Sayfa 283/664 İlkİlk ... 183233273281282283284285293333383 ... SonSon
Arama sonucu : 5308 madde; 2,257 - 2,264 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by mehdaoui Yazıyı Oku
    yurtdışı borsalarında işlem yapmak için kısa vadede yurtdışı forex şirketleri bence en iyi seçim.
    Neden forex şirketleri, ne avantajları var?

Saygılar.
    Saygılar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,808
     Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Sn. Dudu sanırım beni kastediyor. Ben sadece seçenekleri yazdım. Kimseye öneri yapmıyorum.

Burada güzel öneri derken, diğer başlıkta ahkam kesme demiş. Benim bildiğim ahkam kesme bilmediğin konularda olur.

Ben Sn. Trade Shark'ın yazdığı konuyu 1,5 yıldan fazla bir süre önce Eurobond başlığında yazdım. Danıştay kararlarından örnekler vererek :

https://www.hisse.net/topluluk/showt...ay#post3083089

Bu durum da daha önce yazdığım hiç bir şeyle çelişmiyor.
    Yok yok kimseyi kastetmiyorum.
    Hatirlamam bile kim yazdi.
    Yas olmus 60 bana dun ne yedin deseniz soyleyemem, o derece unutkan oldum yani.
    Syg,

3.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Yok yok kimseyi kastetmiyorum.
    Hatirlamam bile kim yazdi.
    Yas olmus 60 bana dun ne yedin deseniz soyleyemem, o derece unutkan oldum yani.
    Syg,
    Eyvallah,

Benim söylediğim yurtdışındaki varlıklarınızı göstermeyin değil, dönemsel getirileri olan şeylere yatırım yapmayın ya da Türkiyede vergiye tabi olmayan ürünlere yatırım yapın şeklindedir. Zaten diğeri suçtur.

Biraz önce Dalio okuyordum bence tespitler süper :

MarketWatch: These and other domestic and international challenges will clearly affect Americans financially. What would be a smart, proactive strategy for investors to both protect a portfolio and take advantage of market opportunities?

Dalio: First, worry as much about the value of your money as you worry about the value of your investments. The printing of money and the debt should make you aware of that. That's why financial asset prices have gone up (stocks, gold) because of the debt and money creation. You don't want to own the thing you think is safest is cash.

Second, know how to diversify well. That includes diversification of countries, currencies and assets, because wealth is not so much destroyed as it shifts. When something goes down, something else is going up so you have to look at all things on a relative basis. Diversify well and worry about the value of cash.

İngilizce bilmeyenler için yorumumla birlikte :

1-) Bir ürün aldığınızda ona hangi cinsten değer biçildiği önemli diyor. Biz gelişmekte olan piyasa olduğumuz için geri dönüşü TL olan ürünlere daha mesafeli bakmayı öğrendik. Aynısını dolar ya da diğer fiatlar için yapmamız gereken bir dönem yaklaşıyor olabilir. Bu sebeple döviz/fiat cinsi bonolara mesafeliyim.

2-) Yatırım çeşitlemesini sadece ürünler arasında değil, ülkeler ve para birimleri arasında da yapın diyor. Benim burada sıkça yazdığım yurtdışı çeşitlendirmesi bu sebebe dayanıyor. Hepimiz ülkemizi seviyoruz ama sorumluluklarımız da var. Kötü senaryoya göre de hazırlık yapmalıyız.

3-)Nakitte kalmak uzun vadede büyük hata diyor. Devasa bir borç var bunu eritmenin görünen tek yolu kağıt paraların değer kaybetmesi. Bunun herkes tarafından iyi anlaşılması gerekiyor bahsettiği öyle %10-20 değer kaybı değil.

Yazının tamamı : https://www.marketwatch.com/story/bi...ars-2020-09-17
    Son düzenleme : Epicurist; 20-09-2020 saat: 11:14.
    Saygılar.

Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Eyvallah,

Benim söylediğim yurtdışındaki varlıklarınızı göstermeyin değil, dönemsel getirileri olan şeylere yatırım yapmayın ya da Türkiyede vergiye tabi olmayan ürünlere yatırım yapın şeklindedir. Zaten diğeri suçtur.

Biraz önce Dalio okuyordum bence tespitler süper :

MarketWatch: These and other domestic and international challenges will clearly affect Americans financially. What would be a smart, proactive strategy for investors to both protect a portfolio and take advantage of market opportunities?

Dalio: First, worry as much about the value of your money as you worry about the value of your investments. The printing of money and the debt should make you aware of that. That's why financial asset prices have gone up (stocks, gold) because of the debt and money creation. You don't want to own the thing you think is safest is cash.

Second, know how to diversify well. That includes diversification of countries, currencies and assets, because wealth is not so much destroyed as it shifts. When something goes down, something else is going up so you have to look at all things on a relative basis. Diversify well and worry about the value of cash.

İngilizce bilmeyenler için yorumumla birlikte :

1-) Bir ürün aldığınızda ona hangi cinsten değer biçildiği önemli diyor. Biz gelişmekte olan piyasa olduğumuz için geri dönüşü TL olan ürünlere daha mesafeli bakmayı öğrendik. Aynısını dolar ya da diğer fiatlar için yapmamız gereken bir dönem yaklaşıyor olabilir. Bu sebeple döviz/fiat cinsi bonolara mesafeliyim.

2-) Yatırım çeşitlemesini sadece ürünler arasında değil, ülkeler ve para birimleri arasında da yapın diyor. Benim burada sıkça yazdığım yurtdışı çeşitlendirmesi bu sebebe dayanıyor. Hepimiz ülkemizi seviyoruz ama sorumluluklarımız da var. Kötü senaryoya göre de hazırlık yapmalıyız.

3-)Nakitte kalmak uzun vadede büyük hata diyor. Devasa bir borç var bunu eritmenin görünen tek yolu kağıt paraların değer kaybetmesi.

Yazının tamamı : https://www.marketwatch.com/story/bi...ars-2020-09-17

https://mobile.twitter.com/e507/stat...58609616601092

beş.yüz.yedi
    @e507
    Biz net #döviz rezervimiz eksiden 0'a geri gelsin diye hayaller kurarken, Çin'de ancak ilçe olabilecek İsviçre'nin yaptığına bakar mısınız hele Smirking face

Matbaalarda aralıksız CHF basıp, 12 yılda $886 milyar; son 7 ayda $131 milyar FX rezerv almışlar (yıllık cari fazla $70 milyar x 12)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

5. Uzun süredir forumu takip ediyorum bende bilgi paylaşımına katılmak istedim.

Öncelikle halkyatırımı aracı kurum olarak kullanıyorum komisyon düşüklüğü nedeniyle ancak bazı özelliklerin kapalı olması ve sürekli değişen kurallar nedeniyle memnun değilim. ilk hesabımı işyatırımda açmıştım 25 dolar komisyon gerçekten çok yüksek.

interactive brokers hesabı açmak istiyorum bu konuda bana yardımcı olan biri olursa çok mutlu olurum.

Bu arada yurtdışında hisse senedi işlemleri yaptım. Ancak etf lere yatırım yapmanın çok daha mantıklı olduğunu gördüm.

Özellikle aktif olarak yönetilen ARKK VE ARKF etflerini inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda TLT etfi portföyümde mevcut.

Temettü geliri için HYG etfi incelenebilir.

6. Özellikle VERGİ SORUNU nedeniyle buralarda pek kimse kalmamış gibi görünüyor.

Öncelikle şunu söylemek isterim; vergi ödememek için Bist e yatırım yatırım yapmak doğru değil. Bunu en beğendiğiniz hisse senedinin dolar bazlı grafiğini incelediğinizde açıkça görebilirsiniz.

Komisyon oranlarının yüksek olmasını avantaja çevirebiliriz. Borsa yatırımının kazanç noktasındaki ana prensiplerinden biri az işlem yapmaktır.

Vergi konusu ise ortada beyanı verip vergimizi ödeyeceğiz. Tabi özellikle pozisyon kazançlarını aynı yıl içindeki zarar eden pozisyonları açıp kapama yöntemi ile vergi yükünü kolaylıkla hafifletebiliriz.

Son olarak yatırım yaptığımız enstürüman kazanç elde etsin biz tabi ki paylaşalım.

7.  Alıntı Originally Posted by mr.investor Yazıyı Oku
    Özellikle VERGİ SORUNU nedeniyle buralarda pek kimse kalmamış gibi görünüyor.

Öncelikle şunu söylemek isterim; vergi ödememek için Bist e yatırım yatırım yapmak doğru değil. Bunu en beğendiğiniz hisse senedinin dolar bazlı grafiğini incelediğinizde açıkça görebilirsiniz.

Komisyon oranlarının yüksek olmasını avantaja çevirebiliriz. Borsa yatırımının kazanç noktasındaki ana prensiplerinden biri az işlem yapmaktır.

Vergi konusu ise ortada beyanı verip vergimizi ödeyeceğiz. Tabi özellikle pozisyon kazançlarını aynı yıl içindeki zarar eden pozisyonları açıp kapama yöntemi ile vergi yükünü kolaylıkla hafifletebiliriz.

Son olarak yatırım yaptığımız enstürüman kazanç elde etsin biz tabi ki paylaşalım.
    Doğru bakış açısı.
    Saygılar.

Alıntı Originally Posted by mr.investor Yazıyı Oku
    Özellikle VERGİ SORUNU nedeniyle buralarda pek kimse kalmamış gibi görünüyor.

Kazanc varsa, vergi de var ve sorunda olmamali zaten.
    Ancak TR'nin yurt disinda temettü gelirlerine ödenen vergiyi mahsuplastirmayi imkansiz hale getirmesi sikinti olusturuyor..
    Diger taraftan TR'de ödediginiz temettü vergileri ile yurt disi vergilerinizi mahsuplastimazsaniz dahi, toplam vergi yükünüzü (kazanc durumuna göre) %10 ve altina düsürebiliyorsunuz.

Henüz TR icin tam olarak cikaramadim. IRL AB ve cifte vergi anlasmasi yapmis oldugu ülkelerin vergi mükelleflerinden ETF temettülerinden vergi kesmiyor. Bu kural su anda 6 yillik icin uygulanmaya alinmis. TR icin gecerli mi veya 6 yil sonra tekrar uzatilacak mi bilmiyorum. AB ülkeleri icin kesin bu sekilde uygulaniyor (ETF temettülerimden vergi kesilmiyor).

https://taxsummaries.pwc.com/ireland...hholding-taxes

Sayfa 283/664 İlkİlk ... 183233273281282283284285293333383 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •