Sayfa 101/956 İlkİlk ... 519199100101102103111151201601 ... SonSon
Arama sonucu : 7641 madde; 801 - 808 arası.

Konu: PNSUT - Pınar Süt

Alıntı Originally Posted by Tengri Han Yazıyı Oku
    Aşağıdaki tablo incelendiğinde görüleceği üzere

1)Çiğ süt fiyatları ile endüstriyel süt fiyatları birebir etkilenmektedir..Çiğ süt fiyatları durunca ,endüstriyel süt fiyatlarıda önce duraksadığı sonra gerilediği görülmekte
    2)2011 Ocak ayına göre çiğ süt fiyatları ,endüstriyel (ambalajlı) süt fiyatlarına göre 10 puan daha fazla artmıştır...Kar marjlarını daraltmış olmalı...
    3)Çok önemli gördüğüm bir diğer nokta 2014 temmuz ayında 1,15 krş olan çiğ süt fiyatları 2017/6.ayına kadar sadece %5,21 artmıştır.Buda bize çiğ sütte arz fazlası mı var acaba diye düşündürmeden edemiyor

Kar düşüşü konusundaki yorumum, pınarı çiğ süt üreticisi gibi düşünmemden kaynaklanmıştı. Ancak dediğiniz gibi sadece üreticilerden hammadde olarak satın alıp, nihai ürün haline getiriyorsa dediğiniz gibi çiğ süt fiyatlarındaki düşüşü karlılığı arttırır.

Peki o zaman üretmeyip, sadece hammadde olarak tedarik ettiği bir ürünün fiyatının düşmesi, şirkete kar olarak yansıyacaksa ve buda şirketim karlılığını arttıracak ise hisse fiyatı bundan neden olumsuz etkileniyor? veya yükselmiyor?

Sn. Börsianer'in belirttiği giderlerin artışından mı? Ürün fiyatının artması ile birlikte satışlarda artıyor. Dolayısı ile toplam kar artmalı (var ise yatırım sebebi ile yapılan harcamaları konu dışında tutuyorum)

Asıl soruya gelecek olursak hisse fiyatındaki bu verimsizliğin size göre sebebi nedir?
    Bilmek değil, yapmaktır hayatı değiştiren!

Acaba net kardaki artışın aslında yabancı yatırımcı gözünde ve usd bazında düşüyor olması mı??

Bilmek değil, yapmaktır hayatı değiştiren!

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
     Alıntı Originally Posted by productivity Yazıyı Oku
    Acaba net kardaki artışın aslında yabancı yatırımcı gözünde ve usd bazında düşüyor olması mı??

Doğru noktaya parmak bastığınızı düşünüyorum. Süt fiyatlarının da en az dolar kadar yükselmesi lazım çünkü bir temel ürün. Gerçekten ucuz kaldı bence. Süt fiyatı örneğin 1lt'lik sütümüz için 4,00 TL olsa 1,15 USD eder ki ancak eski seviyeye gelir.

Ancak piyasadan bağımsız hareket edip tek başımıza fiyat yükseltemeyeceğimiz için, tek yapabileceğimiz çiğ'in fiyatının yükselmesini beklemek. Tablonuz durumu çok güzel açıklıyor, teşekkürler

Syg.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

4.  Alıntı Originally Posted by Börsianer Yazıyı Oku
    1-Türkiye'de çiğ süt arz fazlası var, bu fiyatları baskılıyor, Konsey de buna uygun olarak tavan fiyatı yükseltmiyor.

2-Ham madde maliyetlerinin düşüklüğü nedeniyle (konumuzda çiğ süt) rekabet kızışıyor ve bu sektöre (işlenmiş süt) giren çok oluyor, bu da kar marjlarını baskılıyor.

3-Çiğ süt fiyatı artamaz iken çiğ süt üreticisinin maliyetleri ciddi biçimde arttı ve bu işi yapanlar çok zor kar ediyorlar. Buna rağmen arzın artması bir tezat oluşturuyor.

4-Çiğ süt fiyatlarının artması durumunda bundan büyük firmalar maliyet avantajları sebebi ile yine karlı çıkarlar, çünkü satış fiyatlarını da daha kolay yükseltebilirler ve duruma ayak uydururlar. Küçük firmalarda bu şans daha az.

Çiğ süt fiyatının yükselmesi Pnsut özelinde problem yaratmaz ve hatta daha iyi olur bana göre. Ülkede her şeyin fiyatı artıyor tabi sütün de artacak. Bununla ilgili endişeler bence önemli değil. Şu anda bu konudan dolayı zaten en kötü günlerini yaşamakta. Süt veren hayvanların kesime gitmesi ile piyasada bir dengelenme olacaktır. Zira asıl sıkıntı et fiyatlarında.

Syg.
    Evet görmek istediğim,okumak istediğim yorumlar bunlar
    Böyle fikirler üretildikçe/paylaşıldıkça Pnsüt ün her manada geleceği ile ilgili daha doğru tahminler yapabileceğiz.
    Ayrıca konuya yabancı yeni hissedarlar da birşeyler öğrenmiş olacak..

Konuya dönecek olursa 1 .maddenize katılıyorum
    2 maddenize de itiraz etmem
    3.madde Türk tarımı/çiftçisi ile ilgili bir konu .Aslında üzerine çok konuşmak istediğim ama forumdaşlar sıkılır diye konuşmadığım bir konu
    4. maddedeki temel önermeniz yanlış çünkü çiğ süt fiyatları artmayacak Tez yanlış bir önerme üzerine kurlunca sonuçlarını konuşmak anlamsız oluyor

Kırmızı ile boltladığım kısım bence en can alıcı kısım
    Baştan beri bunu anlatmaya çalışıyorum
    PNSÜT ün "birim gelirleri" ltf buraya dikkat buyurunuz kümalatif veya nominal gelirleri değil "birim gelirleri" enflasyona yenik düşmekte
    Pnsüt geçen sene 1 lt sütten ettiği 1 lira karla 1 ekmek alabilirken
    bu senede 1 lt sütten ettiği 1 lira karla 0,85 ekmek alabilmektedir...

saygılar/başarılar
    "Canı kaymak isteyen cebinde manda taşır "

Alıntı Originally Posted by Tengri Han Yazıyı Oku
    Ben bu hissenin neden burda olduğunu 1 hafta kadar önce temel analiz açısından çözdüm
    Ama bur da temel analiz paylaşmam polemiklere yol açtığı için paylaşmayacağım
    Böylesi daha iyi
    Kafam rahat olur en azından...

saygılar/başarılar
    Pimi cek ortaya birak.. ondan sonrada elaleme laf yetistir asagilamaya kalk..

Biri gelir yasarlarin resmini koyar grubu asagilar.. biri gelir sektorden vurmaya calisir.. temel analizciymismismis..

Yatirimi yapan biziz sanane.. bu fiyatlar bu karlarla dip bana gore.. ileride kar artar yada patron guzel bi haber verir fiyatlar ucar gider..

Bu beni ilgilendirir..

Buradaki insanlarin emeklerine toy diyemezsin.. sen once kendi uslubuna bak.. bi bitmediniz yahu.. dusunceni yaz git eyvallah.. ortaya bombayi birakip karistiriyorsun ortaligi..
    Baba yasar gelsin vermem lotlarimi.. ne yaparsaniz yapin

ASUS_X00DD cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    35 ½

6. Kümalatif karı arttırabilirsiniz
    veya cironuzu
    1 lt sütten 1 tane değil de 2 tane satarsanız cironuzda artar,kümülatif karınızda ama birim sütten elde ettiğiniz gelir/kar değişmez..

saygılar/başarılar

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
    Buradaki süt fiyatlarını da linkten inceleyebilirsiniz. En standart bir süt 0,59 EUR yani 2,37 TL

https://www.jumbo.pt/Frontoffice/search/leite
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

8. Hoppala kavga çıktı gene
    ben kaçar
    ortam durulsun bakarız duruma

Önemli Not:Büfeci daha 1-2 ay önce bu hisse düşsün düşsün seneye kadar düşsün diyen sen değilmiydin?Cellallenme sakin ol Altılı kuponu yatmıştır ondan sinirlenmişindir sen..Sıkma canını At koşar baht kazanır

saygılar/başarılar

Sayfa 101/956 İlkİlk ... 519199100101102103111151201601 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •