Sayfa 953/956 İlkİlk ... 453853903943951952953954955 ... SonSon
Arama sonucu : 7642 madde; 7,617 - 7,624 arası.

Konu: PNSUT - Pınar Süt

1. Sütün ağır abileri(Bunu yazarken biraz farklı duruyor ama konu süt),farkındayım bu unbalanced enerji ile burada çabuk öğütürler seni,bu değirmen taşı kimleri öğütmedi ki diyorsunuz.
    Sabrını erkenden tüketme nasihatınıza uyacağım.

Sizde mümkünse bir mesaj verin 3 haneli fiyata yelken açın.Endeks düzeltmesi ile ilgili kurgular ağır abilere yakışmaz diye düşünüyorum.

Herkese sağlıklı günler dilerim.
    Ytd.

2. Banvit enflasyon muhasebesi sayesinde güzel bilanço açıkladı ve dün tavan yaptı. Bugün de bir ara %4 yukarıda idi sonra vermişler.

Pınar sütün bilanço yapısı da banvite benziyor. Bu durumda bizim de öz sermayemiz artabilir ve net parasal pozisyon kazancı elde edip net kar da çok yüksek gelebilir.

Banvitin PD/DD oranı 4 iken bizim 1 , banvitin F/K oranı bu kadar yüksek net kara rağmen 16-17 iken bizim düşen karımıza rağmen 13-14 civarı. Net kar Banvit gibi çok yüksek gelirse net parasal pozisyon kazancı yüzünden , o zaman F/K 5-6 seviyesine bile düşebilir.

Bilançoyu hakıikaten merak ediyorum. Bir sürpriz gelebilir. İnşaallah uzatmazlar fazla bilanço gönderimini.

3.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Banvit enflasyon muhasebesi sayesinde güzel bilanço açıkladı ve dün tavan yaptı. Bugün de bir ara %4 yukarıda idi sonra vermişler.

Pınar sütün bilanço yapısı da banvite benziyor. Bu durumda bizim de öz sermayemiz artabilir ve net parasal pozisyon kazancı elde edip net kar da çok yüksek gelebilir.

Banvitin PD/DD oranı 4 iken bizim 1 , banvitin F/K oranı bu kadar yüksek net kara rağmen 16-17 iken bizim düşen karımıza rağmen 13-14 civarı. Net kar Banvit gibi çok yüksek gelirse net parasal pozisyon kazancı yüzünden , o zaman F/K 5-6 seviyesine bile düşebilir.

Bilançoyu hakıikaten merak ediyorum. Bir sürpriz gelebilir. İnşaallah uzatmazlar fazla bilanço gönderimini.
    Emirhan Bey Üstadım inşallah beklentileriniz gerçekleşir.

4. İştirakleride iyi kâr açıklarsa temettü geliride artmış olur diye düşünüyorum.Yanlışım varsa düzeltin lütfen.
    Ytd.

5.  Alıntı Originally Posted by sorpressa Yazıyı Oku
    İştirakleride iyi kâr açıklarsa temettü geliride artmış olur diye düşünüyorum.Yanlışım varsa düzeltin lütfen.
    Ytd.

Tabi ki iştiraklerdeki kar artışı temettü olarak yansır bize de. Hatta oralardaki öz sermaye artışı da yarayacak.

Pınar sütün borsda işlem gören 2 tane iştiraki var. Bunlar bilançoda finansal yatırımlar kalemi altında değerleniyor. Bunlar Pınar et ve Pınar su.

Bunların değeri her çeyreğin son işlem günündeki borsa kapanışına göre Pınar sütün bilançosuna yansıyor. Burada olumsuz bir durum var 12 aylık bilançoda. Çünkü Pınar etin 3. çeyrek son günü hisse fiyatı 85 lira iken , 4. çeyrek son günü hisse fiyatı 64 lira civarı. Buradan yaklaşık olarak 100 milyon TL'lik bir aktif kaybı olacak.

Pınar suda durum iyi. Eylül sonu 9.30 olan fiyat aralık sonu 12.3 olmuş. Oradan da 20-25 milyon liralık artı var ama toplamda 75 milyon eksi gelecek oradan. Tabi halka açık olmayan iştiraklerden ne gelecek onu tam bilemiyorum.

Ama 4. çeyrek sonundaki bu olumsuzluk 2024 ilk çeyrek bilançosunda olumluya dönecek görünüyor. Çünkü petunun fiyatı tekrar 90 liralara çıktı ve böyle kapatırsa çeyrek sonunu , o zaman 2023 4. çeyrek bilançosuna göre 125 milyon lira artı değer yazar aktife.

Pınar suda ise durum çok daha iyi. Aralık sonu 12,3 olan fiyat şu anda 21 lira civarında. Eğer çeyreği böyle kapatırsa , buradan da 50-60 milyon lira artı yazacak 2023 son bilançosuna göre.

Tabi halka açık veya açık olmayan tüm iştirakler enflasyon muhasebesine göre bilanço hazırlayacağı için , özellikle halka açık olmayan şirketlerin net defter değerlerinde büyük artışlar olabilir. Bu da Pınar süt bilançosuna çok büyük pozitif etki yapacaktır.

Ben çok olumlu bir bilanço bekliyorum. Yani operasyonel anlamda işler normal olsa bile enflasyon muhasebesi ile beraber Pınar süt ve iştiraklerinde çok büyük öz sermaye artışı ve net parasal pozisyon kazancı gelebilir. Bu da net karı Banvitte olduğu gibi çok arttırabilir.

Bakalım bekleyelim bilançoyu görelim. Tahmin ettiğimiz gibi mi olacak yoksa dağ fare mi doğuracak.

6. Dubai fuarından bahsediliyorda.. Tr yi bilmem ama Dubai ve korfezde peynirin Nutellası olmus.. hem ordaki uretim hem Tr den ithal ettikleriyle..
    Bilanciyo ne kadar yansır o isin hamster i.
    Isteyene gorseller paylasilir...

7. Dubaide supermarket raflarinda pinar urunlerini gorebiliyorsunuz baska Turk markalari ile beraber .
    Pinar urunleri genel olarak diger markalara kiyasla daha pahali.

8. Bu hafta tahtada bu tür manzaralarla karşılaşabiliriz diye düşünüyorum.Hayırlısı bakalım.

Ytd.

Sayfa 953/956 İlkİlk ... 453853903943951952953954955 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •