Special Days Image
Sayfa 222/665 İlkİlk ... 122172212220221222223224232272322 ... SonSon
Arama sonucu : 5316 madde; 1,769 - 1,776 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Yarın müşteri temsilcim ile görüşeceğim voo alabiliyor muyuz diye sorarım.

Saygılar.
    Türkiye'den NYSE üzerinden alabilirsiniz mutlaka.
    Ama AB icerisinde MFID (fon düzenlemesi yasasi) nedeniyle satisi durduruldu. Zamaninda almis olanlarin portföylerinde durabiliyor, ama eklemek icin NYSE'de alim yapmak lazim. AB borsalarindan alinamiyor kisacasi (belki sadece Almanya icin gecerlidir, ama sanmiyorum).
    Ama portföyde olanlarin da vergi beyani karisik ve cok teferruatli, cünkü ABD'den vergi bildirimi detayli gelmiyor ve buraya uyumlu degil.
    Vanguard'da o yüzden 4-5 sene evvel IRL bazli ETF'leri kurdu ve AB piyasasinda satiyor. Ama kooperatif degil AB'deki gibi. Blacrock gibi yatirim sirketi olarak kuruldu.
    Ama sormanizda cok fayda var.
    Ne kadar cok bilgi alinabilirse, o kadar iyi olur.

2. Ben zaten Tr’den almayacağım, bu sebeple sizin durumla kıyaslama imkânı olur.
    Türkiye'de özellikle ABD' nin verdiği stopaj belgelerinin kabul edilmemesi hukuken tartışmalı bence. Mahkeme yoluna gidilse yatırımcı hakkını korur diye düşünüyorum.
    Bir yöntem de accumulating olarak fon tutup satış öncesi oturum değiştirmek olabilir.

3.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Ben zaten Tr’den almayacağım, bu sebeple sizin durumla kıyaslama imkânı olur.
    Türkiye'de özellikle ABD' nin verdiği stopaj belgelerinin kabul edilmemesi hukuken tartışmalı bence. Mahkeme yoluna gidilse yatırımcı hakkını korur diye düşünüyorum.
    Bir yöntem de accumulating olarak fon tutup satış öncesi oturum değiştirmek olabilir.
    irlanda'da kurulu low cost accumulating etfler var ama turkiyedeki araci kurumumun(isyatirim) anlasmali oldugu saklamaci malesef bu etfleri saklamiyormus..siz yurtdisindan alim yapacaksaniz alabilirsiniz tahminim..
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

Ben zaten Tr’den almayacağım, bu sebeple sizin durumla kıyaslama imkânı olur.
    Iyi olur.
    Yazdiklarim benim tecrübelerim degil. Takip ettigim blog, forum, dergi vs. den geliyor.
    Su ana kadar öncelikli olarak hisse senetlerine yatirim yapiyorum (bir fon ve Eurobond'umda var yalniz). Ancak 4-5 senedir ETF'leride takip ediyorum.
    Bazen portföyü tamamen ETF'lere cevirmek istiyorum, ama daha sonra tekrar vazgeciyorum (kararsiz Kasimim yani).
    Yeni baslasam kesin ETF'lere yatirim yapardim.
    Türkiye stopaj belegelerini kabul etmesine eder de, islak imzali belge istemesi sadece Türkiye'ye mahsus bir sey degil. Alman maliyeside yapiyor bunu isine geldigi zaman.
    Eger Türkiye akkumulasyon yaplilan ETF'leri her sene yeni degerlendirmeye almiyorsa, yapilabilecek en dogru yol olur. Ancak yarin ne olacagi belli degil tabiiki.

Uzun vadeli (15-20 yil) düsünüyorsaniz vergi tarafini cok düsünmeyin bence. Güvendiginiz, size uygun ETF'ler secin ve biriktirin. Ileride gerektiginde parca parca satar ve sadece belirli bir vergi diliminde vergi ödersiniz. Asagidaki bilgiler bir blogdan calinti.
    MSCI EM 2009'dan itibaren, S&P 500 1926'dan itibaren ve digerleri 1970'den itibaren yillik getiriler.
    Biraz dagitildigi zaman birbirlerine bayagi yakinlar.

MSCI JAPAN 6,65%
    MSCI ITALY 7,71%
    MSCI GERMANY 7,84%
    MSCI SWITZERLAND 7,87%
    MSCI Emerging Markets 9,17%
    MSCI WORLD 9,22%
    MSCI CANADA 9,41%
    MSCI USA 9,64%
    MSCI FRANCE 9,78%
    MSCI EUROPE 9,82%
    S&P 500 9,99%

https://www.finanzwesir.com/blog/etf-rendite-inflation
    Link almanca ama belki faydasi olur.

5. MT ile görüştüm biraz hayal kırıklığı oldu beni açımdan. Birinci olarak MT'ler genelde pazarlama tarafı yüksek kişilerden seçiliyor, ikincisi bu bilgileri talep eden başka müşterileri yok. Yine de öğrendiklerimi paylaşayım:

*Voo' yu alamıyoruz ekranlarında alım emri gönderdiklerinde yasak mesajı çıkıyormuş.

*Estate tax' e inanamadı, olmaz böyle şey dedi, bilgi verecek.

*Closed to new investors yazan mutual fundları dealer'lardan temin edip edemeyeceğimiz konusunda bilgi verecek.

*Fonları accumulating alma konusunda sorun yok, ancak her fonda bu seçenek yok.

*Loaded fund alırsak satış primi size temettü gibi ödenir diyor ama emin değil.

*Başka ülkede oturum alırsanız hemen crs kaydınızı değiştiririz, sorun olmaz diyor.

Araştırmaya devam edeceğiz gibi duruyor.
    Saygılar.

MT ile görüştüm biraz hayal kırıklığı oldu beni açımdan. Birinci olarak MT'ler genelde pazarlama tarafı yüksek kişilerden seçiliyor, ikincisi bu bilgileri talep eden başka müşterileri yok. Yine de öğrendiklerimi paylaşayım:

*Voo' yu alamıyoruz ekranlarında alım emri gönderdiklerinde yasak mesajı çıkıyormuş.

*Estate tax' e inanamadı, olmaz böyle şey dedi, bilgi verecek.

*Closed to new investors yazan mutual fundları dealer'lardan temin edip edemeyeceğimiz konusunda bilgi verecek.

*Fonları accumulating alma konusunda sorun yok, ancak her fonda bu seçenek yok.

*Loaded fund alırsak satış primi size temettü gibi ödenir diyor ama emin değil.

*Başka ülkede oturum alırsanız hemen crs kaydınızı değiştiririz, sorun olmaz diyor.

Araştırmaya devam edeceğiz gibi duruyor.
    "Estate tax" gercekten dogru. Sadece Intikal ve veraset vergisi anlasmalari olan ülkelerde sorun yokmus. Isvicre'de yasayanlar o yüzden ABD sirketlerine direk yatirim yapmiyorlar. Bu anlasmayida ABD ile yapan ülke sayisi bayagi sinirli sanirim.

Vanguard, Blackrock veya digerlerinin, her ETF'lerinde olmasada MSCI World, MSCI EUROPE S&P500 vs. gibi endexlerin akkumulasyon yapan ETF'leri var Irlanda bazli olanlarda. Bazilari Luxemburg bazli olabilir yalniz.

"Loaded fund" biraz atmis bence. Buradakiler %5'e kadar komisyon aliyorlar böyle bir fonu satin aldiginizda. Temettüleri ise, veriyorlarsa, zaten normal temettüdür. Genelde ETF'ler kadar getiriyide tutturamiyorlar. 20 seneden fazladir tuttugum fonu bu sekilde (o zamanlar bilmiyorduk ETF'leri) almistim, ama yillik getiri ortalamasi %9,05 su anda. Masraf yinede hala yüksek, %2,5 komisyon/yil, ama gelirlerle karsiliyorlar ve extra bir ödeme gerekmiyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,948
    Dostlar bu isvicrede hesap acalim diyoruz ama vergiden kacarken doluya yakalancaz galiba komisyon oranlari inanilmaz yuksek

https://gsl.org/ru/wp-content/upload...ivate-bank.pdf

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,050
     Alıntı Originally Posted by richardbozkurt Yazıyı Oku
    Dostlar bu isvicrede hesap acalim diyoruz ama vergiden kacarken doluya yakalancaz galiba komisyon oranlari inanilmaz yuksek

https://gsl.org/ru/wp-content/upload...ivate-bank.pdf
    "hamama giren terler" diyorlar kısaca
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Sayfa 222/665 İlkİlk ... 122172212220221222223224232272322 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •