Sayfa 861/956 İlkİlk ... 361761811851859860861862863871911 ... SonSon
Arama sonucu : 7645 madde; 6,881 - 6,888 arası.

Konu: PNSUT - Pınar Süt

1. Türkiye ekonomisi için 2021 ikinci çeyrekte %20 lere yakın bir büyüme açıklanması beklenirken, son iki çeyrek rakamlarının yüzde 1 civarında olması beklenmektedir. Makro ekonomik değerler dönemsel olarak dalgalanabilmektedir...
    Pınar Süt özelinde cirosunda ve brüt karlılığında dalgalanma yaşanmamaktadır... Sadece açıklanan net kar rakamı ve ilişkili taraflardan alacak kısmı olumsuz algıya neden olmaktadır... Bu kadar ciro ve brüt karlılık varken net karlılık ne kadar saklanabilir, ya da ilişkili taraflardan alacaklar hanesi 1 milyar TL ye kadar mı çıkacak???
    Sosyal medyada yaşar holding in 90 lı yıllarda bozulan işleri konu edilmiş, bugün de baktığımızda viking kağıt, pınar su, otel yatırımları çok parlak değil...
    Hükümet ile aralarında kader birliği varmış gibi algı oluşturmaya çalışanlar olmuş... Bunları yazanlar hükümetin ömrü kadar şirketin ömrü var demeye getirmişler...
    Tabiki gönül ister ki halka açık olmayan ilişkili şirketler şeffaf hale gelsin yaşar dağıtım ve çamlı yem besicilik halka arz olsun hatta pınar et ile birlikte bu halka açık ve diğer yaşar holding gıda şirketleri birleşerek PINAR GIDA adı altında yeni bir yapılanma ve sermaye değerlemesi ile yoluna devam etsin...
    Ancak şurası bir gerçek Pınar Süt başlı başına güçlü bir marka ve lokomotif şirket...
    Piyasa değeri buralarda olmayı gerçekten hak etmiyor...

2.  Alıntı Originally Posted by tolgaturk Yazıyı Oku
    Türkiye ekonomisi için 2021 ikinci çeyrekte %20 lere yakın bir büyüme açıklanması beklenirken, son iki çeyrek rakamlarının yüzde 1 civarında olması beklenmektedir. Makro ekonomik değerler dönemsel olarak dalgalanabilmektedir...
    Pınar Süt özelinde cirosunda ve brüt karlılığında dalgalanma yaşanmamaktadır... Sadece açıklanan net kar rakamı ve ilişkili taraflardan alacak kısmı olumsuz algıya neden olmaktadır... Bu kadar ciro ve brüt karlılık varken net karlılık ne kadar saklanabilir, ya da ilişkili taraflardan alacaklar hanesi 1 milyar TL ye kadar mı çıkacak???
    Sosyal medyada yaşar holding in 90 lı yıllarda bozulan işleri konu edilmiş, bugün de baktığımızda viking kağıt, pınar su, otel yatırımları çok parlak değil...
    Hükümet ile aralarında kader birliği varmış gibi algı oluşturmaya çalışanlar olmuş... Bunları yazanlar hükümetin ömrü kadar şirketin ömrü var demeye getirmişler...
    Tabiki gönül ister ki halka açık olmayan ilişkili şirketler şeffaf hale gelsin yaşar dağıtım ve çamlı yem besicilik halka arz olsun hatta pınar et ile birlikte bu halka açık ve diğer yaşar holding gıda şirketleri birleşerek PINAR GIDA adı altında yeni bir yapılanma ve sermaye değerlemesi ile yoluna devam etsin...
    Ancak şurası bir gerçek Pınar Süt başlı başına güçlü bir marka ve lokomotif şirket...
    Piyasa değeri buralarda olmayı gerçekten hak etmiyor...
    Piyasada güçlü alıcılar yok,tahtacıda bu durumu değerlendiriyor ve boş kademelere Cepto cep yaparak hisseyi 28 TL den 16 TL ye kadar düşürdü,şimdi ise çöp fiyatlardan satanın malını alıyorlar.
    Gerçekten borsa bazen orta-uzun vade için mükemmel fırsatlar sunuyor yeter ki nakitşn olsun.
    Benim izlediğim kadarıyla 20 küsür kurumdan işlem yapıyorlar ve bu adamlar ciddi bir mala sahipler,düzenli temettü veren hikayesi olan ve sektörününde,dd çok çok altında işlem gören yatırımlarını bitirmiş yılların markası bir şirket kendi adıma hiç sıkıntım yok,zaten bir buçuk seneyi geçti ve ucu açık bir şekilde uzun vade bekliyorum hedefime gelmeden pozisyon kapatmak yok.
    Tahtacının ne zaman menfaatleri ağır basar o zaman en anlamsız bir haberi bahane ederek kağıdı götürürler gerçek değerine.
    Bu hissenin önündeki tek barikat hissenin tahtacısı.
    Boş beleş Twitter’da algıyla saçma sapan şirketin net kârını veya altı boş Milleti kandırmak için salak salak yorumlar yapıyorlar.
    Kardeşim Pınar Sütün pd/dd 0,73 siz neyin kafasını yaşıyorsunuz !!!
    Üstünde 23 kat bedelsiz var bu kağıdın üstelik çokda sığ bir tahta !!!
    Not= Benim görüşlerim beni bağlar kimse yazdıklarıma sakın itibar etmesin,ben yıllarımı bu borsaya vermiş bir yatırımcı olsamda yanılma payım çok yüksektir.
    Y.t.d.

3.  Alıntı Originally Posted by şevketli Yazıyı Oku
    Piyasada güçlü alıcılar yok,tahtacıda bu durumu değerlendiriyor ve boş kademelere Cepto cep yaparak hisseyi 28 TL den 16 TL ye kadar düşürdü,şimdi ise çöp fiyatlardan satanın malını alıyorlar.
    Gerçekten borsa bazen orta-uzun vade için mükemmel fırsatlar sunuyor yeter ki nakitşn olsun.
    Benim izlediğim kadarıyla 20 küsür kurumdan işlem yapıyorlar ve bu adamlar ciddi bir mala sahipler,düzenli temettü veren hikayesi olan ve sektörününde,dd çok çok altında işlem gören yatırımlarını bitirmiş yılların markası bir şirket kendi adıma hiç sıkıntım yok,zaten bir buçuk seneyi geçti ve ucu açık bir şekilde uzun vade bekliyorum hedefime gelmeden pozisyon kapatmak yok.
    Tahtacının ne zaman menfaatleri ağır basar o zaman en anlamsız bir haberi bahane ederek kağıdı götürürler gerçek değerine.
    Bu hissenin önündeki tek barikat hissenin tahtacısı.
    Boş beleş Twitter’da algıyla saçma sapan şirketin net kârını veya altı boş Milleti kandırmak için salak salak yorumlar yapıyorlar.
    Kardeşim Pınar Sütün pd/dd 0,73 siz neyin kafasını yaşıyorsunuz !!!
    Üstünde 23 kat bedelsiz var bu kağıdın üstelik çokda sığ bir tahta !!!
    Not= Benim görüşlerim beni bağlar kimse yazdıklarıma sakın itibar etmesin,ben yıllarımı bu borsaya vermiş bir yatırımcı olsamda yanılma payım çok yüksektir.
    Y.t.d.

Teşekkürler sayın şevketli! Ben de yılların verdiği tecrübeye dayanarak ,günü geldiğinde her mal değerine mutlaka ulaşır öngörüsünde bulunuyorum.Ve her zaman bulunurum.Çünkü değişmez kuraldır borsada. Ayrıca yazınızın bir bölümünde değindiğiniz; Malın büyük bölümü ellerinde.Bekledikçe onlarda zararda.Ayrıca bu kelepir fiyatlardan mal kaptırma riskleri de var.

Hareket başladığında ve hedef fiyata ulaştığında , bu yazınızı şimdi ki fiyatın 4-5 katı fiyattan mal alan yatırmcıya hatırlatacağım.

4. Peki bu yazılanları beklentiyi nedne fonlar büyük yatırımcılar satın almıyor? Nedne onlar kapmıyor bu fiyatlardan hisseleri?

-Hiçbir şey bilmiyorum yatırım tavsiyesi değildir.

5. Bu yazım okuyan hiç kimsenin hoşuna gitmeyecek belki ama 12 yıldır temettü amaçlı hisse biriktiren ve 2009 da Petun ve Pınarsütü almaya başlayan, o zamandan beri de hem forumu okuyup hem hisseleri takip eden birisi olarak uzun vade veya temettü amaçlı bu hisseleri biriktirmek isteyen arkadaşlar için yazıyorum bu mesajı.
    Son 2 yılda 3-4 defa mesaj yazdım Petun veya Pnsüt sayfalarına. O zamanlar da benzer şeyleri ifade ettim. Mesajımın konusu esas olarak hisse fiyatlarının uzun vadede şirketlerin kâr, büyüme hızları ve dağıttıkları temettülere göre şekillendiğini düşünenler içindir. Yoksa hisseyi birisi topluyor, 3-5 kat veya 10-20 kat götürecek diye düşünenler ve o beklentide olanlar yazımı kaale almasın.

Uzun vadede veya temettü yatırımında bir hissenin yüksek getiri sağlaması için önce işlerinin büyüyor ve kârının artıyor olması lazım. Pnsütün cirosu 2015 ten bu yana ancak 2 ye katlamış, faaliyet kârı bu zaman süresinde sırasıyla yıllık 54, 65, 56, 77, 33, 54 gelmiş, 2021 sonu belki 70-80 arası gibi gelse 6 yılda 2 ye bile katlamamış olur...
    Net kâr yine 2015 ten bu yana yıllık 62, 60, 47, 49, 35, 40 gelmiş, bu yıl sonu 70 civarı gelse 6 yıllık artış %15 gibi. Şirketin satışları ikiye katlamış, enflasyon var, süt fiyatları kim bilir kaç kat artmış ama kâr yerinde sayıyor, hisse 10 yıl önceki verdiği temettüyü verecek kadar bile kâr edemiyor... sa eğer uzun vadede nasıl olsa ederini bulur demek ne kadar gerçekçi bir yaklaşım olur herkesin düşünmesi lâzım.

Forumda 2 yıldır yazılan mesajların kısa özeti; Yok PD/DD si düşükmüş, hisse topluyorlarmış, 60 TL ye götüreceklermiş, Yaşar Holdinge kefillik ortadan kalkmış piyasa bunu fiyatlamamış falan filan, 2020 nin başından beri hep aynı laflar. Bir de Çine süt satıyoz, çok kazanıcaz lafı var sahi sakız gibi dillendirilen, Türkiyeye sattığından ne kazanmış ki, navlun fiyatlarının uçtuğu dönemde Çine sattığı sütten ne kazanacak. Zaten yatırımcı ilişkilerine de Çin mevzusu sorulmuş, onlar da çok önemli birşey değil demişler, buna rağmen ısrarla Çine satılan sütten para kazanılacağını yazmaya devam edenler var...
    Hisse 27-28 TL iken uçacak kaçacak muhabbeti, sonra düşmeye başlayınca 20 ye gelsin, ne var ne yok alırım vs mesajları atanlar vardı, hisse 20 den sonra bir %20 daha düştü, o lafları edenler tüm paralarını yatırdılar mı hisseye?

Uzun vade için hisseyi düşünenler, biriktirenler forumda yazılan bu laflara aldanmasınlar, hesap kitaplarını yapıp öyle hareket etsinler.

2010 yılında Pınar sütün ve Frotonun fiyatları birbirine yakındı, Ford genelde daha yüksek olsa da Pınarsütün fiyatının Fordu geçtiği zamanlar da vardı. Aradan geçen 10 yılın ardından Pınarsüt nerdeyse aynı fiyatta Froto da Pınsütün 10 katı fiyatında...Frotonun yıllık temettüsü Pnsütün 10 yıllık temettüsünden fazla.
    Demek ki uzun vadede piyasa neyi nasıl fiyatlayacağını az çok yapmış, bundan sonra da yapacaktır muhtemelen.

6. Kalender; “Türkiyeye sattığından ne kazanmış ki, navlun fiyatlarının uçtuğu dönemde Çine sattığı sütten ne kazanacak. Zaten yatırımcı ilişkilerine de Çin mevzusu sorulmuş, onlar da çok önemli birşey değil demişler,“

Yatırımcı İlişkilerini bende aradım bir kaç defa “Çin ihracatı bizide heyecanlandırıyor ve öngörüldüğü şekilde gayet iyi gidiyor ama şuan için piyasanın Pınar süte yüklediği aman aman bir durum söz konusu degil,lakin sürdürülebilir olması daha önemli dedi.”

Çin ihracatı her çeyrek artıyor ve 6 milyar dolarlık bir pazara çok iyi bir giriş yapılmış eeeee daha ne olacak ! Bundan daha iyi bir hikayemi var bu pazara girmek için 5 yıl Çin devleti tarafından firmalar denetimden geçtikten sonra onay aldı ve gayetde güzel gidiyor.
    BAE ambargoda kalkıcak gibi birde A101 çok büyük bir zincir marketin raflarında Pınar Sütün bütün ürünleri çatır çatır satılıyor.Bu şirketin kârını Yaşar holding iç ediyor ama bir yere kadar…
    Tahtayı izleyenler kör değilse oynanan oyunları elbet görüyorlar.
    Aynı şeyleri Eczacı Yatırımda,Borusan Yatırımda gördüm ben isterse tekrar 7,60 salsın umrumda degil,bu hissenin bu piyasa koşullarında ederi en az 2 pd/dd gerisi lafügüzaf.
    Şirket 150 milyon iştirakine borç vermiş faiz almıyor ama kendisi bankadan aldığı krediye faiz ödüyor.
    Holdingin en iyi iki 3 şirketinden ikisi pd/dd olarak çöp olmuş Petun ve Pnsut.
    Kusura bakmayın terbiyemi biraz bozucam!
    Tahtacı Hisseyi EŞŞEK gibi götürüceksin yada EŞŞEK gibi sende bekleyeceksin.
    Her iki durumdada Eşşeksin..
    Y.t.d.

7.  Alıntı Originally Posted by şevketli Yazıyı Oku
    ...A101 çok büyük bir zincir marketin raflarında Pınar Sütün bütün ürünleri çatır çatır satılıyor. Bu şirketin kârını Yaşar holding iç ediyor ama bir yere kadar…
    Hocam öncelikle tekrar belirteyim ben hisseyi birileri götürecek diye düşünüyorsanız yazdıklarımı kaale almayın diyorum zaten. Veya kısa-orta vade beklentiler ile alanlar, tekniği nedeniyle, trade maksatlı vs alanlar için benim yazdıklarımın bir önemi yok. Benim yazdıklarım çok uzun vade için hisse biriktirenler, hissenin fiyatının artmasından değil, dağıtacağı temettülerden para kazanmayı düşünenler için. Yoksa hisseyi götürmek istedikleri zaman istediği yere götürebilirler.

Temettüden uzun vadede iyi bir getiri elde edilmesinin tek yolu ise şirketin kârının giderek artmasından geçiyor, hissenin bedelsiz bölünmesinin, hisse fiyatının birileri tarafından yukarı sürülmesinin vs bizim alacağımız temettüye zerre miktar katkısı yok. Benim temettü yatırımı maksadı ile takip ettiğim yaklaşık 30'a yakın hisse var, bu 30 hissenin 2015 yıl sonu bilançosundan itibaren satışlarındaki ortalama artış 4,50 kat, faaliyet kârlarındaki ortalama artış 7,93 kat, net kârlarındaki ortalama artış 7,28 kat; bu artışlara paralel olarak ta (çok yüksek artış gösteren sasa ve hektaşı çıkardıktan sonra bile) şirket hisselerinin ortalama getirisi (temettüler hariç) 5 kat. Ne kadar köfte o kadar ekmek hesabı.

Geçmiş geleceğin aynasıdır derler, 10 küsür yılda kârın ne kadar arttığı ortada. Satışlar yavaş bir artış gösterse de kâr pek değişmiyor, buna göre ya şirketin kâr marjları eskisi kadar yüksek değil, ki indirim marketlerinde bazı ürünlerin satılmaya başlaması buna işaret ediyor olabilir; veya dediğin gibi kârı bir şekilde iç ediliyor. Her iki durumda da yüksek bir kâr artışı pek mümkün görünmüyor. İnşallah gelecek bilançolar beni yanıltır, şirketin kârı da hızla artar.

8. Kalender Bey öldürdün beni sabah güzel moralle işe gideceğim birazdan 😃
    12 yıl iyi sabır varmış sizdede.

Sayfa 861/956 İlkİlk ... 361761811851859860861862863871911 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •