Sayfa 1/664 1231151101501 ... SonSon
Arama sonucu : 5308 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049

Yurtdışı Borsalarında Yatırım (Hisse senedi, yatırım fonu vb.)

Merhaba,

Bu başlıkta yurtdışı borsalarına merakı olan ve yatırım konusunda bilgi sahibi edinmek isteyenler için paylaşım yapabilirler.

eski siteye yazdıklarımın bir kısmını buraya ekleyeceğim.
    http://www.hisse.net/forum/showthrea...9#post13779619

aracı kurum ve hesap işlemleri ile ilgili bilgiler aşağıda belirtilmiştir.

Ak Yatırım (Trade All) ;

Komisyon binde 2.5, min. komisyon tutarı 25 usd. Yani 1000 usd'lık işlemde yapsanız 10.000 usd lık işlem komisyonu kesiyor.
    Yabancı hisse senedi hesabı min. açılış tutarı 10.000 USD.
    Yalnız hesap açmak için Akbank birebir bankacılık müşterisi olmanız yada varlığınız başka banka/aracı kurumda olsa bile, birebir bankacılık kriterlerini sağlıyor olmanız lazım. Birebir bankacılık kriterleri için Akbank'ın sitesini inceleyebilirsiniz.

İş Yatırım - Trade Master
    Yapı Kredi - Tradebox

Finans Yatırım
    Komisyon binde 2.5, asgari komisyon tutarı 25 USD, min. hesap açılışı 15.000 USD

Saxo Capital,

Komisyon hesaplama şekli biraz değişik hisse adedi ile hesaplıyorlar, min. komisyon bedeli 15 USD, min. hesap açılışı 10.000 USD

Yalnız belirteyim, Saxo Capital'in deneme sürümünü indirdikten sonra müşteri temsilcisi arayıp, hesap açmak için 10.000 usd'lık alt limit sizin için sorun olur mu diye sordu, yani elde ki tutar daha az olsa sanki hesap açılışı için kolaylık sağlayacak gibi duruyordu.,

GEDİK YATIRIM - Gedik Universal

ınteractibe brokers aracılıyığla yapılıyor.
    min. USD 5000
    USD 2000 altı ayda bir aç-kapa işlem
    yurtdışı para çekme telefon ve email ( ÜCRET 12 USD)
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

3. Konu borsa olunca memlekette bu işi bilen sayısı pek az hele ki yurt dışı borsa dediginizde,işi bu olanlar bile yarım yamalak biliyorlar diyebiliriz.iyi kötü yürüyor yinede.

İş yatırım kullanılabilir.$10.000 hesap açılışı için istiyorlar.ancak şansınıza iyi bir müşteri temsilcisi ile muhattab olursanız,iş yapma isteği olan biri denk gelirse,yardımcı olurlar.

masraf borsaya göre değişiyor abd için $25 usd almanya için €30 euro gibi.bide şöyle bir uyanıklık yapıyorlar,alim yaptığınızda hem alış için hem satış için 25+25 olarak iki komisyonu aynı anda alıyorlar.varsın alsınlar canları sağolsunlar.

Sistemleri çok pratik değil.geliştirilmesi lazim ama işinizi görür.hesabınıza para göndermek çekmek bir dert malesef.işin çoğunu telefon görüşmeleriyle yapmak zorundasınız.hesabınıza genel baktığınız sistem ayrı,alım satım yaptığınız sistem ayrı,para yatır cek ayrı sistemler hep.hepsinin bir çatı altına toplanması gerekli.döviz almak için bile telefon edip talimat vermeniz gerekli.mesela hesbınızdaki parayı dolara cevirip abd den facebook hisse almak istediniz,önce danışmanı arıyorsunuz hesaptaki paranın şukadarını dolar yapın işlen yapcam diyorsunuz oke diyor yapıyor,ve siz saat 16.30da usa dan hisse almak için bi hevesle trademaster a giriyorsunuz oda ne,şok,hesapta para yok.yana döne danışmanı arıyorsunuz,ee evet dolarınız var ama trade mastera aktarılması gerekiyor diyor.tamam aktarın hemen oyleyse diyorsunuz hımm ama saat 11e kadar o işlemler,artık yarına kalır cevabını alıyorsunuz.peki eyy danışman ben manyakmıyım fantazi olsun diye dolar alıp hesabı boş boş bekletcem.boş boş beklicekse dolar almam tl,de durur sizde ona otomatik repo yaparsınız değilmi candanışmanım.aynı şekilde birde usa hariç başka borsadan işlem yapmak isteyince sizi daha değişik maceralar bekliyor..dediğim gibi eksikleride olsa iyi kötü yuruyor bir şekilde.merakeden olursa yazsın çekinmesin.itinayla anlatılır maksat vatandaş kazansın

4. Ben QNB Finans Invest'den işlem yapıyorum. Diğer 1-2 kuruma baktığımda hisse adeti üzerinden komisyon alıyorlardı ancak QNB Türkiye'de alıştığımız gibi para tutarının üzerinden binde 2 oranında komisyon alıyor. Yanlış anlamadıysam hisse adeti üzerinden komisyon alınınca tutar üzerinden alınan komisyonla kıyaslayınca hisse fiyatına göre daha fazla komisyonda ödeyebilirsiniz, daha az komisyonda ödeyebilirsiniz. Bildiğimiz, alıştığımız bir sistem olduğu için ve adet üzerinden komisyon ödemek saçma geldiği için QNB Finansinvest ile çalışıyorum. Ancak asgari komisyon tutarı var o da 25USD. Yani 5bin dolarlık işlem de yapsanız, 25 USD komisyon alınıyor. O yüzden ödediğim komisyon oranı binde 2'yi geçmesin diye minimum 12.500USD ya da biraz daha fazlası kadar işlem yapıyorum. Bu arada komisyon dışında para çekme ya da transfer ücreti (enpara kullandığım için), inactivity fee ya da maintenance fee de yok.

Enpara'da dolar alıp sattığım ve orada dolar tuttuğum için QNB Finans Invest'e dolar transfer etmek yada parayı enpara'ya çekmek kolay ve tamamen ücretsiz. Enpara'nın dolar kurları da iyidir, dolar faizi de fena değildir.

5. Okuduklarımdan anladığım: Bu kadar uğraşmaya gerek var mı? Yurtdışında daha mı fazla kazanıyorsunuz?

LG-D855 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6. Yurtdışı piyalarda işlem yapmakla ilgili kafama takılan bir hususta vergi konusuydu.

http://www.investopedia.com/ask/answ...qsrc=0&o=40186

Bu linkteki bilgiye göre ABD vatandaşı olmadığımız ve vatandaş olmadığımız halde green card sahibi olmadığımız, ABD'de yaşamadığımız ve ABD ile tek ticari ilişkimiz borsalarında işlem yapmak olduğu için vergiye tabi değiliz. Temettü ödemeleri üzerinden otomatik olarak kesilen vergi hariç ki temettü ödemesi de başıma geldi ben birşey yapmadım. ETF'in ödediği temettünün %30'u vergi olarak kesilerek hesabım yatırıldı.

Ancak Türkiye tarafı yani bizim sevgili Maliyemizle ilgili yükümlülükler neler bilmiyorum? Zaten çok şükür totalde karlı olmakla şimdilik çok ciddi boyutta birşeyde kazanmadım.

7.  Alıntı Originally Posted by belek07 Yazıyı Oku
    Okuduklarımdan anladığım: Bu kadar uğraşmaya gerek var mı? Yurtdışında daha mı fazla kazanıyorsunuz?

LG-D855 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Uğraşcak birşey yok bence, yurtiçinden farkı yokki. Paranızı transfer ediyorsunuz ve işlem yapıyorsunuz o kadar. Hisse senedi için konuşursak sadece 1 kez hisse aldım ama yurtdışı hisselerini bir kenara koyarsak dahi ETF'ler bambaşka bir boyut katıyor olaya. Ben de zaten esasen ETF işlemleri için hesap açtım ve çok yoğrun olmasa da ETF işlemleri yapıyorum.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,808
     Alıntı Originally Posted by Selecta Yazıyı Oku
    Yurtdışı piyalarda işlem yapmakla ilgili kafama takılan bir hususta vergi konusuydu.

http://www.investopedia.com/ask/answ...qsrc=0&o=40186

Bu linkteki bilgiye göre ABD vatandaşı olmadığımız ve vatandaş olmadığımız halde green card sahibi olmadığımız, ABD'de yaşamadığımız ve ABD ile tek ticari ilişkimiz borsalarında işlem yapmak olduğu için vergiye tabi değiliz. Temettü ödemeleri üzerinden otomatik olarak kesilen vergi hariç ki temettü ödemesi de başıma geldi ben birşey yapmadım. ETF'in ödediği temettünün %30'u vergi olarak kesilerek hesabım yatırıldı.

Ancak Türkiye tarafı yani bizim sevgili Maliyemizle ilgili yükümlülükler neler bilmiyorum? Zaten çok şükür totalde karlı olmakla şimdilik çok ciddi boyutta birşeyde kazanmadım.
    Beyan siniri cok dusuk.
    Tumu beyan edilir.
    Yurtdisi kesilen stopaj mahsup edilir.
    Hangi ETF'den temettu aldiniz mahzuru yok ise ogrenebilir miyim?
    Syg,

Sayfa 1/664 1231151101501 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •