Sayfa 511/666 İlkİlk ... 11411461501509510511512513521561611 ... SonSon
Arama sonucu : 5322 madde; 4,081 - 4,088 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1. Sn. Dudu yurtdisi temettü vergisini mahsup ettirebilirsiniz trde cok fazla vergi cikmaz demistiniz. Mahsuplasma icin yurtdisinda kesilen bankanin verdigi temettü stopaj dekontu yeterli mi yoksa konsolosluktan onay mi almak gerekiyor bu kismi tam anlayamadm. Türkiyede yasiyorum bu arada

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,948
    Microsoft Ekleme yaptim, Rus Severstall aldim, ayrica Gazprom ve Sberbank aldim, Divident oranlari %10-15 arasi
    savas olmasa baya yasadi, olursa zaten dipte olan Rus ve USA iyice dibe demir atacak

ama bence bu guc gosterisi, bakalim

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,008
     Alıntı Originally Posted by Burak8753 Yazıyı Oku
    Sn. Dudu yurtdisi temettü vergisini mahsup ettirebilirsiniz trde cok fazla vergi cikmaz demistiniz. Mahsuplasma icin yurtdisinda kesilen bankanin verdigi temettü stopaj dekontu yeterli mi yoksa konsolosluktan onay mi almak gerekiyor bu kismi tam anlayamadm. Türkiyede yasiyorum bu arada
    Mahsup ettirmek cok zor..

Belli sartlari var.

ABD ye seyahat etmeden olmaz..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

4. Önceki sayfalarda okudum dikkatimi çekti alım satım vergisini düşürmek için ABD'ye gitmeye gerek yok. Konunun ABD ile hiç alakası yok. Satıştan doğan vergiyi sadece burada vereceğiniz beyan üzerinden ödersiniz.

ABD'ye gitmek için tek geçerli sebep temettülerden ABD'nin aldığı 20% stopaj vergisini burada devletin temettülerden aldığı gelir vergisinden düşmek içindir.

Diyelim ki yıllık 100bin tl temettü geliriniz var brüt olarak. ABD bunun 20%'ini alıyor. Brüt tutar üzerinden devlet de vergi diliminize göre ~100bin tl için 18400tl~ vergi alır.

Yani sizin 100bin tl temettü geliri olur 61600. (100bin - 20bin ABD - 18.4bin TC) O yüzde 20'yi geri alırsanız, burada da ABD'den mahsup edilecek verginin tutarı TC makamlarının tahsil ettiğinden büyük olamaz şeklinde bir şeyler okumuştum ama hatırlayamadım şimdi. Eğer doğru hatırlıyorsam, 18400 ün tamamını burada ödediğiniz gelir vergisinden düşersiniz, 1600tl de abd de kalır. Yani buradaki vergi diliminize göre 18.4% gibi bir GV ödeyecek olsanız bile ABD 20% stopaj aldığı için bu miktar otomatik olarak 20%'ye yükselmiş oluyor toplamda.

Gelir büyüdükçe vergi dilimi de artacağı için, sayılar değişecektir. 880bin tl lik brüt bir gelir söz konusu olduğunda bu gelir üzerinden TC'de 281500tl gelir vergisi çıkar. 176bin tl si ABD'de stopaja gider. O 176bini buradaki gelir vergisinden düşünce geriye TC'de ödenecek 105500 kalır.

Kurtarılacak stopaj gidiş geliş uçak biletini kurtarıyorsa bence peşine düşmeye değer.

~Hesap kitap tamamen hayal dünyamdan sallama. Resmi bir geçerliliği yoktur. Yanlış varsa düzeltiniz.

ytd

5. İmkanı olana netflixteki boeing belgeselini izlemesini tavsiye ederim. İşin insani boyutu önemli olmakla beraber konumuz hisse senedi olduğu için.
    Airbus boeing rekabeti, hisse fiyatlarının yükselme baskısı, devamında sıkışan şirketin hızlı çözümünün anlatıldığı kısımlar önemli. Tabiki kıssadan hisse amerikan borsalarındaki hisse değerlerinin her zaman gelecekteki başarıyı yansıtmadığı bazen fazla zorlandığı güzel bir şekilde anlatılmış.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

6. merhaba
    td ameritrade ile konuştum.yurtdışı hesap açma planlarını değiştirmişler bizim ülkeye özgü bir durum değilmiş.çoğu ulkede açılmıyor.açılırsa tekrar haber verecekle

7.  Alıntı Originally Posted by serseri26 Yazıyı Oku
    merhaba
    td ameritrade ile konuştum.yurtdışı hesap açma planlarını değiştirmişler bizim ülkeye özgü bir durum değilmiş.çoğu ulkede açılmıyor.açılırsa tekrar haber verecekle
    ibkr deneyin.....

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Mahsup ettirmek cok zor..

Belli sartlari var.

ABD ye seyahat etmeden olmaz..

Syg,
    ABD hisselerinde mecburen alcaz-satçaz
    UK'de temettücü olcaz

not: aşırı doz tarkan'a maruz kalınmıştır.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Sayfa 511/666 İlkİlk ... 11411461501509510511512513521561611 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •