Special Days Image
Sayfa 250/665 İlkİlk ... 150200240248249250251252260300350 ... SonSon
Arama sonucu : 5315 madde; 1,993 - 2,000 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,944
    Biraz daha detaylandiralim.
    1 Mio dolar topladik 10 kisi birlesip 100K dolar vererek ve Isyatirim'a yurtdisi icin bir fon kurdurduk, eurobond fonu da olur, bir sey degismez.. Kupon faizi bu defa fona gelir olarak girer temettu yerine.
    Bu 1 mio dolar ile 10 tane bizim belirleyecegimiz NYSE'den ortalama temettu verimi %3 olan sirket aldik her birine 100K dolar yatirarak ve bu fonun katilma paylari da 1 Mio adet olsun, her biri 1 dolardan.
    Herkes 100K adet katilma payini alsin.
    1 sene sonra fonun toplam degeri %30 artis ile 1.3 Mio dolara ciksin..
    Bu sure icinde buna 30K kadar temettu gelsin, bunun %25 i ABD de stopaja ugrasin, yani 22.5K net temettu geliri de fona girmis olsun.
    Bununla da tekrar ayni hisselerden alinsin veya nakit dursun fark etmez, bu nakitle Isyatirim'in yillik fon isletim ucreti odensin.
    Bu 1.3 Mio toplam fon degeri uzerinden Isyatirim %1 yani 13K fon isletim gideri kessin.
    Bu sekilde 1 yil sonra bizim her birimizin 1 dolardan aldigimiz fonun her bir katilim payi 1.3 dolar olsun.
    Benim paraya ihtiyacim olsun ve 10.000 adet payimi 13.000 dolara satayim.
    Simdi:
    1. Kacirdigim baska bir masraf var midir??
    2. 1 dolardan alip 1.3 dolardan sattigim her bir katilim payimdan ettigim 30 cent'in ne kadari vergiye gider??
    3. Sadece %10 ise bunu fonu yoneten kesip stopaj olarak maliyeye yatirir mi?
    4. Benim beyanname vermeme gerek var mi??

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

2.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    1 Mio dolar topladik 10 kisi birlesip 100K dolar vererek ve Isyatirim'a yurtdisi icin bir fon kurdurduk, eurobond fonu da olur, bir sey degismez.. Kupon faizi bu defa fona gelir olarak girer temettu yerine.
    Bu 1 mio dolar ile 10 tane bizim belirleyecegimiz NYSE'den ortalama temettu verimi %3 olan sirket aldik her birine 100K dolar yatirarak ve bu fonun katilma paylari da 1 Mio adet olsun, her biri 1 dolardan.
    Bu sure icinde buna 30K kadar temettu gelsin, bunun %25 i ABD de stopaja ugrasin, yani 22.5K net temettu geliri de fona girmis olsun.
    Bununla da tekrar ayni hisselerden alinsin veya nakit dursun fark etmez, bu nakitle Isyatirim'in yillik fon isletim ucreti odensin.
    Bu 1.3 Mio toplam fon degeri uzerinden Isyatirim %1 yani 13K fon isletim gideri kessin.
    Bu sekilde 1 yil sonra bizim her birimizin 1 dolardan aldigimiz fonun her bir katilim payi 1.3 dolar olsun.
    Simdi:
    2. 1 dolardan alip 1.3 dolardan sattigim her bir katilim payimdan ettigim 30 cent'in ne kadari vergiye gider??

Syg,
    1. Yok(işlem ve saklama ücretinin %1 içinde olduğunu düşünürsek ki, olur bence) sadece abd %25 değil %15 alıyor stopajı.
    2. 30 cent * %10 = 3 cent
    3. Evet.
    4. Yok.

3.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    10.000 adet payimi 13.000 dolara satayim.

Syg,
    Alıcı kim ?
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

4. Sn arkadaşlar,

MSCI World ETF : bu fona yatırım yapmaya benzer sonuç doğuracak, tefas'ta görebileceğimiz fon-fonlar varmı acaba?

Tüm katkılar için teşekkürler, bu topiği yeni keşfettim ve belirtmeliyim kalite oldukça yüksek burada...

5.  Alıntı Originally Posted by Realtor Yazıyı Oku
    Sn arkadaşlar,

MSCI World ETF : bu fona yatırım yapmaya benzer sonuç doğuracak, tefas'ta görebileceğimiz fon-fonlar varmı acaba?

Tüm katkılar için teşekkürler, bu topiği yeni keşfettim ve belirtmeliyim kalite oldukça yüksek burada...
    hosgeldiniz. surada bir kac tane var spesifik bir bolgeye ait olmayan var :

https://www.kap.org.tr/tr/fon-bilgil...se-senedi-fonu

kucuk PY sirketlerinin fonlarina bakmadim ama usttekiler var; gedik'in fonu disindakilerde EM pek yok, onda da avrupa ve EM'in agirligini fazla buldum acikcasi..
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

6.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Simdi:

Syg,
    ozel/kapali fonda satis kime ve nasil yapiliyor konusu sorun olabilir.
    dolar bazli fonun gelirlerinin vergilendirilmesi de dolar bazli olur varsayiminin teyidini almak gerebilir. ben tl bazli stopaj uygulanabilecegini dusunuyorum. sadece stopaj olursa sizin vergilendirme/stopaj odemesi icin bir sey yapmanizi beklemem.
    (stopaj odeyeceginizi dusundugum icin) beyanname vermenizi gerektorecek bir durum oldugunu sanmiyorum.

kar payi dagitimi yapan bir fon olursa oradan stopaj yerine vergi odeyebileceginizi dusunuyorum.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,944
     Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Alıcı kim ?
    Guzel soru..

Aramizda biribirimize mi satacagiz acaba??

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

8.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Guzel soru..

Aramizda biribirimize mi satacagiz acaba??

Syg,
    Fona satacağız. Eğer fonumuz etf'lerden oluşuyorsa bizim yaptığımız, borsa yatırım fonu içine paketlenmiş hisseleri, bir yatırım fonu içine paketlemek. Yatırım fonunun (mutual fund), borsa yatırım fonundan(etf) farkı karşı taraf bulma zorunluluğu olmaması.
    Tabi yatırım fonu da hazırda nakiti yoksa etf'i hangi borsada işlem görüyorsa orada satacaktır. Evet burada hem yatırımcı hem de fonun sahibi olduğumuz için bizim etf'i borsada satmamızdan farklı bir durum olmayacaktır.
    Son düzenleme : Epicurist; 30-03-2020 saat: 20:51.

Sayfa 250/665 İlkİlk ... 150200240248249250251252260300350 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •