Sayfa 54/504 İlkİlk ... 444525354555664104154 ... SonSon
Arama sonucu : 4025 madde; 425 - 432 arası.

Konu: KFEIN Kafein Yazılım Hizmetleri Ticaret A.Ş.

1. Halka arzdan gelen kaynağın kullanımı: Halka arzdan gelen yaklaşık 30 milyon TL net gelirle, şirketin büyüme amacı doğrultusunda Smartiks adlı şirketin %51’i 25,4 milyon TL bedelle satın alınmıştır. Yazılım sektöründe 11 yıl gibi uzun süreli bir tecrübesi olan Smartiks’in faaliyet gösterdiği üç önemli alan müşteri ilişkileri yönetimi (CRM), iş zekâsı ve özel kurumsal yazılım geliştirme olarak sıralanmaktadır. Şirketin sermayesi 18,5 milyon TL’dir. Smartiks’in 2017 yılındaki cirosu 20 milyon TL ve net karı 5 milyon TL’dir. Şirket, Türkiye’nin en büyük finans, telekom, perakende ve sigorta firmalarına hizmet sunmaktadır. Bu satın alma sonrası kalan para işletme sermayesi ihtiyacı ve ürün geliştirmede kullanılacaktır.
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

2. Müşteri portföyünü genişleterek büyüme: Kafein’in Turkcell, Türk Telekom, Vodafone gibi müşterilerinin yanında Migros, THY, Allianz gibi önemli müşterileri vardır. 2018 yılında bu önemli isimlere Hürriyet’te eklenmiş ve yıllık 2 milyon TL’lik iş alınmıştır. Bu müşterilerle yıllık yenileme yapılıp belirli bir baz korunmaktadır. Bunlara ek olarak, Enerjisa, Sodexho ve Mynet gibi şirketlere hizmet verilmesi konusunda görüşmeler devam etmektedir. Belediyelere hizmet verilmesi bir başka müşteri kazanım projesi olarak öne çıkabilir. Smartiks’in satın alınması sonrası müşteri portföyü daha da genişlemiştir.
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

3. Kafein’in Orta ve Büyük İşletmeler (OBİ) tarafında büyüme ile ilgili bir projesi bulunmaktadır. Bu proje kapsamında, OBİ’lerin IT departmanı işleri hizmet bedeli karşılığı üstlenilmektedir. Böylece, OBİ hem insan kaynağı yönetme zorluğundan kurtulacak, hem maliyeti düşerecek, hemde istediği performansı alabilecektir. Kafein bunları yaparken tecrübeli personeli ile hem işi daha az kişi ile yapabilme, daha hızlı yapabilme hemde teknoparktaki vergi avantajıyla maliyeti düşürebilme olanaklarıyla OBİ’ye uygun teklifi sunabilecektir. 2018 yılı Eylül’ünde başlanması beklenen projeden 2019 yılında 7-8 milyon TL gelir elde edilmesi hedeflenmektedir. Brüt kar marjının %30-40’lar seviyesinde olması beklenebilir.

4. 2019 yılında yurtdışına açılma fırsatlarını değerlendirilmesi düşünülmektedir. Smartiks’in Dubai ve ABD ofislerinin kullanımına ek olarak İngiltere ya da Hollanda’da bir şirket satın alması gündeme gelebilir.

Kafein’in %51 iştiraki Intranet A.Ş. önemli potansiyel barındırmaktadır: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın (ÇSGB) yeni düzenlemesi ile bu alanda önemli bir yazılım pazarı oluşacaktır. ÇSGB, kendisine veri aktarımı yapmaya yetkili entegratör firmaların yazılımları ile bilgi alışverişi yapacaktır. Intranet, HSE Plus adlı ürünü ile bu entegratör firmalardan biridir. Şirket tarafından Halkbank’a ilk satış yapılmıştır. Herhangi bir şirkette çalışan sayısı 50 kişinin üstüne çıktığında bunun raporlanması gerektiğinden bu uygulamaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sisteme girebilecek yaklaşık 20 milyon çalışan vardır ve şirketin hedefi pazarın %10’udur. Buradan elde edilebilecek yıllık kar 6 milyon TL seviyesindedir.

5. Katılım Teknoloji ile islami bankacılığa hizmet verilmesi planlanıyor: Kafein’in %45’ine sahip olacağı Katılım Teknoloji isimli bir şirket kurulacaktır. Bu firma, islami bankalar ile son kullanıcıya satış yapanlara taksitlendirme yapılacaktır. Mesela, diğer bankalarda cep telefonu, bilgisayar satın alan bir kişiye değişik kurumlardan kredilendirme yapılabiliyor. Fakat, islami bankalarda bu uygulama yok. Bu hizmet, Katılım Teknoloji’nin yazılımı ile işlem üstünden komisyon almak kaydıyla yapılabilecek.

6. Döviz hareketlerinden etkilenmeyen likit bilanço: Şirketin maliyetlerinin en büyük kısmı %76 pay ile personel maaşlarıdır. Maliyetlerde ihmal edilebilecek büyüklükte olan bazı danışmanlık ödemeleri döviz bazlıdır. Bunlar haricinde maliyetlerin tamamı TL bazlı olup gelirlerin büyük kısmı yine TL bazlıdır. Şirketin yaptığı sermaye artışları ile kasasında haziran sonu itibariyle 6-7 milyon TL nakiti bulunmaktadır. Şirketin en önemli ihtiyacı işletme sermayesidir. Ortalamada 2 ay olan işletme sermayesi ihtiyacı Türk Telekom’daki ödemelerin gecikmesi sebebiyle 4 aya çıkmıştır. Bunun 2019 yılında 3 aya inmesi beklenmektedir.

7. 2018 ve 2019 hedefleri hakkında:

Şirket 2018 yılında %112 büyüme ile 100 milyon TL ciro ve 12 milyon TL net kar hedeflerken 2019 yılında %30 büyüme ile 16 milyon TL net kara ulaşmayı hedeflemektedir. Şirket, teknopark’ta faaliyetlerini sürdürdüğünden sektörel teşvik ve yardımlardan yararlanmakta ve çok düşük oranda vergi ödemektedir. 2017 yılında nette 234 bin TL vergi ödemiştir

8. Değerleme: Yazılım şirketleri yüksek büyüme ve karlılıklarıyla yüksek çarpanlarda işlem görmektedirler. Halka açık yazılım şirketleriyle karşılaştırmak adına aşağıdaki tabloyu hazırladık. Kafein, halka açık benzerlerine göre cazip çarpanlarda işlem gördüğü söylenebilir. Logo, Kron, Link ve Fonet’in yıllık rakamları olarak son 4 dönem rakamları alınmıştır. Tablodaki rakamlar milyon TL şeklindedir.

Sayfa 54/504 İlkİlk ... 444525354555664104154 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •