Sayfa 839/981 İlkİlk ... 339739789829837838839840841849889939 ... SonSon
Arama sonucu : 7842 madde; 6,705 - 6,712 arası.

Konu: OTKAR - Otokar

1.  Alıntı Originally Posted by Otokar Yazıyı Oku
    170 liradan 100 liraya otkar 63 liradan 42 liraya ttrak 80 liradan 50 liraya froto 28 liradan 17 liraya toaso 10-15 gün içinde düşmüş hisselerim. Bu saatten sonra satış yapmam istediği kadar düşsün. Borsadaki paraya ihtiyacım olana kadar dokunmayı düşünmüyorum. Alım konusunda da aceleci değilim. 1-2 lot günlük. Yorum yapılacak dönemlerde değiliz.Ülkemiz ve dünya bu virüs belasından bir an önce kurtulalım tek dileğim bu
    pandemi de büyük çöküşe yakalandığımız 1 hafta üst üste taban yediğimiz günler

2.  Alıntı Originally Posted by Otokar Yazıyı Oku
    2013-14 lü yıllar sanırım elimizde fiziki altın var biraz 2010-2012 yıllarında aldığımız. Ev almayı düşünüyoruz çıkmıyor bir türlü. Bizim aldığımız fiyatların altında fiyatı. 2009 da bi arkadaşın düğününde hediye için 167 liradan çeyrek almıştım. O fiyatın bile altında aradan 5 yıl geçmiş. Altın bize 5 kuruş getiri sağlamamış. Zaten bu sürecin sonunda da borsa da hisse almaya başlamıştım. O gün altında yaşadığım hislerle bugün borsada yaşanan çok farklı değil. Pekçok şirket döviz bazlı dibinde. Örneğin bankalar örneğin tüpraş. Tofaş 2016 da 23 lira bugün 21.5 lira. Otokar 2017 şubat zirvenin altında. Dolar bazlı ise yarı fiyatın altında gördüğü zirvenin. Pekçok kişi yabancının hergün satış yaptığını söylüyor ve karamsar. Bu işleyiş bir şekilde tersine dönecek ne zaman bilmiyoruz. İşte o zaman en çok kazanan uzun vade yatırımcısı olacak ve çoğu kısa vade alsat yapan kişi yüzde 25 kazanıp sattığı hissenin çok farklı fiyatlara gittiğini söyleyip üzülecek. Otokarda da beklentim çok farklı değil. Bahsettiğim günler ne zaman gelir bilmiyorum. Dünyada ucuz bu kadar çok fazla para varken çok ta uzakta görünmüyor bana. Döviz bazlı zirveyi hesaplayıp benim hayallerime kapılmayın. Ve yazdıklarımı baz alarak alış satış yapmayın. Yazdıklarım kişisel avuntularım olup yatırım tavsiyesi değildir.
    2020 ağustos ikinci kez 175 liradan 135 liraya düştüğü günler. he borsada hem otokarda ralli zaten bu günlerden sonra başladı. sonrasında zaten pekçok kişi yüzde 50 karla satıp otokar da dahil pekçok hissenin çok farklı fiyatlara gittiğini izledi.

3.  Alıntı Originally Posted by Otokar Yazıyı Oku
    Otokar ın son düşüşünde canı yanan arkadaşlar var muhakkak ki fakat teknik olarak güzel oluşumlar var. Biraz zamana ihtiyacı var.
    https://twitter.com/BorsaDipAvcisi/s...857018370?s=19
    Twitterda bi arkadaş böyle bişey çizmiş.
    Bunun dışında pandemii öncesi 172 pandemi de 100 ve tekrar 175 yaparak büyük bi çanak yaptı. Son çıkışın yarısını aldı 133 e düşerek. 133 ü dip yapabilirse 175 e tekrar gidip fincan kulp yapmış olur ve farklı fiyatlamalar görebilir. Sonrasında önce küçük çanak yukarı katlanır haber akışına göre de büyük çanağı yukarı katlayabilir diye düşünüyorum. Vade belirtmek çok doğru olmasa da otokar asıl çıkışlarını genelde ekimden sonraki 4 ayda yapar. Yazdıklarımı yatırım tavsiyesi olarak almayın. Borsada her fiyat mümkün
    hisse yaklaşık 1 ay 133 -140 arası gelip gitti ve sonrasında bu yükseliş 450 ye kadar devam etti ine çıka

4.  Alıntı Originally Posted by Otokar Yazıyı Oku
    Otokar pandemide 100 lira bugün 400 lira 4 katına çıkmış fiyatı şu tweeti incelerseniz kaç tane şirket kaç kat gitmiş https://twitter.com/arifcoskun05/sta...130231296?s=19
    Karlılığı veya rasyoları destekleyen illaki vardır bu şirketlerin içinde yükselişlerini destekleyen fakat pekçoğunun da desteklemiyordur diye düşünüyorum. Birde bunlar giderken bist30 niye nerdeyse yerinde saymış. Bu kadar çok prim yapan şirketlerden dahamı kötü şirketler bu bist30 dakiler. Rasyolarımı daha kötü. Karlılıklarımı çok kötü. Örneğin garan 5-6 fk da ama gitmemiş.
    yan tahta diye bahsedilen şirketler giderken geçtiğimiz yıl bist 30 nerdeyse yerinde sayıyordu. bi şekilde değişim zamanı geleckti. bu yıl bist30 gidiyor.

5.  Alıntı Originally Posted by Otokar Yazıyı Oku
    Yabancı alış satışları
    Credit suisse 75-80 lira arasında nerdeyse 2 hafta satış yaptı tüpraşta. Sonra tüpraş hızlıca yukarı gitti (gaz haberi dönemi)
    Bu gaz haberi beklenti alınır gerçekleşince satılır olayına iyi bi örnek. Bulunan gazın tüpraşın karlılığına etkisi ne olabilirki tüpraşın çıkarıp ya da işleyip işlemeyeceği bile belli değil. Ama haber öncesi gitti hisse sonra da haber düşünce sattılar
    Gene benzer şekilde citibank 25-30 arası ttrakta satıcıydı. Ttrak için o bölge dip oldu birdaha görülmedi. Aynı citibank 170 lirada ttrakta alıcıydı.
    Yabancı tek kurumdan yüklü satıcı görünür fakat 10 farklı kurumdan sattığından fazlasını alır. Mal dağıtılıyo gösterilip mal toplanır. Çünkü takası toplu olmayan hisse genelde gitmez diye düşünülür
    takas herzaman göründüğü gibi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by Otokar Yazıyı Oku
    şirkete ortaklığımın 7 yılı geride kaldı. ihtiyaçtan en son bir miktar 2018 şubattı sanırım satmıştım. yaklaşık 3 yıldır nerdeyse hiç satmadım. eski aldıklarımı fiyat nereye gelirse gelsin satma niyetim yok tabi ihtiyaç olmadıkça. düşsede çıksada çok önemli değil benim için. son düşüşte 285-275 ve az da olsa daha altında alımlarım oldu. son aldıklarımın bi kısmı bi süre sonra ihtiyaç duyabileceğim bir parayla olduğu için 4-5 ay sonra satmayı düşünüyorum. buraya yazan çizen okuyan herkesi şirkete ortak bir yatırımcı olarak görüyorum çünkü kendimi de öyle tanımlıyorum. yazdıklarımı bu açıdan bir borsacı değilde şirkete ortak olan birinin bakış açısı olarak değerlendirmeniz dileğiyle...

selametle....
    460 -260 düşüşünde aldığımı belirttiğim fiyat

7. 2018 de 60 liraya düştüğünde 3-4 yıllık otokar yatırımcısıydım. maliyetim yaklasık 70-75 lira civarındaydı bu düşüşte ama 4 yıl boyunca yatırım yaptığım hisse maliyetimin altındaydı. çok katlanılabilir bir durum değildi 4 yıl hisse taşı ve maliyetnin altında olsun.
    o günlerde internet ortamında twitterdda forumlarda birtek paylaşım aradım olumlu yorum yapan. birileri olumlu yorum yapsınki almak için tutmak için sabretmek için bana bi umut ışığı olsun ama ayakları yere basan tutarlı bi yorum. fakat yoktu nerdeyse hiçbir platformda olumlu konusan nerdeyse hiçkimse yoktu. sanki otokar altay tankından ibaretti ve ihale kaybedilince hersey bitmişti. 147 liradan yarı fiyatın altına indiği halde hala daha düşük hedef fiyatlardan bahsediliyordu. o gün başladım şirketi her detayına kadar araştırmaya. bildiğim bulduğum pekçok haberi de burda olumluda olsa olumsuzda olsa paylaştım. genelde düşüş dönemlerinde yazmaya çalıştımki 2018 de benim düştüğüm çaresizliğe düşen varsa belki bi faydası dokunur.

forumda son günlerde yapılan paylaşımlar rahatsız edici. zaten uzun süredir yazmamayı düşünüyordum. çünkü herkesin yatırım tarzı kişiliği sabrı vadesi düşüşler ve yükselişler karşısında psikolojisi ve tavrı farklı. geçen gün benden buraya kadar dedikten sonra da hakaret içeren paylaşımlara devam edildi ve yazmak zorunda kaldım gene ama cevap vermeyeceğim. kişi kendinden bilir işi, insanın fikri neyse zikri de odur.

ben artık hiçbir şekilde hiçbir platformda hiçbir paylaşımda bulunmayacağım

hersey herkesin gönlüne ve niyetine göre olsun... Selametle

8. sn Otokar yaptığınız paylaşımlar dan dolayı size çok teşekkür ediyorum. niyetinizin halis olduğundan hiç şüphe duymadım. sn Dvk_Psh arkadaşımızda niyeti kötü değil, buna eminim. ancak bu tartışmayı başlattığı için kendisini doğru bulmadığını belirtmek isterim. otokar firması yılı 700 mil. üzerinde karla kapatacağı belli olan hatta özsermayesi de geçen yılın oldukça üzerinde olan ve hatta endeksin zirve de olduğu yerde , 350 ila 370 arasında yataya sarması herkesi rahatsız etmiş olabilir. bu rahatsızlık sanalda yazışırken farklı şekilde yansır. çünkü kimse kimsenin yazdığını net olarak algılamıyor. karşılıklı iletişimin önemli olduğunu düşünüyorum. bazı arkadaşlarımızın eğitim ve zeka katsayıları yüksek olabilir bu durumun onlara refah olarak yansımasını temenni ediyorum. bu tür özellikleriniz sizin özelinizde kalsın lütfen...

hissemiz yatayda olabilir , yükseliş trendinde olabilir, hatta düşüş trendinde de olabilir, hiç kimse başka bir kimseye al-sat konusunda karışamaz müdahale edemez.
    ancak; yüksekten sattığı hisselerini çok daha dipten toplamak adına burada olmadık seviyeler zikretmek doğru değildir, yazdıklarımızı bir çok kişi okur ve bundan olumlu - olumsuz etkilenip zarar erebilir,
    netice olarak otokar potansiyeli olan bir hissedir. ARGE ye ciddi pay ayıran ,ürün gammı geniş, kendini güncelleyerek geleceğe hazırlayan bir firmadır öyle yada böyle kazanacak ve paydaşlarına da kazandıracaktır. sabretmek ve yatırımcı olmayı özümsemek gerekir.

bu yazı polemik yapmak için yazılmadı,
    kalın sağlık ve selametle...

Sayfa 839/981 İlkİlk ... 339739789829837838839840841849889939 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •