Special Days Image
Sayfa 236/665 İlkİlk ... 136186226234235236237238246286336 ... SonSon
Arama sonucu : 5316 madde; 1,881 - 1,888 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    Anladim.
    Böyle bir durumda cifte vergilendirme anlasmalarini göz önüne alirlarsa fena olmaz aslinda.
    Islak imza getir, götür olayi kalmaz.
    Vergi beyani daha kolay olur.
    Evet ama sorun şu 2 noktada:
    Ya hesap vermek durumunda olmayan diyelim afrika ülkesinin lideri vatandaşına haksız vergi salarsa
    Ya da zaten vergisi verilmiş olan gelirden tekrar tekrar vergi istenirse

Bana bugün deseler ki bu uygulama olacak ama bir sadece gelir vergileri bu uygulamaya dahil olacak ve bunun içinde max bir oran belirlenecek atıyorum %50. Uygulamaya itirazım olmaz. Maalesef böyle olacağını zannetmiyorum.
    Son düzenleme : Epicurist; 28-01-2020 saat: 23:33.
    Saygılar.

Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Evet ama sorun şu 2 noktada:
    Ya hesap vermek durumunda olmayan diyelim bir afrika ülkesinin lideri vatandaşına haksız vergi salarsa
    Ya da zaten vergisi verilmiş olan gelirden tekrar tekrar vergi istenirse

Bana bugün deseler ki bu uygulama olacak ama bir sadece gelir vergileri bu uygulamaya dahil olacak ve bunun içinde max bir oran belirlenecek atıyorum %50. Uygulamaya itirazım olmaz. Maalesef böyle olacağını zannetmiyorum.
    Aynen!
    Yazimin sonunda "Acaba?" yazacaktim, unutmusum.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,948
     Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    oh. tüm vergi cennetleri listede var. Cayman, Curaçao, St.Kitts, British Virgin (BVI) babaların mekanlarının hepsine çökmüşler
    dostum bir ayrinti , Rusyada ki bankalarda hesap acabiliyoruz, bu neden onemli, rusyada iki borsa var biri MOEX moskovada birde
    St. Petersburg borsasi var http://spbexchange.com/

ozellikle ST. petere baktiysan orda butun amerikan sirketlerinin bulundugunu gorebilirsin
    aceba rusyada hesap acmak vergi avantaji getirirmi? sonucta burda vergi mukkelefiyim, ve vergimi burda oduyorum , alis satisi Rus bankasi uzerinden yapiyorum

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,050
     Alıntı Originally Posted by richardbozkurt Yazıyı Oku
    dostum bir ayrinti , Rusyada ki bankalarda hesap acabiliyoruz, bu neden onemli, rusyada iki borsa var biri MOEX moskovada birde
    St. Petersburg borsasi var http://spbexchange.com/

ozellikle ST. petere baktiysan orda butun amerikan sirketlerinin bulundugunu gorebilirsin
    aceba rusyada hesap acmak vergi avantaji getirirmi? sonucta burda vergi mukkelefiyim, ve vergimi burda oduyorum , alis satisi Rus bankasi uzerinden yapiyorum
    sen orda ikamet ediyorsun(resident) 183 günden fazlaysa TR açısından sıkıntın olmaz.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,955
    https://www.dunya.com/kose-yazisi/yi...ten-29-01-2020

Yurt dışında ödenen vergilerin dokümantasyonu

Yurt dışında elde edilerek Türkiye’de kazanca dahil edilen kazançlar üzerinden yurt dışında ödenen gelir ve kurumlar vergisi, belli sınırlar çerçevesinde, Türkiye’de hesaplanan gelir ve kurumlar vergisinden mahsup edilebiliyor.

Mahsup işleminin yapılabilmesi için, diğer ülkede vergi ödendiğinin yetkili makamlardan alınarak mahallindeki Türk elçilik veya konsolosluklarına onaylatılan belgelerle tevsik edilmesi gerekiyor.

Dokümantasyonun sağlanması için kanun her ne kadar bir yıllık süre veriyor olsa da, bu süreyi beklemeksizin, beyanname verildiği tarih itibariyle istenen belgelerin sağlanmasında yarar var. Bu süre içinde yapılamıyorsa da bu işi ihmal etmemek ve verilen süre içinde istenen dokümanları sağlayarak vergi dairesine mutlaka teslim etmek gerek.

Kolay gelsin,

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,955
    Dunyada iki cesit vergilendirme var..

1. Citizenship based ( vatandaslik bazinda, nerede oturdugunuz farketmez) ABD en onemli ulke, (FATSA formu bunun takibi icin) tum dunyadaki gelirlerinizden sorumlusunuz.. Bu yuzden son senelerde abd'de oturmayan ama abd'de vergi mukellefi olmak istemeyen kisiler vatandasliklarindan cikmak istiyorlarmis. Baska bir ornek ise Etiyopya Baska da bir ornek yok sanirim.

2. Residency based. (ikametgah bazinda) Yani bir takvim yilinda 183 gun ve daha fazla oturdugunuz bir baska ulkede vatandasliktan bagimsiz vergi mukellefi olmak..

TC vatandaslari bu sekilde vergilendirilirler.. Mukimi olduklari ulkede beyanname verip vergilendirilirler.. Ikili anlasmalarla mesela bir turk vatandasi yurtdisinda gelir elde ediyorsa ve bu gelirden stopaj gibi veya baska bir sekilde kaynaginda vergi kesiliyorsa geliri mukellefi oldugu (ikametgahi oldugu) ulkede beyan eder, diger ulkede kesilen stopaji mahsup eder ve cikarsa vergisini oder.. Iade alabilir mi orasini bilemiyorum, muhtemelen alamaz..

Ayni sekilde Avrupada ikamet eden gurbetciler, atiyorum TR'de hisse senedi aldilar veya ev alip kiraya verdiler, bu gelirlerini bulunduklari, ikamet ettikleri ulkelerde beyan ederler, tr'de bir stopaj odendi ise de bunu mahsup edip kalan vergiyi oderler..

Syg,
    Son düzenleme : Dudu; 29-01-2020 saat: 13:57.

7.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    https://www.dunya.com/kose-yazisi/yi...ten-29-01-2020

Mahsup işleminin yapılabilmesi için, diğer ülkede vergi ödendiğinin yetkili makamlardan alınarak mahallindeki Türk elçilik veya konsolosluklarına onaylatılan belgelerle tevsik edilmesi gerekiyor.

Syg,
    Sadece bürokratik işlemlerin çoğaltılmasından başka işe yaramayacak bir uygulama. Elçilikte nasıl bir ekspertiz var ki belgenin geçerliliğini kontrol edebilsin.

"Yetkili makam" ve "mahalindeki" ile kastedilen varlığın bulunduğu yerdeki mi, gelirin kaynağı olan yerdeki mi?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,955
     Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Sadece bürokratik işlemlerin çoğaltılmasından başka işe yaramayacak bir uygulama. Elçilikte nasıl bir ekspertiz var ki belgenin geçerliliğini kontrol edebilsin.

"Yetkili makam" ve "mahalindeki" ile kastedilen varlığın bulunduğu yerdeki mi, gelirin kaynağı olan yerdeki mi?
    Ayni fikirdeyim.
    Yurtdisinda yatirim yapilmasini burokratik yollarla engelleme cabasi bana gore...

Syg,

Sayfa 236/665 İlkİlk ... 136186226234235236237238246286336 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •