Sayfa 152/956 İlkİlk ... 52102142150151152153154162202252652 ... SonSon
Arama sonucu : 7645 madde; 1,209 - 1,216 arası.

Konu: PNSUT - Pınar Süt

1.  Alıntı Originally Posted by Börsianer Yazıyı Oku
    https://twitter.com/mertkalyoncutr/s...25630844063745

Öncelikle bu çeyrek net karın 6-7mn dolayında geleceğini tahmin ettiğim için benim açımdan sürpriz sayılmayan bir bilanço.

Geçen yıla göre çeyreklik satışları %26 artmış ancak brüt kar marjı düştüğünden brüt kar rakamı yükselememiş. Bunun nedenlerini yatırımcı sunumu açıklamaya çalışacaktır. Ancak genel olarak çiğ süte gelen zamların raf fiyatlarına an be an yansıtılamaması nedendir bence. Bu da son çeyrek düzelebilecek bir durum. Satışların çok fazla artması önemli bence, pozitif olabilir sonrası için.

Pazarlama ve Genel Yönetim'de sınırlı artışlar var ancak pek sorun değil.

Esas Faaliyet Karı 11,9mn'dan 9,4mn'a gerilemiş, bu da faaliyet giderlerindeki artış kaynaklı.

Petun'un özkaynakla değerlenen yat kar payları bu Pnsut'e nasıl yansımamış onu anlayamadım. Çünkü ikisi de aynı şirketlere ortaklar. Birisine kar eklenmiş birisine eklenmemiş çok ilginç ve şüphe çekici.

Bu yıl finansal borçlar 67mn'dan 137mn'a yükseldiğinden finansman giderleri de ikiye katlanıp 8mn'a çıkmış ve ana gideri bu oluşturmuş.

Neticede net kar geçen sene 3ç'de 12,1mn iken bu yıl 6,5mn olmuş.

Syg.
    Özkaynakla değerlenen kar paylarında ilginç ve şüphe çekici bir durum yok.Nedeni Pınar Etin çamlı yemde ortaklığı yüksek ve kar rakamı çamlı yemin belirign artan karlılığından kaynaklanıyor.Ayrıntılı bakarsanız pınar et dipnotlarına görürsünüz.
    Syg.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
     Alıntı Originally Posted by Extrem Yazıyı Oku
    Özkaynakla değerlenen kar paylarında ilginç ve şüphe çekici bir durum yok.Nedeni Pınar Etin çamlı yemde ortaklığı yüksek ve kar rakamı çamlı yemin belirign artan karlılığından kaynaklanıyor.Ayrıntılı bakarsanız pınar et dipnotlarına görürsünüz.
    Syg.
    Teşekkürler, Çamlı Yem'de pay oranlarının farklı olduğunu atlamışım. Petun'un ekstra karı buradan gelmiş. Dikkatiniz için tebrik ederim.

Geçen yıl sonu 18.229.852 TL net kar eden Çamlı bu yıl 9 aylıkta 31.169.532 TL net kar elde etmiş.

Bu şirkette Petun'un payı 23,38%, Pnsut'un payı 5,47% imiş.

Syg.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

3. Çamlı Besicilik'e Pınar Un tarafından da dolaylı ortaklığı var.

Süt ihalesi sonucu katalizör olabilir. bir kaç yıldır dar alanda kalmış.

Pınar, Banvitten eski bir şirket, gayrimenkulleri de değerlenmiş olabilir.

Ayazağa Cendere deresinde Pınar dağıtım tesisleri var yakınında Vadi İstanbul v.s. projeler oldu. O arsa kiralık mı kendisinin mi yoksa grubun başka bir şirketinin mi önemli.

Yakında yanından dekavül hattı geçecek, 3. havalimanı yolu üzerinde.
    Gayrettepe 3.Havalimanı metrosu için de yakında durak inşaatı var.

Eczacıbaşı yakın zamanda oradaki bir mülkünü satmıştı.

Hasdal tarafında'da Hastane ve Emniyet Müdürülüğü projesi var. Dağıtım yeri olarak pahalı bir mekana dönüşüyor.

Son düzenleme : ariston; 31-10-2017 saat: 02:03.
    Tüm yorumlarım asla/zinhar alım veya satım tavsiyesi değildir.
    "Zayif devamli adalet ister, halbuki bu kuvvetlinin umurunda bile değildir."

4. Ziraat Yatırım

Pınar Süt (PNSUT, Negatif): Şirketin 3Ç2017 net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre%46,1 oranında azalarak 6,6mn TL'ye gerilemiştir. Net dönem karındaki düşüşte satış maliyetlerindeki ve finansman giderlerindeki yüksek artış ana etkenler olmuştur. Satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %26,3 oranında artan şirketin brüt karı ise sadece %0,6 oranında artarak 39,4mn TL olarak gerçekleşmiştir. Faaliyet karı ise operasyonel giderlerdeki artışın etkisiyle %20,5 oranında gerilemiştir. Finansman giderleri ise 3Ç2016'daki 3,5mn TL'den 3Ç2017'de 7,2mn TL'ye yükselmiş ve karı olumsuz etkilemiştir. Üçüncü çeyrek rakamıyla birlikte Şirket'in dokuz aylık karı 35,5mn TL'ye ulaşmış ve bir önceki yılın aynı dönemine göre %36 oranında azalmıştır.
    Çalış, çalış ileri, çalışan kalmaz geri...

5.  Alıntı Originally Posted by ariston Yazıyı Oku
    Çamlı Besicilik'e Pınar Un tarafından da dolaylı ortaklığı var.

Süt ihalesi sonucu katalizör olabilir. bir kaç yıldır dar alanda kalmış.

Pınar, Banvitten eski bir şirket, gayrimenkulleri de değerlenmiş olabilir.

Ayazağa Cendere deresinde Pınar dağıtım tesisleri var yakınında Vadi İstanbul v.s. projeler oldu. O arsa kiralık mı kendisinin mi yoksa grubun başka bir şirketinin mi önemli.

Yakında yanından dekavül hattı geçecek, 3. havalimanı yolu üzerinde.
    Gayrettepe 3.Havalimanı metrosu için de yakında durak inşaatı var.

Eczacıbaşı yakın zamanda oradaki bir mülkünü satmıştı.

Hasdal tarafında'da Hastane ve Emniyet Müdürülüğü projesi var. Dağıtım yeri olarak pahalı bir mekana dönüşüyor.

Çekmeköy'de de bir dağıtım yeri var. SUR Yapı'Nın Şehir Konakları projesine komşu. Çekmeköy Metrosuna yürüme mesafesinde. Burası PNSUT'un mu yoksa kira mı bende çok merak ediyorum.

6. Deniz Yatırım

Pınar Süt’ün satışları beklentileri aşarken 3Ç17 sonuçları operasyonel performansta bozulmaya işaret ediyor

Pınar Süt’ün satışları 3Ç17’de yıllık bazda %26 artarak 320.6 mln TL olarak açıklandı. Bu rakam piyasa beklentilerinin %18 üzerinde. Satışlardaki ciddi artışa karşın, şirketin 15.6 mln TL olarak açıkladığı FAVÖK rakamı yıllık bazda %20 oranında bir azalmaya ve %4.9 olarak açıklanan FAVÖK marjında bir önceki yılık aynı çeyreği ile karşılaştırıldığında 2.7 puanlık bir gerilemeye işaret ederken, piyasa beklentisinin de %15 altında kaldı. Satışlardaki artışın yüksek maliyeti net karı da olumsuz etilerken, 6.6 mln TL olarak açıklanan net kar rakamı geçen yılın aynı çeyreğinin %46, piyasa beklentilerinin ise %17 altında kaldı. Beklentilerin altında kalan marjların hisse üzerinde kısa vadede olumsuz bir etki yaratmasını bekliyoruz. Hisse araştırma kapsamında değildir. (Kaynak: KAP, Deniz Yatırım Araştırma)

7. Okul sütü ihalesi iptal edilmiş..

https://www.kap.org.tr/tr/BildirimPdf/638170

8.  Alıntı Originally Posted by adestim Yazıyı Oku
    Okul sütü ihalesi iptal edilmiş..

https://www.kap.org.tr/tr/BildirimPdf/638170
    Yeniden ihale yapılırsa tekrar hareketlilik yaşanabilir.

Sayfa 152/956 İlkİlk ... 52102142150151152153154162202252652 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •