Sayfa 122/980 İlkİlk ... 2272112120121122123124132172222622 ... SonSon
Arama sonucu : 7840 madde; 969 - 976 arası.

Konu: OTKAR - Otokar

1. Son çeyrek 7 milyon zarar yazmış.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değil, aklıma gelenlerdir.

2. Beklentiler doğrultusunda gelmiş ve bunu fiyatlamıştı.Kapanışta 7.147 lot net alım yaptılar,inşallah olumlu gelişmelerle birlikte yukarı yönlü çıkış hareketleri başlar...
    Biz Bu Vatanı Bir Toprak Parçası Diye Değil.TÜRK lüğümüze Yurt, Bayrağımıza Gönder, Uğruna Can Verecek Sevdamız Diye Sevdik...!

3. Son çeyrekte Rabdan teslimatlarıyla uçar inşallah.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değil, aklıma gelenlerdir.

4. Hayal kırıklığı içindeyim.Muhasebeden anlamadığımın teyidi bu bilançoda. Ağustos ayı içerisinde S.S.Başkanlığına çok ciddi miktarda fatura kestiğini biliyorum. Bunun etkisi iyi olacak diye bekledim. Ama devlete yaptığı bildirimlerin SPK bilançosundaki işleyişini çok acı bir şekilde öğrendim. Tabiri caiz geçmişin hesabı devlete bu şekilde veriliyormuş. Ben ,satış-teslim ne derseniz ,bilançoya girecek diye beklesemde ,daha önce işi biten tank prototipinin muhasebeleştirmesini böylece öğrendim. Fakat son 3 aydan itibaren BAE teslimleri başlayacak, artık önümüzdeki maçlara bakacağız.

Alıntı Originally Posted by FERİKÖY Yazıyı Oku
    Hayal kırıklığı içindeyim.Muhasebeden anlamadığımın teyidi bu bilançoda. Ağustos ayı içerisinde S.S.Başkanlığına çok ciddi miktarda fatura kestiğini biliyorum. Bunun etkisi iyi olacak diye bekledim. Ama devlete yaptığı bildirimlerin SPK bilançosundaki işleyişini çok acı bir şekilde öğrendim. Tabiri caiz geçmişin hesabı devlete bu şekilde veriliyormuş. Ben ,satış-teslim ne derseniz ,bilançoya girecek diye beklesemde ,daha önce işi biten tank prototipinin muhasebeleştirmesini böylece öğrendim. Fakat son 3 aydan itibaren BAE teslimleri başlayacak, artık önümüzdeki maçlara bakacağız.
    Bence son çeyrekte rakamlar olumluya dönmüş. İlk 6 ayda 78,7 milyon TL zarar oluşurken, son 3 ayda bu zarar onda biri oranına düşmüş ve 7,2 milyon TL olmuş. Yine bu bilançoda da gördük ki hükümet Otokar'dan iğne bile almıyor. Varsa yoksa BMC. Tüm projeleri BMC'ye paslıyor. Bu devranın böyle gitmeyeceği de yavaş yavaş belli olmaya başladı. Tahminimce bu ay bitmeden Altay projesini de BMC'ye verirler. Otokar yönetim kurulunun acilen Savunma Sanayi ile ilgili ihracat stratejilerini çeşitlendirmesi gerekir. Zaten uğraşıyorlar. İnanılmaz haksız rekabet var Türkiye'de. İnşallah belediye seçimleriyle beraber bu rüzgar da tersine dönecek.

6. Zaten bmc ye verildi ve haberi de yayınlandı, otkar faaliyet raporunda da var, Altay tankı ihalesinin başka bir şirkete verildiği tarafımıza iletilmiştir diye yazıyor, ama bmc nin de Sakarya daki inşaatı durmuş diye haber okumuştum, Bu bmc de maşallah daha fabrika yok 2020ye 15 tank yetişecek ,daha fabrika yok 5000 beygirlik motor üretilecek, daha fabrika yok 2021 e yerli araba yetiştirilecek

7. İhale verildi ama sözleşme imzalanmadı. Güç grubu geliştirme işinin sözleşmesi imzalandı BMC ile. Altay imalat sözleşmesi halen imzalanmadı bana göre sebebi de son dönemde her ne kadar Almanya ile tekrar kanka olmaya çalışsak ta Alman hükümeti kamuoyu ve muhalefet baskısı yüzünden (kendide istemiyor olabilir) BMC nin Alman ortağı Rheinmetall e izin vermedi. Sözleşmenin aylardır beklenmesinin sebebi bu yoksa BMC ile sözleşme anında imzalanır.

Her ne kadar bu ihale Kamı İhale Kanuna tabi olmasa da, verilen ihalenin sözleşmesinin bu kadar bekletilmesi etik değil.
    KİK te bunun yaklaşık 1 ay süresi vardır. (10 gün itiraz 3 gün tebligat 10 gün sözleşmeye davet).

Sözleme imzalandığı gün süreç başlayacağından sözleşme imzalanmıyor. Çünkü sözleşmeyi imzalayıp taahhütler yerine getirilmez ise cezai yaptırımı çok olur. Tankı yapacak asıl ortağa izin alınamazsa olacak ta bu zaten. Bu durumda BMC iyi bir ceza alır ( alır ama verebilirlermi o ayrı konu) ve ihale yeniden yapılır.

Normalde devlet ihaleleri sözleşme imzalanana kadar tam bitmiş sayılmaz. İhaleden sonra yapılan incelmelerde geçersiz evrak, yanlış beyan, yaklaşık maliyet izahlarında usulsüzlük vb durumlarda 1. firmanın sözleşme imzalamasına engel durumlarda 2. en iyi teklif veren firmaya sözleşmeye davet gönderilir.

Ayrıca bu durumlar dışında eğer 1. en iyi teklifi veren firma her şey sorunsuz olup sözleşme davetine icap edip sözleşme imzalamazsa (1. firmanın teminatları gelir kaydedilir), ihale yetkilisi uygun görürse en iyi teklife sahip 2. firma ile sözleşme imzalayabilir. (Ama bunu bu ihalede yapacaklarını düşünmüyorum, olursada sürpriz olur).

Çok laf kalabalığı yaptım ama sözleşme imzalanıp yükümlülükler başlamadığı sürece ihale sonuçlanmış sayılmaz.
    Son düzenleme : Engineer34; 04-11-2018 saat: 09:26.

8. Yusuf akbaba (savunma yazarı) twitter hesabında 8 gün içinde beklenenler başlığıyla altay sözleşme imzalanması demiş. Bence hisse fiyatına etkisi olur mu, olmaz. Sadece 1 gün veya seanslık etkisi olur,o da konuya yabancı olanlar için. Bilançoda dikkatimi çeken yönetim giderleri artıyor. Biz istediğimiz kadar kaybettik diyelim adamlar hala kendine müslüman. Bence zararın ciddi şekilde yavaşlayacağı ve son çeyrekle beraber 4-5 çeyrek kar yazacağı ancak mevcut işler bitince devamının görülmemesi hakim. Yoksa 6xlere değil de 7xlere oturması mümkün değil. Hala pahalıyız,hala uzun vadede küçülme sürecindeyiz,hala yönetim herşey yolunda taklidi yapıyor. Tavhl Atatürk Hvlimanı kapanacak diye alternatif peşine düştü,2 sene uğraştı, 10a kadar düşen fiyata rağmen açık açık açıkladı,kaybımız şu, yüzde 70ini telafi ettik sayılır, yeni ihaleleri takip ediyoruz diye, döviz pozisyonu ve profesyonelce hareketleri 30a yaklaştırdı hisseyi. Benim en büyük kızgınlığım,bu yönetime.ali koç düştü futbolun peşine,yönetim profesyonel dedi,onlar da meydan boş dediler,erdoğan oy kaybediyor,bize mecbur diye düşünüyor.biz de yok yerli şirket, yok altay hakkıydı yok tulpardı armaydı bekleyip duruyoruz. Uv olarak girdim ama 1 yıl sonrasını göremediğim şirkete neden yatırım yapayım,bekleyeyim. Herkes otokar motora talip olmadı,arabaya talip olmadı,yok 6 milyon dolarlık tanka 11milyon dolar teklif verdi.bmc elini taşın altına koydu,ucuz fiyat teklif etti,haketti diye konuşuyor. Bu kadar haksızlığa uğradığını ben düşünüyorum da otokar yönetiminden,koçtan tık yok. Hakikaten niye ben sahip çıkayım ki bunlara!parama sahip çıkarım,gerisi boş...

Sayfa 122/980 İlkİlk ... 2272112120121122123124132172222622 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •