen o zaman gelir vergisi beyannamesini Mart ayi icinde vereceksin.
    Online olur.
    Ben son 3 senedir online kendim veriyorum.
    Oncesinde mali musavirim kendi sistemi uzerinden benim sifrelerimi kullanarak giriyor ve veriyordu.
    Tabii ki hic vermeyenle eksik beyan eden arasinda bir fark var.
    Hic vermeyen hemen filtreye takilir cunku once onlari tariyorlar..
    Verenlerin icinden de rastgele %3-5 ini inceliyorlar.
    Bizde vergi inceleme orani %5 i gecmiyor hala..
    Cunku yeterli eleman yok, cunku dovletin isine kolayina dolayli vergi toplamak daha kolay geliyor yani sigara, alkol, akaryakit gibi urunlerin uzerinde ve araclarin otvsinden alinan vergiler hala toplam vergilerin 2/3 u.

Daha detayli bilgiler surada var. Her vergi doneminde bir rehber cikiyor.

www.gib.gov.tr

Syg,
     Alıntı Originally Posted by sathyz Yazıyı Oku
    Ben muhasebeci kullandım. Biraz daha az vergi ödedim bu sene. Birazını kurtardım. Benimki tanıdık vasıtasıyla oldu ama internetten hizmet veren muhasebe firmaları var. Güvenirseniz deneyin. Detayları var galiba masraf gösterme vesaire. Internetten başvurduğum bir firma bana forex için yardımcı olacağını söyledi. Ama ben yine tanıdığı kullanacağım.
    DUDU dostum supersin, nasil bu akdar sey biliyorusun , bilemiyorum gercekten her masada var adam hangi kaliteli sirket sayfasina baksam dudu , sirketi A'dan Z biliyor ve bunlarida biliyor , tebrikler ,taktir ettim

anlasilan bende muhasebeci kullanacam , en azindan ilk yil icin
    misal suyle bisey var Midasta potfoyum ve -3000 Dolar zarardayim beyanname vermem gerekiyor mu ? 2022 icin?

soyle bir senaryo konusalim o zaman diyelim ocak 2023 te 2000$ karla kapattik 2022 yilini, beyana TL cinsiden kari yazip beyan mi edecegim ? asagida beyan yapsam ne olur

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gönderi
    1,948
    dostlar bide hisse sendi icin hangisini sececegiz ?
    602 'den 624 kadar secenekler var , burda hangisini seciyoruz
    https://imgyukle.com/i/nwVtCN

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gönderi
    1,948
    futureslarda her sey ekside ,
    artida olan tek indukator VIX

https://www.investing.com/indices/indices-futures
    Saving-Accumulation-Investment
    In God We Trust

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,069
     Alıntı Originally Posted by richardbozkurt Yazıyı Oku
    DUDU dostum supersin, nasil bu akdar sey biliyorusun , bilemiyorum gercekten her masada var adam hangi kaliteli sirket sayfasina baksam dudu , sirketi A'dan Z biliyor ve bunlarida biliyor , tebrikler ,taktir ettim

anlasilan bende muhasebeci kullanacam , en azindan ilk yil icin
    misal suyle bisey var Midasta potfoyum ve -3000 Dolar zarardayim beyanname vermem gerekiyor mu ? 2022 icin?

soyle bir senaryo konusalim o zaman diyelim ocak 2023 te 2000$ karla kapattik 2022 yilini, beyana TL cinsiden kari yazip beyan mi edecegim ? asagida beyan yapsam ne olur
    Kar zarar mahsubu malesef ayni sene icinde olabiliyor...

A sirketinden zarar ettik B sirketinden kar ettik bunlar ayni sene icinde olursa biribirinden mahsup edilebiliyor..

Bizim isimize yarayan tek konu enflasyon endekslemesi, onun da belli sartlari kurallari var..

https://www.verginet.net/dtt/1/deger...kur-farki.aspx

Yukaridaki yazida ornek ile aciklamis..

Kafkaf abim de merak ediyordu, o da okumali derim..

Syg,

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
    Biraz da AR-GE

“Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Sayfa 590/667 İlkİlk ... 90490540580588589590591592600640 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •