Sayfa 474/666 İlkİlk ... 374424464472473474475476484524574 ... SonSon
Arama sonucu : 5322 madde; 3,785 - 3,792 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Makalenin içinde yazmışlar. İlk seferde ben de anlayamadım ama yapılan işlemlerin gerçekten gerçekleştiğini garanti eden kurummuş bunlar.

Büyük aracılar bu işlemin garantisini kendileri veriyorlar. Diğer ufaklıklar 3. parti bir şirketten alıyorlar bu hizmeti anladığım kadarıyla.

IKBR, TD gibileri bu işi kendileri hallediyorlar. Webull'u zaten ilk taa ne zaman duyduğumdan beri gözüm tutmamıştı. Hep dandik bir yer gibi geliyordu bana. TD'nin hali hazırda açılmış hesaplara devam demesi bu işin biraz kendi insiyattiflerinde olduğunu gösteriyor sanki.

Apex'in derdi sıkıntısı neyse artık... Riskli görüyordur belki de bizi o yüzden bulaşmayalım en iyisi diyorlardır.

Teşekkürler bilgi için.
    Bizimkilerin yatırım büyüklüğü azdır. Adam uğraşmamıştır. Milyar dolarlar olsa kapatıyorum güle güle dermiydi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by kerem_goksoy Yazıyı Oku
    Clearing House nedir tam olarak bilmiyorum ama bizdeki Takasbank benzeri bir sistem sanırım. Hesapların kapanması aracılardan ziyade Apex Clearing House ile alakalı. Apex kullanan aracıların hepsi kapılarını bize kapatacaktır desek yanlış olmaz sanırım. Şu sayfada Apex kullananlar listelenmiş.

Diğer aracı kurumlara da bu olay sıçrayacak mı yaşayıp göreceğiz maalesef. Ben artık Pakistanlılar ne yapıyor neleri kullanabiliyor onu araştırıyorum. Malum onlar gri listede bizden daha kıdemli.
    Apex Clearing House beni de banladı. Irkçı zihin kodlarıyla bu tavrı alıyor olabilirler. Gerçi benim aracı kurumda çok b*ktandı.

3.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku

Yerli yabancı karışık portföyümün son hali bu. Burada ETF'ler yok. VUKE/VUSA/VUSD var bir de. Toplamın 20% si kadarlar.

Portföy son halini aldı diyebilirim. Aynı şekliyle şu anki miktarın 10 katına çıkarmak hedefim.

Bisti 5 hisseye indirdim. Bugün baya bi budama yaptım.

ytd
    Bu portföy analinizini nereden yaptınız acaba öğrenebilir miyim ?

4.  Alıntı Originally Posted by munchausenbyproxy Yazıyı Oku
    Bu portföy analinizini nereden yaptınız acaba öğrenebilir miyim ?
    https://simplywall.st/

5. Hayırlısı olsun. Elimdeki bütün REIT hisselerini sattım. Yeterince fiyatları arttı diye. Herkese bol şans.

6. İş YAtırım kullanıcılarına bir soru. Gelir vergisini bu Mart mı yoksa gelecek 2022 Martı'mı ödeyeceğim? Hisse satıldımı T+ ne kadar süre olur İş Yatırım'da? Türkiye'ye gelmesini soruyorum.

7. Merhaba arkadaşlar,

Komisyonu düşük eski verileri (3-4 yıllık günlük veriler) alabileceğim düzgün bir aracı kurum önerir misiniz. ?

8.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Makalenin içinde yazmışlar. İlk seferde ben de anlayamadım ama yapılan işlemlerin gerçekten gerçekleştiğini garanti eden kurummuş bunlar.

Büyük aracılar bu işlemin garantisini kendileri veriyorlar. Diğer ufaklıklar 3. parti bir şirketten alıyorlar bu hizmeti anladığım kadarıyla.

IKBR, TD gibileri bu işi kendileri hallediyorlar. Webull'u zaten ilk taa ne zaman duyduğumdan beri gözüm tutmamıştı. Hep dandik bir yer gibi geliyordu bana. TD'nin hali hazırda açılmış hesaplara devam demesi bu işin biraz kendi insiyattiflerinde olduğunu gösteriyor sanki.

Apex'in derdi sıkıntısı neyse artık... Riskli görüyordur belki de bizi o yüzden bulaşmayalım en iyisi diyorlardır.

Teşekkürler bilgi için.
    ABD'deki yapı Türkiye'den farklı.
    Orada brokerlar/bankalar aynı zamanda takas kuruluşları olabiliyor.
    DTCC çatısı altında NSCC menkul kıymetlerin nereden nereye gideceğini belirler, DTC'de de kayıtlar tutulur.
    Her takas kuruluşu özelinde netleşmenin netleşmesi şeklinde takas gerçekleşir.
    Örneğin APEX'in hesabına ilgili günün sonunda nette 200K adet AAPL girer, 50K adet MSFT çıkar, +20M USD yatırılır gibi.
    Sonra APEX, müşteri hesapları bazında takasları tamamlar.
    Fintech brokerlarının çapları bu işe yetmediği için genelde clearing house'lara giderler.
    Böylece daha az sermaye gerekliliği ile, işin teknolojik tarafına yoğunlaşırlar. Ancak market event'ler sırasında clearing house ne dikte ederse onu yapmak zorunda kalabilirler. Mesela Webull CEO'su Gamestop mevzusu sırasında GME, AMC gibi hisseleri işleme açık tutabilmek için APEX'le saatlerce küfürleşerek kavga ettiğini yazmıştı.
    --Kişisel görüşlerim olup, yatırım danışmanlığı tavsiyesi değildir

Sayfa 474/666 İlkİlk ... 374424464472473474475476484524574 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •