Special Days Image
Arama sonucu : 5317 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    dolar bazli fonun gelirlerinin vergilendirilmesi de dolar bazli olur varsayiminin teyidini almak gerebilir. ben tl bazli stopaj uygulanabilecegini dusunuyorum.
    İki konu(biri aşağıdaki) da önemli. Ben de sizin gibi döviz fonlarında vergilenmenin dövizle olması durumunda maliyenin vergi kaybına uğrayacağını bu sebeple izin vermeyeceğini düşündüm. Bunu da eurobond başlığında belirtmiştim. Yine de böyle şeylere takık olduğum için mevzuatı araştırdım. Döviz fonları hem TL hem de döviz payları çıkartıyor. Döviz katılma paylarının vergisi döviz üzerinden alınıyor. Sanırım maliye paranın yurtdışına kaçması yerine daha az vergi almayı tercih etti.

Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    kar payi dagitimi yapan bir fon olursa oradan stopaj yerine vergi odeyebileceginizi dusunuyorum.
    Burada da iyi haber var, özellikle Sn. Dudu için, konu ile ilgili bir açıklık olmasa da gib'in spk'ya gönderdiği yazıda fonların dağıttıkları temettülerin türüne göre %0 veya %10 oranında stopaj yapılması gerekir denmiş. Bu anlayış kabul görürse o sorun da ortadan kalkar.

Ben aslında konu ile yazdığım ilk yazıyı yatırım fonu kurmaktan çok, fon ile kişi arasındaki vergilendirmenin çok açıldığını, endeksleme garabetinin ortadan kaldırılması gerektiğini vurgulamak için yazmıştım.

Fon için bize bir baba lazım 20 milyonu olan fondaki parayı çekmeye ihtiyacı olmayan birisi. Öyle birisini bulsak bizim çektiğimiz geri yatırdığımız problem olmaz. Ancak baba olmadan çok sayıda küçük yatırımcı ile bir fon kurmaya aracı kurumların sıcak bakacağından şüpheliyim.
    Son düzenleme : Epicurist; 30-03-2020 saat: 20:54.

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •