Sayfa 612/668 İlkİlk ... 112512562602610611612613614622662 ... SonSon
Arama sonucu : 5342 madde; 4,889 - 4,896 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Ağabey selamlar, bir türlü görüşemedik nefessiz çalışıyorum arabam da gelmedi...

Hangi aracı kurumdan işlem geçiyorsun Almanya'da?

Vergi sistemi çok saçma değil mi? %50 enflasyon var, ne hakla sermaye gelirinden %26 kesiyor? %50 karın üstüne ettiğim kardan kesinti yapmalı bana göre.

Etrafından dolanmanın ihtimali yok sanırım... Bu nedenle Almanya'da hiç yatırım yapmayayım sürekli borç yapayım diyorum ne dersin mantıklı mı?
    Selam Cagri,

ben Deutsche Bank'in Maxblue (sanirim ingilizce destek veren tek alman brokeri) adindaki online brokerini kullaniyorum. Ancak al sat falan yapacaksan Neobrokerler (Traderepuplic, Smartbroker, Flatex vs.) cok daha ucuz komisyon acisindan. "Depot-Vergleich" yaz google teyzeye oradan cikar bir cogu.

GER vergi acisindan, özellikle sermaye gelirinden, TR'den daha cok vergi alir. Genel olarak belirli bir rakami gecersen vergi öderken TR'yi ararsin. O %26 iyi olan tarafi. Aslinda %50 küsür civari, cünkü senin ödedigin vergi vergisi ödenmis temettüden alinan bir vergi (bir o kadar da kurum öder temettüleri dagitmadan). Ancak insanlarin coguna anlatamazsin bunu. Etrafindan da dolanilmaz. Ancak yatirim yapilamaz da degil. Yap bence.

GER'de benim gördügüm enflasyon %50 civari degil. Benim giderlerimde %10-12 gibi bir enflasyon var. Cocuklu ailelerde degisir mutlaka.

Sahsen borclanmayi sevmeyen bir insanim. Hayatim boyunca kredi falan cekmedim, hesabim eksiye düsmedi. Cebimde olmayan parayla alamayacagim bir seyi almam. O yüzden bu konuda tavsiye verebilecek insan degilim.

Sana sirket emeklilik plani icin henüz teklif getirmedi mi? Genelde bir miktar sen yatirirsin ve sirket de buna katki yapar. Bu planlarda genelde fon secebiliyorsun. Bunu kesinlikle yap. 5 yili bu planda doldurduktan sonra haklarin, sirketi biraksan da, kaliyor.

Firsatini buluruz bira ara da, yaz gelmeden olsun. Mayis'ta tekrar 5-6 ayligina TR'ye giderim.

2. Valla ben girdim hisse 1 yılda 25 26eurodan 5.5eurolara düşmüş "TEG" enf düşük gelince 6lara zıpladı temettüde vermicem demiş vergi açısından avantajlı olur heralde almanlar sokakta yatmaya kalkışmazlarsa aşağıda çok fazla yeri yok ama beleşe lokma yedirmez alman bakalım..

Yatırım tavsiyesi değildir.
     Alıntı Originally Posted by flowski Yazıyı Oku
    ben de böyle düşünüyordum ama beklenti zaten fiyatlandı gibi geliyor bu hisselerde. kimse dibi kestiremiyor malesef. VNA, LEG i de takip ediyorum.

Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Valla ben girdim hisse 1 yılda 25 26eurodan 5.5eurolara düşmüş "TEG" enf düşük gelince 6lara zıpladı temettüde vermicem demiş vergi açısından avantajlı olur heralde almanlar sokakta yatmaya kalkışmazlarsa aşağıda çok fazla yeri yok ama beleşe lokma yedirmez alman bakalım..

Yatırım tavsiyesi değildir.
    Siz yazdiktan sonra bir yerde okudum. Birisi Vanovia hissesindeki düsüsü cok borcu olmasina baglamisti. Sermayesinin 2 kati borcu varmis. Faizlerde yükselmeye basladigi icin borclarini cevirmede zorlanabilir yaziyordu.

4. Benim aldığımda öyle likitide oranı 0.08 Nakit ve benzerinin/ yükümlülüklere oranı.

Ellerinden ev çıkarması lazım faizler arttığı için heralde satması zor satıncada ucuza gidiyor. Ama bir yandanda enflasyon var nereye kadar düşebilirki ev fiyatları..
    Bende şu yazıyı okumustum 2.9 milyar euro borcu var.

https://www.sharedeals.de/tag-immobi...h-kommen-kann/
     Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    Siz yazdiktan sonra bir yerde okudum. Birisi Vanovia hissesindeki düsüsü cok borcu olmasina baglamisti. Sermayesinin 2 kati borcu varmis. Faizlerde yükselmeye basladigi icin borclarini cevirmede zorlanabilir yaziyordu.

Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Benim aldığımda öyle likitide oranı 0.08 Nakit ve benzerinin/ yükümlülüklere oranı.

Ellerinden ev çıkarması lazım faizler arttığı için heralde satması zor satıncada ucuza gidiyor. Ama bir yandanda enflasyon var nereye kadar düşebilirki ev fiyatları..
    Bende şu yazıyı okumustum 2.9 milyar euro borcu var.

https://www.sharedeals.de/tag-immobi...h-kommen-kann/
    Gene iyiyimis bu. Hic olmazsa ellerindeki emlaklarin degeri 6,5 milyar ve borcunu karsiliyor. Sanirim Vanovia'nin karsilamiyor.
    Emlak fiyatlarinda Berlin, Hamburg, Münih vs. gibi sehir ve bu sehirlerin 30-40 km cevresinde pek düsüs olmaz bence.
    Alman devleti yilda 400.000 yeni konut yapilmasini planliyordu. Gecen sene 300K civarda kaldilar, bu sene 265K civari ancak yapilacakmis. Gelen mülteci/siginmaci da cok, özellikle Ukrayna'dan. Ukranya'dan gelen siginmacilari direk sorgusuz sualsiz alman sosyal sistemine aliyorlar. Gelenlerin de en az yarisi dönmeye niyetli degilmis.
    Insaat malzeme fiyatlari vs. de artti, hatta daha tam olarak insaat m2 fiyatlarina yansimamis ve insaatlar durdu/azaldi. O yüzden pek düsüs beklemiyorum acikcasi.

6. Yurt Dışı hisse alım satım işlemlerini İş Bankası üzerinden yapıyorum.

Öncelikle dün yaptığım işlem ile 18108 GBP tutarında bt plc hisse satışı yapıp; karşılığında da bp plc hissesi aldım.

Şimdi gelin satış yaptığım BT hissesinden yapılan kesintileri inceleyelim. (nedense her işlem gbp den usy ye çevriliyor)

Kur çevrim maliyeti: 108,83 usd
    Komisyon satış :54 usd

Bu miktarlar hisseyi satın alırken de alınıyor.
    artı vergi alınıyor.

Yani bir hisseden 3-5 kuruş kar edip satmaya kalkarsanız. kafadan 500 dolara yakın içeri giriyorsunuz. Aldığınız hisse %4-5 değer kazanması lazım ki maliyeti kurtarabilesiniz.

Benim anlamadığım şey şu,(hadi vergiyi ve fahiş komisyonları geçtim.)
    Sn iş Bankası, Ben Londra borsasından hisse satıyorum ve yine Londra borsasından hisse alıyorum. Bu işlemlerden dolayı hem alımda hem de satımda kur çevrim maliyeti ödüyorum?
    “Finans piyasasında, türev işlemleri (vob, forex) kitle imha silahlarıdır.” -mustican
    "Akıllı kimdir? Herkesten öğrenen. Kuvvetli kimdir? Hırslarını yenen. Zengin kimdir? Halinden memnun olan."

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by mustican Yazıyı Oku
    Yurt Dışı hisse alım satım işlemlerini İş Bankası üzerinden yapıyorum.

Öncelikle dün yaptığım işlem ile 18108 GBP tutarında bt plc hisse satışı yapıp; karşılığında da bp plc hissesi aldım.

Şimdi gelin satış yaptığım BT hissesinden yapılan kesintileri inceleyelim. (nedense her işlem gbp den usy ye çevriliyor)

Kur çevrim maliyeti: 108,83 usd
    Komisyon satış :54 usd

Bu miktarlar hisseyi satın alırken de alınıyor.
    artı vergi alınıyor.

Yani bir hisseden 3-5 kuruş kar edip satmaya kalkarsanız. kafadan 500 dolara yakın içeri giriyorsunuz. Aldığınız hisse %4-5 değer kazanması lazım ki maliyeti kurtarabilesiniz.

Benim anlamadığım şey şu,(hadi vergiyi ve fahiş komisyonları geçtim.)
    Sn iş Bankası, Ben Londra borsasından hisse satıyorum ve yine Londra borsasından hisse alıyorum. Bu işlemlerden dolayı hem alımda hem de satımda kur çevrim maliyeti ödüyorum?
    naçizane tavsiyem;
    ABD,AB,UK piyasalarına yönelik çoklu varlık yönetimi için (multi asset management) profesyonel aracı kurumların kullanılmasıdır. Ne yazık ki yurt içinde bu kriteri karşılayan kurum yoktur. Bu maliyetlerle bu işler yapılmaz.
    Yurtdışı için Swissquote, Interactive brokers pozitif örnek. Saxo capital ise negatif bir örnektir.
    Syg.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

8.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    naçizane tavsiyem;
    ABD,AB,UK piyasalarına yönelik çoklu varlık yönetimi için (multi asset management) profesyonel aracı kurumların kullanılmasıdır. Ne yazık ki yurt içinde bu kriteri karşılayan kurum yoktur. Bu maliyetlerle bu işler yapılmaz.
    Yurtdışı için Swissquote, Interactive brokers pozitif örnek. Saxo capital ise negatif bir örnektir.
    Syg.
    Phillip Capital nasıl peki sayın @Trade Shark ?

Sayfa 612/668 İlkİlk ... 112512562602610611612613614622662 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •