Sayfa 655/666 İlkİlk ... 155555605645653654655656657665 ... SonSon
Arama sonucu : 5322 madde; 5,233 - 5,240 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    Amerikada vergi konusu çok konuşuldu.
    Geriye dönük bakabilirsiniz. Amerikada alım satım yapıp vergisini hesaplayıp ödüyorsunuz. Temettüde evrak sorunun çözmek için oradan evrak almanız gerektiğinden çifte vergi ödüyorsunuz. İngilterede temettüye vergi yok.
    Bendeki bilgiler bu şekilde ama vergi konusu dikenli bir konu olduğundan sizin araştırıp çözmeniz gereken bir konu, buradan aldığınız bilgilerdeki olası hatalar size yarın vergi cezası olarak dönebilir.

Tapatalk kullanarak iPhone 20 aracılığıyla gönderildi
    Temettüde 2 kere vergi verilmemesi için yurtdışı onaylı belgenin vergi dairesine ibrazı gerekiyor. Bu konuyla ilgili aşağıdaki yazıya denk geldim. Aracı firmadan alınacak temettü ödemesini gösteren dekont yeterli olur diye anladım. Ama tabi vergi uzmanının nasıl yorumlayacağını bilemiyoruz.

https://www.finansgundem.com/yazarla...yazisi/1417346
    Yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by Purplelake Yazıyı Oku
    Bu konuda görüşü olan yok sanırım. Vergi olayı çözülmeden nasıl yurtdışında yatırım yapıyorsunuz?
    Ben swap-based ETF ler alıyorum. En son SPXS (İnvesco S&P 500 UCITS ETF) aldım.

Understanding Swap-Based ETFs: https://www.moneysense.ca/columns/un...ap-based-etfs/

Does synthetic replication offer an advantage https://www.invesco.com/be/en/insigh...advantage.html
    Son düzenleme : AU-1; 16-10-2023 saat: 14:13.
    Kasa her zaman kazanır.

3.  Alıntı Originally Posted by AU-1 Yazıyı Oku
    Ben swap-based ETF ler alıyorum. En son SPXS (İnvesco S&P 500 UCITS ETF) aldım.

Understanding Swap-Based ETFs: https://www.moneysense.ca/columns/un...ap-based-etfs/

Does synthetic replication offer an advantage https://www.invesco.com/be/en/insigh...advantage.html
    Swap based ETF'ler de endeksi klonlayan ETF'dir diye anladım. Sattığımızda bunda da aynı vergilerin ödenmesi gerekli değil mi? ETF yükselmese bile kur yükselirse, vergi çıkacaktır. Öte yandan temettü ödemediklerinden temettü vergisi de olmaması bir avantaj olabilir.
    Yatırım tavsiyesi değildir.

Merhaba. EFT'ler için Midas'a alternatif olsun diye phillip capital'de hesap açtım. Ama mobil ve web uygulamaları çok kötü görünüyor. Bu kurumu aktif olarak kullanan var mı? Memnun musunuz?
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, itibar etmeyiniz.

5. Merhaba efendim,
    Son güncellemeye kadar sorun yoktu...
    Son güncelleme geldiğinden beri (yaklaşık iki-üç hafta oluyor) hesabı kapatmayı bile düşünür hale geldim.Mobil uygulama kendi kendine atıyor,hisse hareketlerini anlık doğru göstermiyor, birkaç yerden takip etmek zorunda kalıyorum.Ve şikayet ettiğimde de yatırım danışmanınızla görüşün diye saçma sapan bir yönlendirme yapıyorlar.Önceki uygulamaya geçecek altı üstü ya da birazcık parasına kıyıp doğru düzgün çalışan bir mobil uygulama yapacaksın @PhillipCapitaL

6. Midasın youtube kanalında 2 kasımda paylaşılan "dolarla temettü tuzağı" videosunda sözü geçen GLP (global partners) hissesi için son 10 yılda temettü hariç fiyatı %130 arttı şeklinde bir bilgi verdiler. Halbuki baz aldıkları temmuz 2023den temmız 2013e fiyatı bırakın artmayı geriye gelmiş. 10 yıl önce 37 dolar olan fiyat temmuzda 34 dolar... bugün ise fiyatı 31 dolara kadar geriledi. Sözde kendi değerlemelerine göre en iyi temettü/getiri hissesi GLP(!) Yalan yanlış bilgi verip insanları saçmasapan hisselere yönlendiriyorlar.

İşcep ve İş yatırım yutdışı bazı borsalarda işlem ücretini 1 dolara indirmiş. Ancak bir arkadaşım sadece hisseler için böyle , ETF alım satımı için hesapta 25.000$ olmasını istiyorlar dedi. İşCep yada İş yatırımdan EFT alımı yapar arkadaşlar varsa bilgi verebilirse sevinirim.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, itibar etmeyiniz.

8. Merhaba.

Şu konu vardı temettülerde:

Verginin kesildiği ülkenin vergi dairesi imzalı/kaşeli evrağı ve bu evrağın yine ilgili ülkenin Türkiye konsolosluğunda onaylatılması sonucunda yurtdışında kesilen vergiler, Türkiye'de çıkan vergiden düşülür. Aksi halde düşülmez. (Gelir Vergisi Kanunu Madde 123)

ABD'de çalıştığım muhasebecim benim adıma yapacak bu işlemi ancak aşağıda anlatılan şekilde (kendisine oransal komisyon teklif ettim kabul etmedi):

IRS belge imzalama ve kaseleme yapmıyor, burada kisinin vergi beyanını imzalı halini apostilli alarak sunabiliriz, ya da Tax Residency Certificate alırız. (Genelde KDV iadeleri icin alınır)

30% kesinti maksimum stopaj oranı ITIN aldıktan sonra vergi beyanı yapildiginda alması gerektiği iadeye alacaktır. Orantısal bir rakamla islem yapmak legal degil ABD'de o yüzden miktara bakiflmaksizin ayni ücret alınmaktadır. Buradaki ücretimiz 545 USD'dir.

Benim ITIN numaram hazırlanıyor. Size de tavsiye ederim. Gerçi hisse.net'te hiç bir şey paylaşmak istemiyorum. Herkes kendisinin benden üstün olduğunu kanıtlama çabasında.

Sayfa 655/666 İlkİlk ... 155555605645653654655656657665 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •