Sayfa 579/665 İlkİlk ... 79479529569577578579580581589629 ... SonSon
Arama sonucu : 5317 madde; 4,625 - 4,632 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1. Dudu abinin isteği üzerine bir iki şey karalayacağım. Hiç biri yatırım tavsiyesi değildir.

Daha önce 2022 kasım - mart 2023 aylarında nasdaq ta ve ocak-haziran 2023 aylarında sp500 de dip beklediğimi yazmıştım. Bunun da yurtdışı hisse piyasalarına "uzun vadeli yatırım amacıyla" girmek isteyenler için bir fırsat olacağını belrtmiştim. YTD.

Peki hisse arama ve portföy oluşturma kriterlerim nelerdir? YTD.

1. %7 ve üstü temettü verimi olmalı.
    2. Düzenli temettü ödemeli.
    3. Geçmiş fiyat hareketleri mümkünse bant/kanal içerisinde hareket etmiş olmalı.
    4. ABD borsalarına kote olmuş diğer ülkelerdeki (ABD dışı) şirketlerin hisselerini dikkate alınmalı. Faizin hoş karşılanmadığı ülkelerde düzenli yüksek temettü veren şirketler olmalı.
    5. Yazılım ve elektronik sektörü radarda olmalı...
    6. Gelirinin %40-50 sini avrupa dan karşılamalı (avrupa da beklenen resesyon nedeni ile hisse fiyatı daha fazla düşecektir)
    7. Hisse fonlar tarafından toplanmış olmalı (soliciting shares az sayıda olmalı)
    8. Düzenli aralıklarla ve 1-2 yıla yayılacak şekilde, 5 ten fazla hissede alım yapılarak portföy oluşturulmalı.

Bunlar benim kriterlerim. Yatırım tavsiyesi değildir.

Farklı düşünenlere saygım sonsuzdur.
    Burada yer alan yorumlar, kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu nedenle, yatırım veya al/sat tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    4,831
     Alıntı Originally Posted by richardbozkurt Yazıyı Oku
    su ara Rus -USA hisselerimde -8 bin usd Zarardayim (3 senelik portfoy)
    Midastaki portfuyden -3 bin usd Zarar
    BIST TR portfuydan kardan zarar ama hala arti 20 bin tl

buda mi gol degil, hangi sevyeden aldiysam zarar
    intel aldik 50 den 30 indi
    uber aldik 50 tan 30 indi
    Ali baba aldik zaten tam zarar
    Microsoftta bile zarardayim
    ford da zarar buyuk

anliyacaginiz neye dokunsam kule donuyor
    istanbula gel....

3. https://www.investing.com/equities/b...erican-tobacco

BATS şu an investing'de 6.4% civarı temettü verimi ama dolar bazlı NYSE üzerinden bakınca (BTI), 8% görünüyor verimi. Bu ve benzeri şirketlerin dolar cinsinden aynı miktar temettü vereceğini farz edersek ortada güzel bir fırsat var gibi.

BATS dolar cinsinden hesaplıyor temettüsünü ve yıllardır dolar cinsinden arttırarak gidiyor ama her şirket BATS gibi olmayabilir tabi. Dikkat etmek lazım.

GBP cinsinden önceki yıllara benzer veya azıcık üzerinde temettü verip dolar üzerinden gol yemek olası öbür şirketlerde.

Bizde nasıl eregl veya benzerlerinin temettüsünü dolar cinsinden takip ediyorsak, UK'de de aynısını yapıyoruz.

ytd
    Son düzenleme : Patrick Bateman; 24-09-2022 saat: 18:54.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,965
     Alıntı Originally Posted by One-X Yazıyı Oku
    ABD borsalarından elde edilen temettüler TR'de vergilendirilirken brüt tutar üzerinden mi hesaplıyoruz yoksa elimize geçen net tutar üzerinden mi hesaplıyoruz?
    Örnek 1 (Brüt üzerinden):
    Yıllık: $1000 brüt temettü geldi
    Net Temettü: $800 (ABD'ye %20 stopaj ödendi)
    TR'de vergi diliminin %25'e denk geldiğini varsayalım.
    TR'de oluşan vergi: $250 (Örnekte hesaplamayı basitçe göstermek adına vergi dolar üzerinden hesaplandı)
    Elimize net $800 geçmişti $250 dolar da vergiye gitti. Kaldı $550 dolar.
    Kabaca yarısı gidiyor.

Örnek 2 (Net üzerinden):
    TR'de oluşan vergi: 800 * 0.25 = $200
    Vergi sonrası elimize geçen net miktar: $600

Not: ABD'de ödenen stopajın vergiden düşülmesi konusunun çok da kolay olmadığını eski mesajlardan biliyorum. O konuya girmedim.

Hangisi doğru acaba? Bilen biri yanıtlayabilirse sevinirim. İnternetteki açıklamalarda brüt/net ayrımı yapılmamış. Olması gereken örnek 1 sanırım umarım yanılıyorumdur.... (Özgür Demirtaş üç noktası)
    Dogru cevap 1.

Her zaman brut beyan edilir, indirilebilecek giderler indirilir, sonra vergi hesaplanir ve varsa kesinti yolu ile odenmis vergiler dusulur.

Siralama bu sekildedir..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,948
    Temettü vergi oranı nedir? Net temettü nasıl hesaplanır?
    Amerikan Borsaları (Nasdaq & NYSE)

â—ï¸ Temettü vergi oranı 20%'dir. Şirketin açıkladığı temettü oranı ve elindeki pay sayısına göre hesaplanan tutara brüt temettü tutarı denir. Bu tutardan %20 stopaj vergisi düşülerek net temettü gelirin hesaplanır.

Midas, otomatik olarak bu stopaj tutarını brüt temettü miktarından keserek, net temettü miktarını hesabına yatırır.

Örneğin, ABC hissesinin hisse başı 0,90 dolar temettü dağıttığını düşünelim. 100 adet ABC hissen olsaydı, 90 dolar brüt temettü tutarın hesaplanır, bu tutardan %20 vergiye tekabül eden 18 doları düştüğümüzde ise hesabına net 72 dolar yansırdı.

https://www.getmidas.com/destek/yati...il-hesaplanir/

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,948
     Alıntı Originally Posted by azaz Yazıyı Oku
    istanbula gel....
    geliyorum, Rusyada tat kalmadi,
    butun sinirlarda kuyruk var herkes kaciyor , bu is baya kotuye gidecek

7. Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Metanın fiyatı 1 yılda zirvesinin 1/3ü, amd, nvdia, netflix, amazon hepsi yerlerde. Mekanın kralı apple yancısı tesla

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Alıntı Originally Posted by richardbozkurt Yazıyı Oku
    zarariniz cok mu hocam ?
    inglizce cevirisinden anladigim, 1,29 daha duserse hisseleriniz, Margin call olacak ve hisseler otomatikman satilacak
    Bi hisseden büyük zarar var evet ama endişe edilecek bur durum yok

'using the mobile app. go to the main menu, trade assistant, turn off margin notifications'

Redditte buldum sorunun cevabını ilerde başınıza gelirse diye paylaşıyorum Cash account kullaniyorsaniz bu uyarıları göz ardı edebilir ve yukarıdaki yöntemle bildirimleri kapatabilirsiniz.

SM-G991B cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Altını saklamak değil, kuruşu saklamak hünerdir.

Sayfa 579/665 İlkİlk ... 79479529569577578579580581589629 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •