Sayfa 665/786 İlkİlk ... 165565615655663664665666667675715765 ... SonSon
Arama sonucu : 6287 madde; 5,313 - 5,320 arası.

Konu: BIZIM - Bizim Toptan Satış Mağazaları A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by Mira Yazıyı Oku
    Şirketin piyasa değeri 640 milyon tl kasada 450 milyon nakit var. Bu kadar nakitle daha çok para kazanması gerekir. İzlemeye alalım.

SM-N920C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Haber bilgisi 01.02.2011: Bizim Toptan’ın halka arzında talep toplama süreci tamamlandı. Mevcut paylarının yüzde 35’i için 27-28 Ocak 2011 tarihlerinde talep toplayan Bizim Toptan, yurtiçi bireysel yatırımcıdan 18.4 kat talep çekti. Şirketin piyasa değeri 1 milyar, halka arz büyüklüğü 400 milyon lira oldu.

https://www.biziminvestorrelations.c...pit_Raporu.pdf

Yıl 2011 piyasa değeri 1 milyar
    Yıl 2020 piyasa değeri 612 milyon

2011 de yapılan arzlar her halde bir facia idi. borsada fiyat iner çıkar, fakat arz fiyatını bir daha görmeyen hisseler için SPK kesinlikle savunma istemeli, tüm taraflardan başta fiyat tespit raporunu hazırlayanlardan....

Ben de 2011 de arzlardan bir hisse aldım 7 yıl beklemiştim. Nasrettin hoca misali damdan düşenin halinden damdan düşen anlar.

YTD

2.  Alıntı Originally Posted by gate Yazıyı Oku
    Haber bilgisi 01.02.2011: Bizim Toptan’ın halka arzında talep toplama süreci tamamlandı. Mevcut paylarının yüzde 35’i için 27-28 Ocak 2011 tarihlerinde talep toplayan Bizim Toptan, yurtiçi bireysel yatırımcıdan 18.4 kat talep çekti. Şirketin piyasa değeri 1 milyar, halka arz büyüklüğü 400 milyon lira oldu.

https://www.biziminvestorrelations.c...pit_Raporu.pdf

Yıl 2011 piyasa değeri 1 milyar
    Yıl 2020 piyasa değeri 612 milyon

2011 de yapılan arzlar her halde bir facia idi. borsada fiyat iner çıkar, fakat arz fiyatını bir daha görmeyen hisseler için SPK kesinlikle savunma istemeli, tüm taraflardan başta fiyat tespit raporunu hazırlayanlardan....

Ben de 2011 de arzlardan bir hisse aldım 7 yıl beklemiştim. Nasrettin hoca misali damdan düşenin halinden damdan düşen anlar.

YTD
    Arkadaşlar geçen ay 10,75 de satıp cikmistim maliyet 8,70 di ihtiyaç üzerine satmıştım benden sonra 12 lere gitti kağıt ama şimdi soluksuz düşüyor bilmediğimiz bir sıkıntı mı var bu pek düzeltmeye benzemiyor 🤔

3. Takas da %31 bulunan, maliyeti benden yüksek olan Ünlü deki şahış düşünsün.. Bu oran yıllardır 1 puan oynar yada oynamaz.. Kemikleşmiş artık...
    Bir hisse ucuzsa almaya başlarım, ama ucuz bir hissenin hemen yükselmeye başlamayacağını da bilirim.

4.  Alıntı Originally Posted by Mira Yazıyı Oku
    Şirketin piyasa değeri 640 milyon tl kasada 450 milyon nakit var. Bu kadar nakitle daha çok para kazanması gerekir. İzlemeye alalım.

SM-N920C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Tabi daha fazla kazanması gerekir ama, kazandırmıyorlar, parayı ana firmaya borç verip aynı oranda başka yere faiz ödüyorlar..

esas faaliyet karı da yıldız holdinge ait halka arz olmamış iki aile şirketine mal alımı ile yediriliyor.

yoksa şirket işi gücü bıraksa sadece 450 milyonu faize koysa şuankinden çok para kazanır şirket halka arz oldugunda bugunku satıs rakamlarının %25 inden daha az satış rakamı vardı .. o zaman bile karı bugunkunden fazlaydı.. ciro 600 milyondan 4 milyara çıktı hala kar 30 milyonu yeni yeni zorluyor o da canları isterse..

Şok'un satın alımında %10 hissenin parasını BIZIM den alıyorlar, sonra o yüzde 10luk hisse mobiusa verilmesi için BIZIM'in elinden şube franschise hakkı adı altında 30 milyon tl sayılarak fitleşiliyor.. bak bak çakallığıa bak, halka arzda bu %10 lluk kısmın değeri 800 milyon lira ..

bu firmada çevrilen dolaplar incelenip yazılsa basiretsiz tüccar adı altında satış rekorları kırar

5. Ülkemizde yapılan işin sorumluluğu hiçbir zaman olmadığı için her yerden pislik akıyor, 2011 yılında bu firmayı değerleyen şirketler nasıl ve neye göre 16$ değer belirlediler ? bu değerleme şirket son 9 yılda 4-5 kat büyüyen firmanın hala belirlenen değerin 8 de birinde olmasını nasıl açıklayabilir ?

değerleme işini nasıl manipule edip nitelikli dolandırıcılık yapılır ? hepsini bizim borsalarda görebilirsiniz. değerlemeyi yapanla firma sahipleri nasıl ilişkiler içinde ?

son 10 yılda halka arz olup da o fiyatı bir daha görebilen kaç firma var ?

6.  Alıntı Originally Posted by kennym Yazıyı Oku
    Tabi daha fazla kazanması gerekir ama, kazandırmıyorlar, parayı ana firmaya borç verip aynı oranda başka yere faiz ödüyorlar..

esas faaliyet karı da yıldız holdinge ait halka arz olmamış iki aile şirketine mal alımı ile yediriliyor.

yoksa şirket işi gücü bıraksa sadece 450 milyonu faize koysa şuankinden çok para kazanır şirket halka arz oldugunda bugunku satıs rakamlarının %25 inden daha az satış rakamı vardı .. o zaman bile karı bugunkunden fazlaydı.. ciro 600 milyondan 4 milyara çıktı hala kar 30 milyonu yeni yeni zorluyor o da canları isterse..

Şok'un satın alımında %10 hissenin parasını BIZIM den alıyorlar, sonra o yüzde 10luk hisse mobiusa verilmesi için BIZIM'in elinden şube franschise hakkı adı altında 30 milyon tl sayılarak fitleşiliyor.. bak bak çakallığıa bak, halka arzda bu %10 lluk kısmın değeri 800 milyon lira ..

bu firmada çevrilen dolaplar incelenip yazılsa basiretsiz tüccar adı altında satış rekorları kırar
     Alıntı Originally Posted by kennym Yazıyı Oku
    Ülkemizde yapılan işin sorumluluğu hiçbir zaman olmadığı için her yerden pislik akıyor, 2011 yılında bu firmayı değerleyen şirketler nasıl ve neye göre 16$ değer belirlediler ? bu değerleme şirket son 9 yılda 4-5 kat büyüyen firmanın hala belirlenen değerin 8 de birinde olmasını nasıl açıklayabilir ?

değerleme işini nasıl manipule edip nitelikli dolandırıcılık yapılır ? hepsini bizim borsalarda görebilirsiniz. değerlemeyi yapanla firma sahipleri nasıl ilişkiler içinde ?

son 10 yılda halka arz olup da o fiyatı bir daha görebilen kaç firma var ?
    Sayın kennym yazdıklarınıza aynen katılıyorum.

1- halka arzda fiyat tespitler afaki- patron ne derse o olur- geçmişe baktığımızda muhtemel bu şeklinde olduğu anlaşılıyor.
    Emsal çarpan: Bizm toptan= BİM perakende? kar marjları zaten uymaz!
    2- arz sonrası performans ölçümü yok...
    3- OECD nin kafa yorduğu bizde sadece adı olan transfer fiyatlaması...
    4- halka açık x fabrika y malını üretiyor. y malının genel dağıtımını halka açık olmayan ilişkili veya ilişkisiz bir şirkete veriyor. halka açık olan ve üretici konumundaki şirket % 10 zor kazanıyor belki zarar ediyor. distribütör şirket paraya para demiyor. VEYA TAM TERSİ...bu bir kazanç transferidir. tespit edilmesine yönelik çalışma var mıdır? cezası var mıdır?
    ....

örnekler daha çok artar

ytd.

7. KY daki 100-200 bin lotun peşine düşmeyeceklerini varsayarsak, (KY da çok fazla mal olduğunu düşünmüyorum)

Bir de aklıma şu geliyor... Ünlü deki malı toplamadan tam anlamıyla harekete geçmeyecekler gibi..

Halka açıklık oranın 3/1 neredeyse...

Belki şirket bilanço da normal finansal rakamlarına ulaşabilir o vakit..!

(Eğer kendilerininse bu senaryo çöp)
    Bir hisse ucuzsa almaya başlarım, ama ucuz bir hissenin hemen yükselmeye başlamayacağını da bilirim.

8.  Alıntı Originally Posted by oscar77 Yazıyı Oku
    KY daki 100-200 bin lotun peşine düşmeyeceklerini varsayarsak, (KY da çok fazla mal olduğunu düşünmüyorum)

Bir de aklıma şu geliyor... Ünlü deki malı toplamadan tam anlamıyla harekete geçmeyecekler gibi..

Halka açıklık oranın 3/1 neredeyse...

Belki şirket bilanço da normal finansal rakamlarına ulaşabilir o vakit..!

(Eğer kendilerininse bu senaryo çöp)
    bu şirketi kar ettirmeleri için hiçbir sebep yok maalesef.. uzun süre başabaş noktasında kar etmeden, donem donem zarar ederek vergilerden yırtarak bu işi devam ettirecekler..

ama bu da bana ders olsun, bu basiretsiz grubun ne ürünlerini ne hizmetlerini hiç bir zaman kullanmayacağım.. bunlarda ahlak ve durustluk filan yok ..

neyse , fırsatını bulduğum zaman hisseleri satıp çıkarım önümüzdeki yıllarda..

düşünün bu kadar enflasyonun olduğu bir ortamda bile fiyatı artmıyor bu hissenin.. 1 artsa ertesi ay 2 geriliyor ..

Sayfa 665/786 İlkİlk ... 165565615655663664665666667675715765 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •