Sayfa 432/981 İlkİlk ... 332382422430431432433434442482532932 ... SonSon
Arama sonucu : 7842 madde; 3,449 - 3,456 arası.

Konu: OTKAR - Otokar

1.  Alıntı Originally Posted by uzunvade87 Yazıyı Oku
    Ben de tupras alayim istiyorum naktim yok bu aralar.dediginiz gibi illaki duzeltiyor sirketler durumlarini....
    Tupras otokar buralar ucuz bu sirketler icin....illaki duzelir dolar bazinda telafi de yapar ...
    Gecmiste oldugu gibi...
    Sabir edip uygun alimlar yapmak lazim tabi...

Ama bedelsiz verir mi senin gorusun nedir?
    Ytd

"Bir ülkenin bağımsızlığı yabancıların lütuf ve merhametine bırakılamaz."M.Kemal ATATÜRK
    İnşallah verir 😃. Hocam koç grubunun böyle bi alışkanlığı yok. Fakat 2000 yıllarında bedelsiz çok yapmış yani kriz yıllarında bu yüzden bu yıl krizi baz alıp yapabilme ihtimali var. Bence yapsın bütün şirketlerinde. Bedelsizin normal şartlarda yatrmcıya bi faydası yok fakat nedense cazip bakıyor insanlar

2. İlk paylaşımda söylemek istediğim şuydu. Şirketin fiyatı düşükken öyle kötü bi hava oluyorki o şartlarda o hisseyi almaya eliniz gitmiyor. O günlerde otokar alırken içim daralırdı. Gene gecen yıl ttrak alırken az sövmedik. Ve şartlar öyle kötüydüki faizler artmış iç piyasada satışlar durmuş karlılık çok azalmış tarım bitik diyen pekçok arkadaş vardı inan hocam 12 lira hedef fiyat veren yavsaklar vardı. Kısaca kaliteli şirketi ucuza bulduğunuzda koşullar çok kötüdür yüzüne bakan yoktur. İş akışı karlılıkta sorunlu dönemden geçiyordur. Yoksa ii kar eden şirketi zaten size ucuza vermezler

3.  Alıntı Originally Posted by Otokar Yazıyı Oku
    İnşallah verir . Hocam koç grubunun böyle bi alışkanlığı yok. Fakat 2000 yıllarında bedelsiz çok yapmış yani kriz yıllarında bu yüzden bu yıl krizi baz alıp yapabilme ihtimali var. Bence yapsın bütün şirketlerinde. Bedelsizin normal şartlarda yatrmcıya bi faydası yok fakat nedense cazip bakıyor insanlar
    Aynen bedelsiz psikolojik etki ediyor...
    Krizlere nakit biriktirmek lazim kullanmak icin...
    Tek sikintimiz yatirimci olarak enflasyon ve dolar olarak tl yi koruyamamak yoksa sirketlerimiz gercekten cazip ama 70 lerden otokar 17 lerden tofas 25 lerden ttrak alan yatar asagiya mis gibi....
    Hayirlisi nasip...
    Ama dedigim gibi ilk firsatta Tupras eklemesi ve Otokar alimi yapmayi dusunuyorum da bekliyorum....
    Otokar.i Tupras tan daha cok begeniyorum 2010 larda keske Otokar alsaydim Tupras yerine;)
    Ytd

"Bir ülkenin bağımsızlığı yabancıların lütuf ve merhametine bırakılamaz."M.Kemal ATATÜRK
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi içermez.Yatırım tavsiyesi verecek yetkinlikte değilim.
    "Memleketim varsa ben de varım."

4.  Alıntı Originally Posted by uzunvade87 Yazıyı Oku
    Aynen bedelsiz psikolojik etki ediyor...
    Krizlere nakit biriktirmek lazim kullanmak icin...
    Tek sikintimiz yatirimci olarak enflasyon ve dolar olarak tl yi koruyamamak yoksa sirketlerimiz gercekten cazip ama 70 lerden otokar 17 lerden tofas 25 lerden ttrak alan yatar asagiya mis gibi....
    Hayirlisi nasip...
    Ama dedigim gibi ilk firsatta Tupras eklemesi ve Otokar alimi yapmayi dusunuyorum da bekliyorum....
    Otokar.i Tupras tan daha cok begeniyorum 2010 larda keske Otokar alsaydim Tupras yerine;)
    Ytd

Beğeniyosam bi şirketi az veya çok ucuz veya pahalı portfoyumde mutlaka oluyor. En sağlıklıdı da bu oluyor. Çeşitlendirilmiş portfoy. Çünkü borsada hersey mümkün

5. Borsada önemli olan bi şirkete değer biçebilmektir bizler için. Değer biçemiyorsak aracı kurumların hedef fiyatı baska insanların söylemlerinde boğuluruz. Ya da piyasa dalgalanmalarında boğuluruz. Ucuzmu pahalımı anlayamayız. Sonra da aldığımız için pişman oluruz ya da almadığımız. Sattığımız için pişman oluruz ya da satmadığımız için. Martta çöküşte 1 haftada portfoy yarı fiyatına düşmüştü. Borsaya girdiğim güne lanet etmiştim. Bugünse o günkü portfoyun 3 katından daha fazla büyüklüğü. Pişmanlıklar korku ve coşku sarmalında geçiyor borsa.

6.  Alıntı Originally Posted by Otokar Yazıyı Oku
    Borsada önemli olan bi şirkete değer biçebilmektir bizler için. Değer biçemiyorsak aracı kurumların hedef fiyatı baska insanların söylemlerinde boğuluruz. Ya da piyasa dalgalanmalarında boğuluruz. Ucuzmu pahalımı anlayamayız. Sonra da aldığımız için pişman oluruz ya da almadığımız. Sattığımız için pişman oluruz ya da satmadığımız için. Martta çöküşte 1 haftada portfoy yarı fiyatına düşmüştü. Borsaya girdiğim güne lanet etmiştim. Bugünse o günkü portfoyun 3 katından daha fazla büyüklüğü. Pişmanlıklar korku ve coşku sarmalında geçiyor borsa.
    Aynen o cok zor bir sey genelde uzun vadede patronlar kaliteli olanlar degeri iyi biciyor.
    Otokar in hem otobus hem de askeri alanda uretim yapmasi fevkalede arti.
    Abd ve bati ile olan iliskilerimiz duzelirse ileride Otokar in farkli ihrac alanlarinda agirligini arttirmasi demek bence.Bu da iyi bir arti olur bence....
    Ytd

Yazdıklarım yatırım tavsiyesi içermez.Yatırım tavsiyesi verecek yetkinlikte değilim.
    "Memleketim varsa ben de varım."

7. Otokar benim önemsediğim 3 adım attı zaten. Bunlardan biri kazakistan. Kazakistan zengin bi ülke. Orta Asya pazarına iyi bir giriş yapabilir. Bir diğeri afrika. Bu hafta gelen 110 milyon dolarlık sipariş afrikadan bu siparişten öncede satış yapmıştı afrikaya ürünler beğeniliyorki yeni alımlar geliyor. Bir diğeri ise iveco. Bu üç iş ilişkisi devamlılığı olabilecek türden. Bi belediyeye tek seferlik satış belki bir yılı kurtarır fakat bu tür işler 3-5 yıl ve daha fazlasını kurtarabilecek işler. Bae siparişleri mesela 5 yıllıktı belki devamı da gelir

8. Cuma günü kottan çıkarılmış 3 hisse var. 2 si tavan kapatmış bu hisselerin. Ama yatrmcısı tavan çeken hissede parayı sıfırlamış oldu. Kısaca hisse fiyatı yükselen her şirket iyi şirkettir diyemeyiz. Tam tersi durumda da fiyatı düşen her şirket kötü şirket değildir. Bu tür hisselere yatrm yapan insanlar için zerre kadar üzülmüyorum. Çünkü yüzde 10 ları alırken sevinç çığlıkları atıp borsa dersi vermeye kalkıyorlar. Benzer bi hisse için iş arkadaşıma 30 kat artacak demişler zirvesindeyken. Hayallar satılıyor borsada. Biz yüzde 50 getriye çoktan razıyken bu getryi beğenmiyorlar. Borsada kimse bedava para dağıtmıyor.

Sayfa 432/981 İlkİlk ... 332382422430431432433434442482532932 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •