Sayfa 378/961 İlkİlk ... 278328368376377378379380388428478878 ... SonSon
Arama sonucu : 7688 madde; 3,017 - 3,024 arası.

Konu: PNSUT - Pınar Süt

1. Dimensional Fund Advisors LP fonu'da Pınar süt hisselerinin tamamını sattı. En son hatırladığım ellerinde 500 bin lot civarı vardı.Son yabancı satışı bu fona ait. Geriye sadece 2 fon kaldı.

Templeton Asset Management Ltd. 4.457.412 lot
    Amundi Ireland Limited 190.443 lot

Bir yıl önce %55 olan yabancı payı, %26 kadar geriledi. Norveç varlık fonu 2 milyon lot, Templeton da 4.5 milyon lot satış yaptı bu süreçte. Templeton son 3 aydır satış yapmıyor.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi olmayıp sadece bilgi paylaşım amaçlıdır.

2. Değerli arkadaşlar morallerin dipte olduğunun farkındayım. Aynı şeyleri defalarca yaşamış birisi olarak naçizane fikirlerimi sunmak isterim...

PnSUT yine eski pnsut değişen bişey yok. Lakin PNSUT un bu duruma gelme kambur sebepleri var..

Müsade ederseniz arz edeyim...

PNSUT 20 TL ler den 25 TL leri zorlarken YK Urfa fabrikasını kurmak istedi. Sanırım 2015 yılında PNSUT YK Urfa fabrikasını o zaman ki para ile 150,000,000 TL ye kurdu.. Aslında Urfa fab. kuruluş amacı oldukça iyi idi..

Bölgede ucuz olan işgücü ve hammadde ağı ile Kuzey Irak, Suriye'ye süt ve süt ürünlerini ihraç etmek ve firmaya USD kazandırmaktı...

O an; oldukça akıllı isabetli bir yatırım idi...

Fabrika imalata başladığı gün Suriye'de IŞID mı deaş mı ne karın ağrısı ise ortaya çıktı ve savaş başladı...

İhracaat güme gitti.. Güneydoğu da paketlenmiş süt ve süt ürünlerini iç pazara vermek oldukça sıkıntı...

Üstüne üstlük onlarca benzer ucuz cu firma faaliyete başlayınca mantıklı olan proje bir anda felakete döndü...

K.Irak ve Suriye olayı 5 yıldır açmazda..

Üzerinde yediğimiz devalüasyon, artan kur ve azalan halkın alım gücü son ve bitirici darbeyi PNSUT e vurdu...

Bir de zincir ucuzcu marketlerin tuhaf ne olduğu bilinmeyen süt ve süt ürünleri ile PNSUT un yarışması olanaksız hale geldi..

Halk Süt litre fiyatı bilmiyorum ama sanırım 2,5 -3,00 TL arasında daır.. Oysa, geçenlerde çocuklarıma PNSUT Tam Yağlı aldım sanırım 5 TL idi....

Aradaki fark nerdeyse %40.. Sütte...

Elbette Halk Sütte yağı nerdeyse %0 dır.. Besin değeri PNSUT ile yarışamaz, kabul.. Ama vatandaşın alma sebebi bunlar değil..

Ama durum bu...

Hal bu olunca satışları, satışlar ciroyu, ciro ise karlılığı vurdu...

Ben onlarca yıl PNSUTU takip ettim, ne zaman 9 milyon TL 9 ayda kar etmiş hatırlaayamadım..
    En kötü bilançosunu 2012 idi sanırım 45,000,000 TL kar ile kapatmıştı...

Burada;

Sonuç olarak FİRMA ya kızamazsınız... Sizi YK başkanı yapsam da sonucu değiştiremezsiniz...

Halk'da kızamazsınız, adamın alım gücü yok ise hayatta kalabilmeyi bunun içinde en ucuzunu seçmek zorunda...

Burada sanırım ekonomiye ve ekonomide bunlara neden olan faktörlere kızabilirsiniz...

Bol kazançlar...

3.  Alıntı Originally Posted by killer Yazıyı Oku
    Dimensional Fund Advisors LP fonu'da Pınar süt hisselerinin tamamını sattı. En son hatırladığım ellerinde 500 bin lot civarı vardı.Son yabancı satışı bu fona ait. Geriye sadece 2 fon kaldı.

Templeton Asset Management Ltd.4.457.412 lot
    Amundi Ireland Limited190.443lot

Bir yıl önce %55 olan yabancı payı, %26 kadar geriledi. Norveç varlık fonu 2 milyon lot, Templeton da 4.5 milyon lot satış yaptı bu süreçte. Templeton son 3 aydır satış yapmıyor.
    Yaşarlar kos koca Sorosu çırak
    çıkardı bunlar kim.
    Yaşarlar Sorosu Dize getirdi
    Soros kaça kaça gitti
    bunlar Yaşar ları Dişinin kavuguna
    girmez.
    Bunlar yaşarlar.
    koca yaşar Bank Battı.
    y.t.d ironi bu yazı bu benim yorumum kimseyi bağlamaz

SM-J700F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. PNSUT yıllık hasılat/piyasa değeri analizi. 2000-2015 yılları arasında PNSUT piyasa değeri herzaman yıllık hasılata eşit veya üzerinde seyretmiştir. 2008-2009 yılı kirizinde bile yıllık hasılat 480 milyon tl iken, piyasa değeri en düşük 500 milyon tl'yi görmüştür. Yani hiç bir zaman piyasa değeri yıllık hasılatın altına düşmemiştir. 2015 yılında şirketin piyasa değeri 1 milyar 300 tl ye kadar çıkarak zirve yapmıştır. 2015 yılı yıllık hasılat 1 milyar tl civarı idi.

2015 ten günümüze geldiğimizde yıllık hasılat ile piyasa değeri arasındaki makas inanılmaz derecede açılmıştır. 2018 itibarı yıllık hasıla 1 milyar 500 milyon tl yukselmişken, şirketin piyasa değeri 300 milyon tl kadar gerilemiştir. Şirketin piyasa değeri yıllık hasılatın 5/1 fiyatına gerilemiştir.

Bu süreçte yıllık hasılat enflasyon üzerinde artarken, net kar maalesef gerilemiştir. Net karın düşmesinin en büyük sebebi doviz borcu sebebiyle oluşan finansal giderler, çiğ süt fiyatlarının artması ve rekabet. Saydığımız bu etmenler hissenin bu kadar gerilesi için yeterli sebeplermi? Bence değil? Hisse fiyatının bu kadar gerilemesinin en büyük sebebi yıllarca bu hissede kemikleşmiş olan yabancı fonların satış yapması.

2018 3 çeyrekte şirket 80 milyon tl kadar FAVOK elde etti, 2018 yılı sonu 120 milyon tl civarı FAVOK üreteceğini tahmin ediyorum. Bu değer bizim 2019 yılı net karı tahmin etmemizde büyük etmen.
    Doviz kurlarının stabil kalması ile 2019 ilk çeyrekte net karda ciddi düzeltme bekliyorum.40-45 milyon tl FAVOK ve 35 milyon tl civarı net kar bekliyorum, eğer tahmin ettiğim kara yakın bir değer gelir ise hisse fiyatının 12 lirayı geçeciğini tahmin ediyorum. 2019 yılında temmetü ödemeyerek borçlarını azaltabilirse, 2020 yılı içersinde finansal giderlerin azalması ile net karın dahada artacağını ve klasik temmetü ödemelerine geri döneceğini ve durumda da hisse fiyatının yukselerek yılık hasılata yakın bir piyasa değerine kavuşacağını taahmin ediyorum.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi olmayıp sadece bilgi paylaşım amaçlıdır.

5.  Alıntı Originally Posted by killer Yazıyı Oku
    PNSUT yıllık hasılat/piyasa değeri analizi. 2000-2015 yılları arasında PNSUT piyasa değeri herzaman yıllık hasılata eşit veya üzerinde seyretmiştir. 2008-2009 yılı kirizinde bile yıllık hasılat 480 milyon tl iken, piyasa değeri en düşük 500 milyon tl'yi görmüştür. Yani hiç bir zaman piyasa değeri yıllık hasılatın altına düşmemiştir. 2015 yılında şirketin piyasa değeri 1 milyar 300 tl ye kadar çıkarak zirve yapmıştır. 2015 yılı yıllık hasılat 1 milyar tl civarı idi.

2015 ten günümüze geldiğimizde yıllık hasılat ile piyasa değeri arasındaki makas inanılmaz derecede açılmıştır. 2018 itibarı yıllık hasıla 1 milyar 500 milyon tl yukselmişken, şirketin piyasa değeri 300 milyon tl kadar gerilemiştir. Şirketin piyasa değeri yıllık hasılatın 5/1 fiyatına gerilemiştir.

Bu süreçte yıllık hasılat enflasyon üzerinde artarken, net kar maalesef gerilemiştir. Net karın düşmesinin en büyük sebebi doviz borcu sebebiyle oluşan finansal giderler, çiğ süt fiyatlarının artması ve rekabet. Saydığımız bu etmenler hissenin bu kadar gerilesi için yeterli sebeplermi? Bence değil? Hisse fiyatının bu kadar gerilemesinin en büyük sebebi yıllarca bu hissede kemikleşmiş olan yabancı fonların satış yapması.

2018 3 çeyrekte şirket 80 milyon tl kadar FAVOK elde etti, 2018 yılı sonu 120 milyon tl civarı FAVOK üreteceğini tahmin ediyorum. Bu değer bizim 2019 yılı net karı tahmin etmemizde büyük etmen.
    Doviz kurlarının stabil kalması ile 2019 ilk çeyrekte net karda ciddi düzeltme bekliyorum.40-45 milyon tl FAVOK ve 35 milyon tl civarı net kar bekliyorum, eğer tahmin ettiğim kara yakın bir değer gelir ise hisse fiyatının 12 lirayı geçeciğini tahmin ediyorum. 2019 yılında temmetü ödemeyerek borçlarını azaltabilirse, 2020 yılı içersinde finansal giderlerin azalması ile net karın dahada artacağını ve klasik temmetü ödemelerine geri döneceğini ve durumda da hisse fiyatının yukselerek yılık hasılata yakın bir piyasa değerine kavuşacağını taahmin ediyorum.
    Sayın killer ağzına yüreğine sağlık cok yerinde bir açıklama olmus. Peki bu yurtdisi katarda tesis açılışı konusu nedir.

6. Endeks 30 gerisi yalan
    y.t.d ironi bu yazı

7. Yaşarlar iş ci çıkarıyor
    kıdem tazminatı ödemiyorlar
    bugün gazete yazıyor.
    bunlar böyle Adamlar.
    gerçek yüzü bu adamların
    y.t.d ironi bu yazı bu benim yorumum kimseyi bağlamaz

8. Fincanın kulpu uzuyor ,az kaldı bekle..

Sayfa 378/961 İlkİlk ... 278328368376377378379380388428478878 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •