Sayfa 186/665 İlkİlk ... 86136176184185186187188196236286 ... SonSon
Arama sonucu : 5317 madde; 1,481 - 1,488 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,948
     Alıntı Originally Posted by vigamox Yazıyı Oku
    Arkadaslar temettu degilde bedelsiz olabilir olmayadavbilir ancak yukselme egiliminde olabilecegini dusundugunuz hisseleri yazabilirmisiniz lutfen. Saygilarimla

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Google
    Amazon
    Baba
    PG
    JNJ
    FB
    Nokia
    Apple
    Nvidia

ekonomi iyi giderse hepsi yukselir, Ekonomi kotu giderse hepside duser

2. Abd, Çin soğuk savaşından etkilenebilecek şirketler:

https://bit.ly/2YJ2OEw
    Saygılar.

Alıntı Originally Posted by richardbozkurt Yazıyı Oku
    Google
    Amazon
    Baba
    PG
    JNJ
    FB
    Nokia
    Apple
    Nvidia

ekonomi iyi giderse hepsi yukselir, Ekonomi kotu giderse hepside duser
    Tesekkurler

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. Hisse senedi vergisine karşı bir zihni sinir projem var. Olur mu acaba diye size sormak istedim.

Herhangi bir Eurobond aldığınızda itfasına kadar beklerseniz, bağlı oldu değerin artışı irat sayılmıyor.
    Örnek dolara bağlı ise doların TL'ye karşı değer artışının vergisini vermiyorsunuz.

Bu uygulama G.V.K.75/5 'e dayanıyor.

G.V.K.75/5 :
    " (5582 sayılı Kanunun 28 inci maddesiyle değişen bent Yürürlük; 06.03.2007)Her nevi tahvil (ipotek finansmanı kuruluşları ve konut finansmanı kuruluşları tarafından ihraç edilen ipoteğe dayalı menkul kıymetler hariç ipotekli sermaye piyasası araçları, varlık teminatlı menkul kıymetler dahil) ve Hazine bonosu faizleri ile Toplu Konut İdaresi, Kamu Ortaklığı İdaresi (6111 Sayılı Kanunla değiştirilen ibare Yürürlük; 25.02.2011)Özelleştirme İdaresince çıkarılan menkul kıymetler ve varlık kiralama şirketleri tarafından ihraç edilen kira sertifikalarından(**) sağlanan gelirler (Döviz cinsinden yahut dövize, altına veya başka bir değere endeksli menkul kıymetlerin itfası sırasında oluşan değer artışları irat sayılmaz.)"

Bizim için önemli olan kısmının altını çizdim. Orada başka bir değer de olabileceğini söylüyor. Bu değer hisse senedi olamaz mı? Mesela bir banka yada aracı kurum bir bono çıkarsa, bono Apple hissesine bağlı olsa ve yıllık %1 de faiz verse, banka veya aracı kurum hizmeti karşılığında atıyorum temettünün %50, 75 ya da neyi uygun görüyorsa onu kendi karı olarak alsa, diyelim ki bu 5 yıllık bono olsa, itfayı beklediğimizde, Apple'ın 5 yıllık fiyat artışı için vergi ödemememiz gerekir.

Vergi avantajı karşılığında temettünün yarısından vazgeçme şekline yapılandırılmış bir ürün üretilemez mi?
    Saygılar.

5.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Hisse senedi vergisine karşı bir zihni sinir projem var. Olur mu acaba diye size sormak istedim.

Herhangi bir Eurobond aldığınızda itfasına kadar beklerseniz, bağlı oldu değerin artışı irat sayılmıyor.
    Örnek dolara bağlı ise doların TL'ye karşı değer artışının vergisini vermiyorsunuz.

G.V.K.75/5 :
    " (5582 sayılı Kanunun 28 inci maddesiyle değişen bent Yürürlük; 06.03.2007)Her nevi tahvil (ipotek finansmanı kuruluşları ve konut finansmanı kuruluşları tarafından ihraç edilen ipoteğe dayalı menkul kıymetler hariç ipotekli sermaye piyasası araçları, varlık teminatlı menkul kıymetler dahil) ve Hazine bonosu faizleri ile Toplu Konut İdaresi, Kamu Ortaklığı İdaresi (6111 Sayılı Kanunla değiştirilen ibare Yürürlük; 25.02.2011)Özelleştirme İdaresince çıkarılan menkul kıymetler ve varlık kiralama şirketleri tarafından ihraç edilen kira sertifikalarından(**) sağlanan gelirler (Döviz cinsinden yahut dövize, altına veya başka bir değere endeksli menkul kıymetlerin itfası sırasında oluşan değer artışları irat sayılmaz.)"

Bizim için önemli olan kısmının altını çizdim. Orada başka bir değer de olabileceğini söylüyor. Bu değer hisse senedi olamaz mı? Mesela bir banka yada aracı kurum bir bono çıkarsa, bono Apple hissesine bağlı olsa ve yıllık %1 de faiz verse, banka veya aracı kurum hizmeti karşılığında atıyorum temettünün %50, 75 ya da neyi uygun görüyorsa onu kendi karı olarak alsa, diyelim ki bu 5 yıllık bono olsa, itfayı beklediğimizde, Apple'ın 5 yıllık fiyat artışı için vergi ödemememiz gerekir.

Vergi avantajı karşılığında temettünün yarısından vazgeçme şekline yapılandırılmış bir ürün üretilemez mi?
    Selam. Bono borçlanma aracı, hisseye bağlı olmaz diye düşünüyorum. Hisse senedine bağlı olabilecek ürün ETF tir ve yurtdışında kurulu ise vergilendirmesinde döviz anaparanin değer artışı da vergilendiriliyor. Türkiye'de kurulu ETF'ler içinse sadece stopaj var ama bunda da enflasyon endekslemesi yok. Vakti zamanında büyük yatırım aracı kurumlara (ak, garanti, iş ve yapı kredi) yurtdışı ETF lerine yatırım yapan ETF fonlari kurmaları önerisinde bulunmustum. Hem endeks takip performansı iyileşecek, hem portföy yönetim giderleri düşecek hem de gelir vergisi yerine stopaj odeyecekti yatırımcı. Meramımi bir kuruma anlatabildim, onlar da şu an düşünmediklerini söyleyip teşekkür etti.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

6.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Selam. Bono borçlanma aracı, hisseye bağlı olmaz diye düşünüyorum. Hisse senedine bağlı olabilecek ürün ETF tir ve yurtdışında kurulu ise vergilendirmesinde döviz anaparanin değer artışı da vergilendiriliyor. Türkiye'de kurulu ETF'ler içinse sadece stopaj var ama bunda da enflasyon endekslemesi yok. Vakti zamanında büyük yatırım aracı kurumlara (ak, garanti, iş ve yapı kredi) yurtdışı ETF lerine yatırım yapan ETF fonlari kurmaları önerisinde bulunmustum. Hem endeks takip performansı iyileşecek, hem portföy yönetim giderleri düşecek hem de gelir vergisi yerine stopaj odeyecekti yatırımcı. Meramımi bir kuruma anlatabildim, onlar da şu an düşünmediklerini söyleyip teşekkür etti.
    Selamlar. Sadece bir fikir, ama kanunda geçen değer kelimesi beni böyle düşünmeye itti. Değer nedir sorunusuna cevap olarak fiyatı olan her șeydir diye düşündüm. Vergiden kaçınmak için bir fikrim daha var ama o da çok meșakkatli olacak.

Saygılar.

Saygılar.
    Saygılar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,956
    Buyukler bir sekilde en iyi vergi danismanlarini bularak vergi planlamasi yapiyorlar...
    Vergiyi bizim gibi kucukler oduyorlar hep.
    Bu dunyanin her yerinde boyle...

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,948
     Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Hisse senedi vergisine karşı bir zihni sinir projem var. Olur mu acaba diye size sormak istedim.

G.V.K.75/5 :

yeri geldi mi millet kafasina gore "anayasayi tanimiyorum" diyor sen diyon ki yasayla hakla hukula isi cozecem salla gitsin, hic bisey alaman bence,

bu cabalar bosuna, bende sahsen yatirimi kesme karari aldim, hatta sanki parayi bankadan bile cekmek daha mantikli gibi geliyor, devlet iyice ac gozlu oldu, yok para bozdurana bilmem bozdurma vergisi felan , simdi herkse zorla beyanname yolluyorlar, , kafayi yurtdisindan gelen telefona takmis

sanki tek gelirimiz apple samsung,

Sayfa 186/665 İlkİlk ... 86136176184185186187188196236286 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •