Sayfa 426/669 İlkİlk ... 326376416424425426427428436476526 ... SonSon
Arama sonucu : 5347 madde; 3,401 - 3,408 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1. Kafalar baya karışık gördüğüm kadarıyla. Neyin ne olduğunu tam anlamadan girmişsiniz işin içine.

Alıntı Originally Posted by Ulukagan Yazıyı Oku
    şimdi ben 10bin doları midasa aktarsam abd borsalarından 2000 dolar kazansam. abd kendi vergilerini aldıktan sonra 12000 dolar param olsa bunu çekmek istediğimde Türkiye'deki vergi kısmı için hangi rakamı bildirmem lazım? 12000 doların tamamını mı yoksa sadece kazanç olan 2000 dolarımı?
    eğer tamamını bildirmemiz gerekiyorsa borsada zarar etsek paramız 8000 dolara düşse kazanamadığımız gibi birde cebimizdeki para için havadan vergi ödememiz gerekiyor demektir. öyle oluncada yurt dışı borsalarına yatırım yapmak insanı düşündürüyor

Burada baya bir eksiklik var. 10bin dolar 12bin dolara dönüştüyse, satmadığınız sürece vergi falan çıkmaz. 12bin dolarlık hissenin tamamını ya da bir kısmını satarsanız, sattığınız kısmın TL değeri ile, o hisse veya hisselerin hisseyi(leri) aldığınız tarihteki TL değeri arasındaki fark kadar gelir etmiş olursunuz ve bunu o mali yıl içinde bildirip vergisini ödemeniz gerekir.

Örnek:

Sene 2018. 10 lot AAPL aldım. fiyat 50 dolar. Dolar/TL 3 lira. 10 adet AAPL 500 dolar, o da 1500 TL yaptı.

Sene 2021. 10 lot AAPL'dan 2 tanesini sattım. Dolar/TL 10 lira. AAPL 150 dolar. 2 Adet AAPL, 300dolar, 3000 TL.

2 adet AAPL 2018'de 300tl idi. Şimdi 3000tl. 2700TL kar var. Toplam geliriniz hangi vergi dilimine giriyorsa bu 2700 o vergi dilimi üzerinden vergilendirilir.

https://isbasi.com/blog/vergi-dilimi...sil-hesaplanir

Atıyorum toplam geliriniz 24bin TL veya altında idiyse (bu sayı önümüzdeki sene güncellenecek) 15% gelir vergisi ödenemeniz gerekir.

Yani 2700 TL'nin 405'i vergiye gider. Durum kabaca bu.

Hisse düşerken dolar çıkarsa yine TL üzerinden kazanç oluşacağı için yine vergi çıkar. Yalnız dikkat, satış olmazsa vergi çıkmıyor.

Temettü ise çok başka konu... Bu başlığı okuduysanız hepsinin cevabı onlarca kez verildi.

Alıntı Originally Posted by Ulukagan Yazıyı Oku
    sormak istediğim bir diğer konu abd hisselerindeki oynaklık, bi bakıyorsun 20 dolar artmış bi bakıyorsun 30 dolar düşmüş. çok zikzak yapıyorlar, günün sonunda hisse değerine gidiyor merak etme diyeceksiniz belki ama bu kadar oynaklık insanı korkutuyor. bu konuda yapılabilecek bi taktik yada strateji varmı? ya sürekli stop-loss ile takipte olucaz yada parayı fonlara bağlayıp unutucaz
    Bunları bu kadar kafaya takan birisine göre değil bu tarz yatırımlar. Yeri gelir 50% düşen hisse de görebilirsiniz. Böyle bir durumda çok canınız sıkılacakmış gibi duruyor. Bunlara göğüs geremeyecekseniz hiç başlamayın.

ytd, rakamlar sanaldır, bilgilerde de yanlışlıklar olabilir, yanlış varsa sorumluluk almam.

2.  Alıntı Originally Posted by richardbozkurt Yazıyı Oku
    Dostlar Bu arada , Fon aldim yaklasik 1 sene once ama cok dusuk rakamlarla, hepside inanilmaz primlenmis
    soyle ki fonlarin hepsi Turkiyede ki kurumlardan IS, AK GAranti fonalri ama hepside yurt disina yatirim yapan
    yurtdisi hisse senedi
    yurtdisi borclanma araclari fonlari
    Altin fonlari
    teknoloji fonu buda yurtdisi
    yabanci petrol fonu
    elektrikli araclar fonu diye gidiyor

hepi topu 10 bin TL yatirdim simdi 16 bin tl oldu , yani diyorum ki yurt disina yatirim, vergi felanla ugrasmak yerine iyi turk fonlarini arasak nasil olur ?

acikcasi benim portfoy arap saci gibi simdi biraz daha para yatirmayi dusunuyorum, iyi fon yoneten hangi kurum var ? gozume is portfoy daha iyi gibi geldi ama bu konuyu hic bilmiyorum
    eh normal, kur %35, s&p endeksi ise %30 artti 1 yilda....
    yani pek de iyi fon yoneten aramana gerek yok.
    birak ETF'ler isini yapsin.

dolar cinsinden getirine bakarsan: (10bin/7.7) / (16bin/10.5) = %17...
    s&p getirisinin nerdeyse yarisi.
    Son düzenleme : ratso; 17-11-2021 saat: 16:38.

3.  Alıntı Originally Posted by richardbozkurt Yazıyı Oku
    https://www.akportfoy.com.tr/tr/fund/AFT

Bu Fon Bana Ne Kazandırır?
    Fona yatırım yaparak teknoloji devi 20 şirketin kar payı ve borsa performansına ortak olabilirsiniz. Ayrıca bu şirketler yabancı para cinsinden işlem gördüğü için, kurdaki değişiklikler de fon fiyatı üzerinde etkilidir.
    YILLAR Getiri (%)
    2020 95,47 %
    2019 50,3%
    2018 27,70%
    2017 30,64%
    2016 46,09%
    yillik yonetim ucreti %3!....
    ev alip satarken 1 defaya mahsus %5 komisyon vermek acitirken, her yil kesilen %3...
    yaptiklari ne? aktif yonetilmiyo anlasilan, listelinelen 20 firmaya yatirim.

4. Türkiye Finans uygulaması TFX Target üzerinden de yurtdışı borsalarda işlem yapılmaya başlanmış.
    Oyak yatırım altyapısı kullanıyor...

SM-A715F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5.  Alıntı Originally Posted by ikare Yazıyı Oku
    Türkiye Finans uygulaması TFX Target üzerinden de yurtdışı borsalarda işlem yapılmaya başlanmış.
    Oyak yatırım altyapısı kullanıyor...

SM-A715F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Komisyonlar nasıl?
    Burada yer alan yorumlar, kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu nedenle, yatırım veya al/sat tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

6.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Kafalar baya karışık gördüğüm kadarıyla. Neyin ne olduğunu tam anlamadan girmişsiniz işin içine.

Burada baya bir eksiklik var. 10bin dolar 12bin dolara dönüştüyse, satmadığınız sürece vergi falan çıkmaz. 12bin dolarlık hissenin tamamını ya da bir kısmını satarsanız, sattığınız kısmın TL değeri ile, o hisse veya hisselerin hisseyi(leri) aldığınız tarihteki TL değeri arasındaki fark kadar gelir etmiş olursunuz ve bunu o mali yıl içinde bildirip vergisini ödemeniz gerekir.

Örnek:

Sene 2018. 10 lot AAPL aldım. fiyat 50 dolar. Dolar/TL 3 lira. 10 adet AAPL 500 dolar, o da 1500 TL yaptı.

Sene 2021. 10 lot AAPL'dan 2 tanesini sattım. Dolar/TL 10 lira. AAPL 150 dolar. 2 Adet AAPL, 300dolar, 3000 TL.

2 adet AAPL 2018'de 300tl idi. Şimdi 3000tl. 2700TL kar var. Toplam geliriniz hangi vergi dilimine giriyorsa bu 2700 o vergi dilimi üzerinden vergilendirilir.

https://isbasi.com/blog/vergi-dilimi...sil-hesaplanir

Atıyorum toplam geliriniz 24bin TL veya altında idiyse (bu sayı önümüzdeki sene güncellenecek) 15% gelir vergisi ödenemeniz gerekir.

Yani 2700 TL'nin 405'i vergiye gider. Durum kabaca bu.

Hisse düşerken dolar çıkarsa yine TL üzerinden kazanç oluşacağı için yine vergi çıkar. Yalnız dikkat, satış olmazsa vergi çıkmıyor.

Temettü ise çok başka konu... Bu başlığı okuduysanız hepsinin cevabı onlarca kez verildi.

Bunları bu kadar kafaya takan birisine göre değil bu tarz yatırımlar. Yeri gelir 50% düşen hisse de görebilirsiniz. Böyle bir durumda çok canınız sıkılacakmış gibi duruyor. Bunlara göğüs geremeyecekseniz hiç başlamayın.

ytd, rakamlar sanaldır, bilgilerde de yanlışlıklar olabilir, yanlış varsa sorumluluk almam.
    Ustad guzel aciklamis zaten, belki tek eklemem su olabilir, vergi hesabi yaparken bı yıllar arasındaki tr enflasyonun düşme imkaniniz var, oradan düzeltme ile ödenecek vergi bir miktar düşebilir.

7.  Alıntı Originally Posted by fezalii Yazıyı Oku
    Ustad guzel aciklamis zaten, belki tek eklemem su olabilir, vergi hesabi yaparken bı yıllar arasındaki tr enflasyonun düşme imkaniniz var, oradan düzeltme ile ödenecek vergi bir miktar düşebilir.
    Evet onu atlamışım özür

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,948
     Alıntı Originally Posted by ratso Yazıyı Oku
    yillik yonetim ucreti %3!....
    ev alip satarken 1 defaya mahsus %5 komisyon vermek acitirken, her yil kesilen %3...
    yaptiklari ne? aktif yonetilmiyo anlasilan, listelinelen 20 firmaya yatirim.
    bir nebze haklisin ama cok ta degil. acikcasi bana bu kadar kazandiran birine %3 , bence cok degil
    tabiki portfoyumun buyuk kismi, benim sectigim yabanci sirketlerde ve dolar olarak, yani hisse olarak ama Fonlarda kafazini cok yormak istemeyenler icin bence guzel secenek

cok karsi olsamda BES sistemine bende girdim, guzel fonlar varmis.

Sayfa 426/669 İlkİlk ... 326376416424425426427428436476526 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •