Sayfa 835/982 İlkİlk ... 335735785825833834835836837845885935 ... SonSon
Arama sonucu : 7850 madde; 6,673 - 6,680 arası.

Konu: OTKAR - Otokar

1. Buralarda herhangi bi şirket hakkında devam eden işleri veya olası potansiyel işleriyle ilgili olumlu veya olumsuz bişey yazmakla, küçük yatrmcının almasıyla veya satmasıyla bu tür şirketlerin fiyat hareketlerinde değişiklik olacağnı düşünüyorsanız hiçbirsey yazmayalım. Bu tür şirketler övmekle sövmekle inecek çıkacak şirketler değil. Fordda hiçmi yok küçük yatrmcı ya da tofaşta arçelikte ttrakta tüpraşta ereğlide şişede tüpraşta aselsanda ya da giden diğer hisselerde hiçmi yok küçük yatrmcı. Bende gecen yıl 35 lira maliyetli ttrak 7 lira maliyetli ereğli 80 lira maliyetli tüpraş 50 lira maliyetli ford 350 lira maliyetli egeen 22 lira maliyetli tofas vardı hepsi zamanı gelince gitti. Hiçmi yazan çizen yoktu bunları herkes yazıp çizdi hala da yazıp çiziyorlar. Bunlar zaten ülkenin en büyük şirketleri. Ben ereğlide yaşıyorum yoldan 10 insan çevirseniz rastgele 5 tanesinin portoyunde kesin ereğli vardır. Yazmakla çizmekle küçük yatrmcının almasıyla gitmeyecek olsa ereğli gitmezdi. Gecen yıl tofasçılar dert yanıyordu çoğu kağıt gitti bu gitmiyor diye benzer sekilde tüpraşçı lar. Ereğli 6 liradan 8 liraya çıkana kadar ne uğraştırdı ben çok iyi tanığım. Otokar hakkında burada 70 lirayken 2018 de yazmaya başladım. Şuan 3.5 yıl geçti. Düştü dediğiniz haliyle 5 katında o günkü fiyatın. O günden bugüne de 60 liradan fazla hisse başı kar edip temettü olarakta 30 liraya yakın temettü verdi. 70 liradan buyana yazıyoruz yazmakla gitmeyecek olsa hala 70 liralarda olurdu fiyatı. Ama buralar hep böyleydi. Gitmiyorsa düşüyorsa söversin sayarsın bi yerlerde birilerinde hata ararsın birilerine pazarladı dersin ha gidiyorsa çıkıyorsa fiyat hersey yolundadır doğru yatırım yapmışsındır sen bilmişsindir sen yapmışsındır doğru zamanda almışsındır doğru işler yapmışsındır araştırmışsındır.

2. Müthiş karamsarlık var; tekrar tekrar söylüyorum: bu şirketin sadece iveco işinin fk sı 16... yani tek başına iveco bile 250-300 tl eder. İveco işinde sorun yoksa otokarın iveco dışı bütün faliyetleri şuan bedava sayılır.

Valla açıkçası ben bütün ky yada inatçı orta büyük yatırımcının satmasını isterim. Satsınlar ki; piyasa yapıcısı tahtaya para çekmek için mecbur marj açsın. Yani burda kimsenin kimseyi mal alsın tutsun diye ikna edecek hali yok; çünkü dolaylı yoldan kendi zarar görüyor.

Burda yaptığımız bir nevi entelektüel mastürbasyon ve kendimizle aynı düşünceye sahip birilerinin olduğunu bilip rahatlama.

Ne yani; bu yıl 1 milyar civarı kar edecek ve sadece bir anlaşmasından yaklaşık 1 milyar euroluk ciro oluşturabilecek ; diğer faliyetleri ciddi potansiyel taşıyan bir şirket 640 milyon usd mi??

Kim alır satar kendi kararıdır. Şahsen tutmaya ve olası düşüşlerde arttırmaya devam edeceğim.

Kazakistan meselesine gelince; ben burdaki genel kanı kadar umutsuz değilim:

3.  Alıntı Originally Posted by Dvk_Psh Yazıyı Oku
    Güzel insan ,
    sorun da burda hep,
    Gelse, Etse iste bunlar burda dillendirildikce bu tahtaci veriyor malı,
    Gelsin siparis dedigin gibi düssün kapa haberi, 500 tl alalim,
    biste herkes bildigi kadar kazanir,
    bol kazanc
    Otokar hocamız gerekli herşeyi söylemiş.. Şirketimiz fiyat olarak duraklama dönemindeyse bize her düşüşte eklemek düşer..
    OMAHALI

4. 2016 69 milyon
    2017 99 milyon
    2018 164 milyon
    2019 351 milyon
    2020 618 milyon
    2021 9 aylık kar 514 milyon

Son 5 yılda kar artış ortalaması %74

Kötüyse bu şirket almayın. Bu karlılığa göre pahalıysa almayın. Elindeki bu işler bu karlılığı artırmaya yetmeyecekse almayın. Yeni hiç sipariş alamayacağını düşünüyosanız almayın. Pd karlılığına göre pahalıysa almayın. Gecen yıl toplam 1400 civarı otobüs satan şirketin sadece ivecoya 5 yıl boyunca 5 bin otobüs satacak olmasına rağmen otobüs segmentinde hem adetsel olarak hem hasılat olarak hem karlılık olarak büyümeyeceğini düşünüyosanız almayın. Hiç zırhlı araç satmayacağını düşünüyosanız almayın. 7 zırhlı fuarına katılıp elinin boş döndüğünü düşünüyorsanız almayın. Milrem işbirliğinden bi cacık olmayacak diyorsanız almayın. İett Azerbaycan amman bratislava otobüs satışlarının karlılığa bi katkısı olmayacaksa almayın. Hem hali hazırda mevcut anlaşmalardan edeceği kara göre pahalıysa bugünkü fiyatı hemde gelecekte iş alamayıp araç satamayacağını, anlaşmaların iptal edileceğini düşünüyorsanız almayın. Şirketin en üst düzey yöneticisi olan ve şirketin her detayına hakim olan genel müdürün yaptığı açıklamaların gerçekleşmeyeceğine şirketin hiçbir girişiminde başarılı olamayacağına inanıyorsanız almayın.

Varsa şirket özelinde veya yerel veya glıobal öngördüğünüz bildiğiniz bi sorun krizlik bi durum yazın bizde satalım. Düşecekse fiyat pahalıysa sebebiyle yazında bizde satıp ucuzdan tekrar alalım. Yatrım yapmaya sabretmeye beklemeye değmeyecek bi şirketse söyleyin de bizde boş yere beklemeyelim

5. otokar firmasının. 2021 yılı hbk en az 30 , 2022 yılı için 28 ve 2023 için 35 civarı beklenti var,
    bu bağlamda sermayemiz sadece 24 mil. sivil taşımacılıktan savunma araçlarına kadar çok geniş bir.ürün yelpazesi var, bugün yataya sarsın yarın ciddi bir ihale kazandığında ki o sansı herzaman var... o zamanda kimse tutamayabilir, şans hazırlıklı insana güler... şimdilik temettümüzü alıp yola devam diyorum kendi adıma...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Somewhere in the moon
    Gönderi
    6,969
    Ben gördüğümü yazarim,
    hocaymış üstatmış bunları takmam , bedava peynir fare kapanında olur,
    karşı komşusuna selam vermeyen adamdan bana para kazandirmasını beklemem,

Ne hüstatlar gördük, Takipcilerine Al derken short yapan,
    Elim kolum mal dolu derken , 5 gün önce satıp elinde mal olmayan,
    Youtubede videoları var, seyredin ..

gidecek , elbet bir gün gidecek, yanliş saat bile günde iki defa doğruyu gösterirken, buda seni haklı cikarmaz.

Fazla söze gerek yok, açar bakar grafigini insan ya ben rally otokarda olmasa ,
    taksicinin bile tavsiye ettiği eregli alsam kac tl kazanirdim.
    Olurmu hüstat öneriyor tahtacı mal çevirecek adam lazim ecek , acak

isi bilen adama gösterin sunun grafini size anlatsin, tahtacının ne yaptığını

neyse siz yazin cizin ben parami 2 katina cikartayim dönerim alirim buraladan sattıklarımı, oda belki
    Yazdıklarım Yatırım Tavsiyesi Değildir.
    Dürüstlük çok pahalı bir hediyedir ucuz insanlardan beklemeyin W.Buffet

7.  Alıntı Originally Posted by Dvk_Psh Yazıyı Oku
    Ben gördüğümü yazarim,
    hocaymış üstatmış bunları takmam , bedava peynir fare kapanında olur,
    karşı komşusuna selam vermeyen adamdan bana para kazandirmasını beklemem,

Ne hüstatlar gördük, Takipcilerine Al derken short yapan,
    Elim kolum mal dolu derken , 5 gün önce satıp elinde mal olmayan,
    Youtubede videoları var, seyredin ..

gidecek , elbet bir gün gidecek, yanliş saat bile günde iki defa doğruyu gösterirken, buda seni haklı cikarmaz.

Fazla söze gerek yok, açar bakar grafigini insan ya ben rally otokarda olmasa ,
    taksicinin bile tavsiye ettiği eregli alsam kac tl kazanirdim.
    Olurmu hüstat öneriyor tahtacı mal çevirecek adam lazim ecek , acak

isi bilen adama gösterin sunun grafini size anlatsin, tahtacının ne yaptığını

neyse siz yazin cizin ben parami 2 katina cikartayim dönerim alirim buraladan sattıklarımı, oda belki
    Bence gastroenterolojiye görünme zamanınız gelmiş.. Geçmiş olsun şimdiden
    OMAHALI

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Somewhere in the moon
    Gönderi
    6,969
     Alıntı Originally Posted by Mykskstar Yazıyı Oku
    Bence gastroloğa görünme zamanınız gelmiş.. Geçmiş olsun şimdiden..
    bana hitaben yazma,
    zaten ayni anda online oluyorsunuz
    endeks %1+ , otakar 0,20
    Yazdıklarım Yatırım Tavsiyesi Değildir.
    Dürüstlük çok pahalı bir hediyedir ucuz insanlardan beklemeyin W.Buffet

Sayfa 835/982 İlkİlk ... 335735785825833834835836837845885935 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz