Sayfa 637/666 İlkİlk ... 137537587627635636637638639647 ... SonSon
Arama sonucu : 5322 madde; 5,089 - 5,096 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1. Güzel bilgiler. Neticede Midas ile ilgili bir sorun oluştuğu durumda Midas'taki Amerikan borsası hisseleriniz için muhatabınız Yurtdışındaki aracı kurum Alpaca oluyor. Yani Benim muhatabım Midastır, Türk yasalarıdır gibi bir yanlışa düşmemek lazım.
    Çünkü forumda bu anlama gelecek fikirler yürütülmüştü.

Toparlarsak, Amerikan borsasına yatırım yapmak için ya dünyaca reputasyonu olan halka açık şirket IBKR ya da Türkiye'de faaliyet gösteren Alpaca üzerinden alım satım gerçekleştiren Midas tercih edilebilir. Riskler her ikisi için de aynı gibi görünüyor.
    Komisyon oranları da IBKR'de işlem başına 0,27-0,3 USD (margin tipine geçilmesi lazım) iken Midas'ta 1,5 dolar.

2. İş bankası çok yüksek komisyonlar kesiyor. İşlem başı 15 dolar komisyon alıyor. Al sat gitti 30 dolar.
    Hesabımı Midasa taşıyacağım. Fakat taşıma da maliyetli, Sahip olduğunuz her hisse için yanılmıyorsam 30 dolar virman ücreti istiyorlar.
    Diyelim ki Avrupa borsasında bir hisse aldınız. O zaman mesela Londra borsasında işlem başına 20 Sterlin ödeyeceksiniz. Ayrıca kur değişimi nedeniyle de 50- ile 100 dolar arasında arbitraj bedeli ödersiniz.

Akbank ta durum nasıl acaba?
    “Finans piyasasında, türev işlemleri (vob, forex) kitle imha silahlarıdır.” -mustican
    "Akıllı kimdir? Herkesten öğrenen. Kuvvetli kimdir? Hırslarını yenen. Zengin kimdir? Halinden memnun olan."

3. Bankaların hepsi aşağı yukarı aynı. Milyon dolarlık portföy sahibi olup, minimum 20bin dolarlık alım satım yapmıyorsanız bankalarda işlem yapmak sizin için değil demektir. Bu portföy büyüklüğüne ulaşanlara 20-30 dolar işlem bedeli batmaz gıdıklar ancak.

IKBR, Midas, TD gibi şirketler borsa dünyasının pegasus'u, easyjet'idir. Adamlar ucuz mucuz ama hergün bin bir tane çulsuz ve iş bilmeyen adamlarla muhattap olup sürümden kazanmaya kasarlar :/ Zengin adamlar böyle kalabalık yerde durmaz. VIP uçarlar

4. Merhaba,
    Bir konuda acil bilgiye ihtiyacım var. IBKR'dan margin hesap açtım ve sadece portföydeki cash convert işlemi ile hesabımdaki paraile USD'ten GBP'ye, GBP'den TRY'ye, TRY'den de USD klasik arbitraj işlemi yaptım (arbitraj farkı görüğüm için). Çok fazla işlem yaptım. IBKR'de bu tarz fx işlemleri için takas bakiyesi mantığı çalışıyormuş. Yani USDTRY işlemi için T+1, GBPTRY için ise T+2 gün beklemek gerekiyormuş ama işlemler sırasında böyle bir uyarı almadığım için diğer aracı kurumlardaki gibi olduğu sanıp bayağı işlem açtım, her işlem param kadar olsa da takası beklemediğim için her işlemi krediye sayıp bana faiz kitlemiş. Sonuç olarak 4mio TL civarında bana faiz borcu çıkarıp hesabımı -$65K'ya düşürdüler bugün (zaten tüm işlemler çarşamba ve perşembe oldu).
    Bu borç normal mi? Nasıl kurtulmak lazım bu borçtan? Ödenecek gibi de durmuyor. Ne yapmak lazım bana fikir verebilir misiniz? Tüm birikim çöp olacak. ((
    Son düzenleme : naim_39kk; 13-06-2023 saat: 19:34. Sebep: faiz borcu kelimesi eklendi

5.  Alıntı Originally Posted by naim_39kk Yazıyı Oku
    Merhaba,
    Bir konuda acil bilgiye ihtiyacım var. IBKR'dan margin hesap açtım ve sadece portföydeki cash convert işlemi ile hesabımdaki paraile USD'ten GBP'ye, GBP'den TRY'ye, TRY'den de USD klasik arbitraj işlemi yaptım (arbitraj farkı görüğüm için). Çok fazla işlem yaptım. IBKR'de bu tarz fx işlemleri için takas bakiyesi mantığı çalışıyormuş. Yani USDTRY işlemi için T+1, GBPTRY için ise T+2 gün beklemek gerekiyormuş ama işlemler sırasında böyle bir uyarı almadığım için diğer aracı kurumlardaki gibi olduğu sanıp bayağı işlem açtım, her işlem param kadar olsa da takası beklemediğim için her işlemi krediye sayıp bana faiz kitlemiş. Sonuç olarak 4mio TL civarında bana faiz borcu çıkarıp hesabımı -$65K'ya düşürdüler bugün (zaten tüm işlemler çarşamba ve perşembe oldu).
    Bu borç normal mi? Nasıl kurtulmak lazım bu borçtan? Ödenecek gibi de durmuyor. Ne yapmak lazım bana fikir verebilir misiniz? Tüm birikim çöp olacak. ((
    Hiç deneyimlemedim. Geçmiş olsun.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    Akinonya Adası Kuzey Şato
    Gönderi
    3,920
     Alıntı Originally Posted by naim_39kk Yazıyı Oku
    Merhaba,
    konuyu bende araştıyorum.
    twiterada yazdım.

inşallah çözülür kardeşim.
    İŞ İŞ YAPMAZ. ADAM İŞ YAPAR. ms2026 Akinolu Kentuf.

7.  Alıntı Originally Posted by kentuf Yazıyı Oku
    konuyu bende araştıyorum.
    twiterada yazdım.

inşallah çözülür kardeşim.

İnşallah inşallah. Sabahtan beri stresten ölüyorum hocam.
    Ödemezsem ne olur diye düşünüyorum, birkaç avukata da sordum, bilen yok, öylece de kilitlendim

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    Akinonya Adası Kuzey Şato
    Gönderi
    3,920
     Alıntı Originally Posted by naim_39kk Yazıyı Oku
    İnşallah inşallah. Sabahtan beri stresten ölüyorum hocam.
    Ödemezsem ne olur diye düşünüyorum, birkaç avukata da sordum, bilen yok, öylece de kilitlendim
    o işler öyle değil
    merdiven altı kurum olsa eyvalllahta İb broker abi karşında abd kanuınları var.
    enseyi karartma bekle ben kurumuma sordum

yüksek olasılık takas faizlerinden de sana uyarı vermeden nasıl yürümüşsün o garip.
    İŞ İŞ YAPMAZ. ADAM İŞ YAPAR. ms2026 Akinolu Kentuf.

Sayfa 637/666 İlkİlk ... 137537587627635636637638639647 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •