Sayfa 240/664 İlkİlk ... 140190230238239240241242250290340 ... SonSon
Arama sonucu : 5312 madde; 1,913 - 1,920 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Alıntı Originally Posted by richardbozkurt Yazıyı Oku
    peki dostum simdi ben rusyada calistigim is yerindeki dokumani alip Turk konsoloslugunda onaylatacam akabinde Turkiyedeki vergi dairesine mi verecegim ?

senin bu konulari cok detayli arastirdigini biliyorum, senden rica ediyorum.
    konsolosluk onaylamiyor vs diyenler olmus, ben onaylatacagimi varsayip proseduru soyleyebilirmisiniz lutfen.
    benim ikametgahta yurtdisi bu arada
    Türkiye'de ikametiniz yoksa veya 2.cil ikamet olarak kayitliysa, Türkiye'de dar mükellefsiniz ve sadece Türkiye'deki gelirleriniz vergiye tabii.
    1.cil ikametiniz Rusya ise, sanirim ülkelerin cogunda oldugu gibi tüm dünya gelirleriniz ile Rusya'da vergi mükellefisiniz.
    Rusya'daki gelirinizi onaylatip Türkiye'de vergi dairesine bildirme gibi bir durumunuz yok. (Rusya vergi mevzuatini bilemiyorum tabiiki).
    Tam tersine Türkiye'de ödemis oldugunuz vergilerin Rusya'da vergi beyani verirken göz önüne alinmasi icin TR vergi dairesinden belge almaniz gerekebilir. Bu prozedür hakkinda size ancak RUS vergi mevzuati hakkinda bilgisi olan verebilir.

Ne zaman TR'ye dönüp yasamaya baslarsiniz ve RUS bankalarinda bulunan hesaplarindan faiz, temettü, kira vs. geliri elde edersiniz, o zaman TR'de vergi verirken bu belge imzalatma, konsolusluk sorunlari baslar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,948
     Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    onu çok iyi bir muhasebeci ve mali müşavir daha net bilir. Ki herkesin bileceğini de sanmam.
    Ben sadece TR ikametli birisinin yurtdışı gelirini nasıl beyan etmesi gerektiğini biliyorum. Yabancı ülke vergi dairesi+ yabancı ülke konsolosluk+ ikamet edilen yerin vergi dairesine beyan.
    Herhangi bir gelir beyan etmedim şu ana kadar.
    Sınırları aşmadan yaşamak en iyisi.
    bende limitlari asmiyorum ama gende beyan vermek istiyordum

cok iyi muhasebeciye sordum acikcasi oda isin icinden cikamadi
    Misal Microsoft hissesi alsak ne olur diye Sordum, firma zaten turkiyede vergi mukkelefi vsvs. bir suru sey soyledi

en son ee ne yapmam lazim dedim , bilmiyorumki dedi
    devlet ceza kesince dusunecem artik. tuhafliklar ulkesi

3.  Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    Türkiye'de ikametiniz yoksa veya 2.cil ikamet olarak kayitliysa, Türkiye'de dar mükellefsiniz ve sadece Türkiye'deki gelirleriniz vergiye tabii.
    Doğru yalnız ince bir noktası var. Yurtdışında oturuyorsunuz, kaynağı Türkiye olmayan mesela microsoft hisseniz var, ancak hisseyi satın alma işlemini Türkiye'de yaptınız ya da işlemi yurtdışında yaptınız ama alırken/satarken
    ödemeyi/tahsilatı Tr'deki hesaplarınızı kullanarak yaptınız.

Maliye bunu geliri Türkiye'de elde edilmiş kabul etmek için yeterli görüyor. Yani oturum yurtdışı diye Türkiye'de vergisiz işlem yapmak mümkün değil.

Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Doğru yalnız ince bir noktası var. Yurtdışında oturuyorsunuz, kaynağı Türkiye olmayan mesela microsoft hisseniz var, ancak hisseyi satın alma işlemini Türkiye'de yaptınız ya da işlemi yurtdışında yaptınız ama alırken/satarken

Maliye bunu geliri Türkiye'de elde edilmiş kabul etmek için yeterli görüyor. Yani oturum yurtdışı diye Türkiye'de vergisiz işlem yapmak mümkün değil.
    Evet. Öyle ince noktalar var ki, isin icinden cikmasi cok zor. Her ülkenin ince noktalarida degisik. Sonucunda vergi mükellefligi vatandaslik bazinda olmasa bile, o noktaya gelebiliyor.

Ancak aslinda alim/satim Türkiye'deki hesaplardan yapilsa bile (RUS/TR cifte vergilendirme anlasmasini bilmiyorum) alim/satim gelirlerinde TR'nin TR'de dar mükkelleften vergi alma hakki yok cifte vergi anlasmalari cercevesinde.

Ama dediginiz gibi bir paragrafta olan ince noktadan dolayi cifte vergilendirme anlasmalari bile cöp oluyor. Takmiyorlar islerine geldiginde pek vergi anlasmalarini. Belki hakkinizi dava yoluyla halledebilirisiniz, ama kim ugrasacak. Ancak cok büyük rakamlarda ugrasilir.
    Devletlerin attiklari imzalara bile güvenmiyorum o konuda.

Ya cifte vergi ödemeyi kabul edeceksiniz,yada sermayeyi bir ülkede toplayacaksiniz.

5.  Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    Evet. Öyle ince noktalar var ki, isin icinden cikmasi cok zor. Her ülkenin ince noktalarida degisik. Sonucunda vergi mükellefligi vatandaslik bazinda olmasa bile, o noktaya gelebiliyor.

Ancak aslinda alim/satim Türkiye'deki hesaplardan yapilsa bile (RUS/TR cifte vergilendirme anlasmasini bilmiyorum) alim/satim gelirlerinde TR'nin TR'de dar mükkelleften vergi alma hakki yok cifte vergi anlasmalari cercevesinde.

Ama dediginiz gibi bir paragrafta olan ince noktadan dolayi cifte vergilendirme anlasmalari bile cöp oluyor. Takmiyorlar islerine geldiginde pek vergi anlasmalarini. Belki hakkinizi dava yoluyla halledebilirisiniz, ama kim ugrasacak. Ancak cok büyük rakamlarda ugrasilir.
    Devletlerin attiklari imzalara bile güvenmiyorum o konuda.

Ya cifte vergi ödemeyi kabul edeceksiniz,yada sermayeyi bir ülkede toplayacaksiniz.
    Şimdi abd-türkiye arasındakini okudum. Abd'de elde edilen değer artış kazançlarının abd'de oturan için sadece abd'de vergilendireceği yazıyor. Ancak abd'de elde edilmesinin tanımı yapılmamış(sadece abd'nin coğrafik tanımı yapılmış). Sanırım bu sebeple bizimkiler işlem tr'de yapılırsa Türkiye'de elde edilmiş sayılır diyerek, bu tanımın yapılmamasından doğan boşluğu kullanıyor.

Tabi bunun yalnızca ikili anlaşma olmayan ülkeleri kapsadığı da iddia edilebilir ancak bu konuda doğrulayan ya da yanlışlayan bilgi bulamadım.

Benim görüşüm antlaşmanın ruhuna aykırı olduğu yönünde.
    Son düzenleme : Epicurist; 30-01-2020 saat: 17:04.

6.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Şimdi abd-türkiye arasındakini okudum. Abd'de elde edilen değer artış kazançlarının abd'de oturan için sadece abd'de vergilendireceği yazıyor. Ancak abd'de elde edilmesinin tanımı yapılmamış. Sanırım bu sebeple bizimkiler işlem tr'de yapılırsa vb. Türkiye'de elde edilmiş sayılır diyerek, bu tanımın yapılmamasından doğan boşluğu kullanıyor.

7. Başınızı ağrıtmayacaksam yukarıdaki konu ile ilgili şöyle bir şey buldum.

Parantez içindeki ifade bana ait.

258 sayılı genel tebliğden:

"5.3.2- Dar Mükellef Gerçek Kişiler

Gelir Vergisi Kanununun 7 nci maddesine göre, diğer kazanç ve iratlar(değer artış kazancı bu kapsamda) için bu kazancı doğuran işin veya muamelenin Türkiye'de ifa edilmesi veya Türkiye'de değerlendirilmesi, kazanç ve iradın Türkiye'de elde edildiğini göstermektedir. Aynı maddede değerlendirmeden maksadın, ödemenin Türkiye'de yapılması veya ödeme yabancı memlekette yapılmışsa, Türkiye'de ödeyenin veya nam ve hesabına ödeme yapılanın hesaplarına intikal ettirilmesi veya karından ayrılması olduğu belirtilmektedir...

...Dar mükellef gerçek kişiler için yapılan vergilendirmede, çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları da dikkate alınacaktır."

Ben yukarıdaki ifadelerden, Sn. samreit'in belirttiği gibi, öncelikle ikili anlaşmalar dikkate alınıyor sonucunu çıkardım.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,932
     Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku

2000 li yillarin baslarinda ABD de ikamet eden ve orada calisan kardesimin burada bist'te hisse senetleri vardi.
    Biz beyanname verirken o %15 stopaj kesintisi ile kurtariyordu..
    5 sene sonra maliye bu temettuler icin neden beyanname verilmedi ve vergisi odenmedi diye tebligat yapti.
    Kardesim yurtdisinda yasadigini ve calistigini, pasaportundaki giris ve cikis tarihlerini de kullanarak ispat etmek ve bu cezali vergiyi sildirebilmek icin aylarca ugrasti.
    Bence en guzeli temettu beyan sinirina yaklasinca ikametgahinin bagli oldugu vergi dairesine gidip, bir dilekce ile dar mukellef oldugunu bildirmeli idi.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Sayfa 240/664 İlkİlk ... 140190230238239240241242250290340 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •