Vergi/komisyon açısından değişen bir şey yok.

Aracının bahsettiği olay "DRIP" diye geçiyor. (dividend reinvestment plan) Yani kafayı yormadan gelen parayı gerisin geriye hangi hisseden geliyorsa oraya otomatik olarak geri yatırıyorsunuz.

Bana uymuyor açıkçası bu plan çünkü ben gelen temettüleri otomatik geri yatırmak yerine o an uygun gördüğüm, ucuz olduğuna inandığım hisselere yatırıyorum.

Misal gözden çıkarmayı düşündüğüm ya da konumu sallantıda olan bir hisse temettü vermeye devam etse bile ona yeniden para yatırmak istemeyebilirim.

ETF'lere ayar olma sebeplerimin de en büyüğü bu alım satım işlerini aynı bu anlattığım şekilde otomatik yapıyor olmaları. Şirketin başında dava var mı yok mu ETF'in haberi olmuyor ya da davanın sonucu hakkında bir tahmin yürütemiyor. Ne zaman ki şirket belli ratioları karşılayamıyor, belli bir büyüklüğün altına iniyor anca o zaman düşüyor ETF'ten.

Ağırlıklı olarak endeks ETF'i almak yerine kendi portföyümü yaptım ve endeksler kırmızı iken benim portföy hatırı sayılır derecede yeşil son 1 senede. (VOO -14.3%, benim portföy +13%) Yükselen faiz ortamında enerji, maden, tütün gibi temettü hisselerini temettü vermeyen teknoloji hisselerine tercih etmem en büyük sebebi bunun.

Yatırımda insan faktörü, makineden önemli bence.

ytd