Sayfa 103/955 İlkİlk ... 35393101102103104105113153203603 ... SonSon
Arama sonucu : 7638 madde; 817 - 824 arası.

Konu: PNSUT - Pınar Süt

1. Sktas ve Yaprak besi çiftliğinin faaliyet raporlarını okuyup geleyim
    Özellikle Sktas güzel ipuçları veriyordu

saygılar/başarılar
    "Canı kaymak isteyen cebinde manda taşır "

2. Sanki fiyat da sizin analizlere tepki veriyor. Ama bi sonuca ulaşsaniz hiç de fena olmaz hani

İşlenip mamül olacak talep mi çiğ süt fiyatını azaltır yada artırır..
    Yoksa ciğ süt fiyatının maliyetimi işlenmiş mamul olmuş süt ürününün fiyatını belirler..

Ülkedeki süt konseyi süt fabrikalarından oluşur.. bunların üretim kapasitesine göre fiyatlar ve bölgeler belirlenir.. eğer x firması anlaştığı çiftliklerinden topladığı sütü işleyemezse ve deposu yetmezse rakibi y firmasına verir..

Çiğ süt fiyatlarını fabrikalar belirler.. fabrikaların üretim kapasitesi artıkça süte ihtiyaç duyacakları için süt fiyatları artar.. artacağı için çiftlikler yemleri artırır..

Süt fabrikaları işlyecek süte talep duymazlarsa üretimleri azalıyorsa süt fiyatları azalır.. ciftlik sahipleri yemleri kısarlar.. ve hatta dişi hayvanlarını keserler.. sebebide bir hayvanın metopolizması ile fazla oynanmaz.. yani birden süt yemini kesemez.. yavaş yavaş yapması gerekir..

Yani çiğ süt fiyatlarına çok takılmayın..
    Fabrikların üretim kapasitelerine bakın her zaman..

Geçmiş dönemlerde ab ve rusya ile problemler yaşadık.. 2 sene turist gelmedi ülkeye.. pınar turizm sekyöründe tercih edilen bir firma..

Biz üretimimize bakalım.. bu sene olmaz belki ama önümüz parlak.. ab ve rusya ile ilişkiler ve turizm gelişiyor.. bu fiyatlara yansıyacak..

Söktaş ve yaprak inanın hiçbir anlam ifade etmez benim için.. yaprak ın patronu borsacı ve ekonomist..

100 tane büyük çiftlik var türkiye de bu ikisinden büyük..

Saygılar bizden..

ASUS_X00DD cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    35 ½

Alıntı Originally Posted by Tengri Han Yazıyı Oku
    biraz detay olacak ama sn Productivity bu cümlesi ile Talebin fiyat esnekliğinden bahsetmiş...

1 malın fiyatını 1 birim arttırırsanız/azaltırsanız talepte ne kadarlık bir değişime yol açar?

Maalesef sütte talebin fiyat esnekliği düşük diye biliyorum/tahmin ediyorum

Yani 1 lt sütün fiyatını 3 tl den 2,5 tl düşürdüğünüzde talep çok artmıyor çünkü bizim milletimizin süt içme alışkanlığı yok
    Kaşar peyniri daha duyarlıdır

saygılar/başarılar
    İşim dolayısı ile konuya yeterince dahil olamıyorum ama bu fikir alışverişi iyidir ve devam etmelidir. Akşam tekrar aranıza katılırım.
    Bilmek değil, yapmaktır hayatı değiştiren!

Ayrıca 11 sene gezmediğim girmediğim çiftlik kalmadı Türkiye de.. ne zaman çiğ süt fiyatı artar ne zaman süt kapasitesi artar çok iyi biliyorum... Her dönem üretici ağlar.. köylü ve çiflikler.. ama iyi kazanıyorlar.. önümüzdeki yıllarda fiyatlar daha da artacak üretici için.. market fiyatları değişmez.. ama fabrika üretimleri artacagı için karlarda artacak süt firmaları için..

ASUS_X00DD cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    35 ½

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
    Gelince bütün ürünlerimizden zevkle yiyip içeceğim, onlara alıştığım için her şey tatsız geldi zaten Portekiz'de.

Ülkemizin dünyadan açık ara önde olduğu bir konu varsa yemek kültürümüzdür, tabi Türkiye doğumlu birisi için. Kıymetini bilelim yurt dışında bir numara yok, ilk günler aç kalmıştım neredeyse.

Syg.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
    8 yıllık oldukça bayat bir haber paylaşacağım izninizle. Aslında eskiler olayları biliyor, kısacılar için hiç önemli değil ancak ortak gözüyle bakanlar için şirketin geleceği açısından kritik bir cümle yakaladım.

6 bin çalışanı, 2008 yılı sonundaki 2 milyar liralık cirosuyla ülkemizin önde gelen gruplarından olan Yaşar, Selçuk Bey'e göre büyük holdinglerle yarışta geri kalıyordu. Feyhan Hanım, firmanın büyümesi için yabancı ortaklıkları gerekli görüyordu. Denemelere girişti. Ancak, her seferinde Selçuk Bey, "Ben hiçbir şirketimi sattırmam" diye direniyordu.

http://www.medyaradar.com/yasar-grub...u-haberi-34076

Syg.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 103/955 İlkİlk ... 35393101102103104105113153203603 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •