Sayfa 204/240 İlkİlk ... 104154194202203204205206214 ... SonSon
Arama sonucu : 1918 madde; 1,625 - 1,632 arası.

Konu: PINSU - Pınar Su VE İçecek San. ve Tic. A.Ş

1. Bu şirketin değil altın,taş bile yumurtladığını görmedim.Sizin söyleminiz,reklam giderleri YOK.(yıllardır verdikleri bilançoları bakın:son 10 yıdır devasa reklam giderleri yazıyorlar)Ve ben de her bilanço dönemin de;efendim ben bu reklamları hiç bir medya reklamında görmedim:bu reklam harcamalarını uganda,nijerya,şili de falan mı yapıyorlar diye müteahhit defalar yazdım.AMA KESER DÖNER SAP DÖNER. Bir gün bunların başına dert olur.Sizin gibiler bilerek(belki kasıtlı(günahınızı almayayım)belki bilinçsiz.Burada yazıyorsunuz.Belki hiç bir kastınız yok,bilmeden yazıyorsunuz ama nolur önce inceleyip sonra yazın.Bu insanları yanlış yönlendirmek demek kul hakkı yemek demek.

2. Ben şirketin kendi fikrime göre artı ve eksi yanlarını yazdım. Yıllardır reklam vermeden en pahalı suyu sattığını belirttim ki sizin düşünceniz de aynı yönde sanırım. Bunun anlamı şirketin bir marka değerinin olduğu, tercih edilen bir marka olduğudur. Yazdığım yazıyı tekrar okudum. Hangi cümlemde geçiyor altını çizdiğiniz reklam gideri yok ibaresi. Reklam gideri yok demedim. Nasıl böyle bir anlam çıkarttınız. Eski yazılarıma bakarsanız bu benim için de kocaman bir soru işareti ve şirkete bu anlamda en ufak bir güvenim yok. Şirketin son bilançolarına bakmasam da, bilanço inceleme konusunda uzman olmasam da bilançolarda reklam gideri diye bir kalem göremedim. Olsa olsa pazarlama gideri olarak gösterilen ve sürekli artan gider kalemine olmayan reklamların yedirildiğini tahmin ediyorum ancak. Ama muhasebe uzmanı değilim. Geçmiş bilanço dönemlerinde bu forum sayfasından ne kadar reklam gideri yazılmış diye sordum bir cevap alamadım. Belki siz net cevabı da verebilirsiniz.

LG-H870 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3. Altın yumurtlayan tavuk tabirini de elbette yatırımcılar için değil, şirketin hakim ortakları, yöneticileri için kullandım. Ne demek istediğimi de anlayan anladı zaten. Açıklama gereği duymuyorum

4.  Alıntı Originally Posted by acemi353 Yazıyı Oku
    Ben şirketin kendi fikrime göre artı ve eksi yanlarını yazdım. Yıllardır reklam vermeden en pahalı suyu sattığını belirttim ki sizin düşünceniz de aynı yönde sanırım. Bunun anlamı şirketin bir marka değerinin olduğu, tercih edilen bir marka olduğudur. Yazdığım yazıyı tekrar okudum. Hangi cümlemde geçiyor altını çizdiğiniz reklam gideri yok ibaresi. Reklam gideri yok demedim. Nasıl böyle bir anlam çıkarttınız. Eski yazılarıma bakarsanız bu benim için de kocaman bir soru işareti ve şirkete bu anlamda en ufak bir güvenim yok. Şirketin son bilançolarına bakmasam da, bilanço inceleme konusunda uzman olmasam da bilançolarda reklam gideri diye bir kalem göremedim. Olsa olsa pazarlama gideri olarak gösterilen ve sürekli artan gider kalemine olmayan reklamların yedirildiğini tahmin ediyorum ancak. Ama muhasebe uzmanı değilim. Geçmiş bilanço dönemlerinde bu forum sayfasından ne kadar reklam gideri yazılmış diye sordum bir cevap alamadım. Belki siz net cevabı da verebilirsiniz.

Özür dilerim ama siz bilançoları pek iyi bakamıyorsunuz sanırım:ben yıllardır burada bas bas bağırıyorum.Bu devasa reklamlar nerede yapılıyor diye;çünkü her bilançoda çok ciddi reklam giderleri yazıyorlar..Geçmiş bilançolarını ve/veya benim feveran ederek burada geçmiş yazılarımı.Okuyun bu reklamlar nerde veriliyor:zira ben hiç bir Tv kanalın da veya başka platformlarda hiç bir reklam görmedim.Hele altın yumurtalarını tam10-11 yılda ben hiç görmedim.Sanırım o yumurtaların dışı boyanmış.

5. Haklısın. Piyasa değeri defter değerinin 2 katı. Ama yaptığı yatırımlara bakınca ucuz. Aklıma gelenler şunlar. Önemli kısmını devlet teşviğinden karşılayarak üretim bantlarını yeniledi. Pet şişeler daha incelirken maliyetler düştü. Başka firmaya ürettirdiği maden sularının üzerine pınar etiketini yapıştırıp satmaya başladı. Yine büyük kısmı devlet desteği ve bedelliden karşılayarak 4. fabrikasını açtı ki kapasitesi diğer 3ünden fazla. Pek bilinmese de limonata ürerimine başladı. Pınar fri diye bir içecek çıkardı. Ben sadece özdilek ve migrosta gördüm. Limonlusunu denedim. Aşırı aromalı aşırı şekerli ve gazı kaçmış geldi bana sevenler olabilir. Fonksiyonel ürün diye bişey çıktı. Sadece migrosta gördüm. 250 ml için 4.5 tl verip de denemem. Vegan ürün ne demek sayesinde öğrenmiş olduk. Yapılan yatırımların yanında bilinen bir marka. Yıllardır reklam vermeden en pahalı suyu satarlar. Tüm bu yatırımlara karşı hisse fiyatı 2007-2008 yılının çok altında. Bu sebeplerden dolayı ucuz.
    Ama aynı zamanda pahalı. Yaşar ailesinin yönetiminde olduğu için 5 para etmez bir şirket. Çünkü artan ciroya karşılık her yıl zarar eder. Bunun için de sektördeki rekabetin fazla olması gibi akıllara zarar bir bahaneleri vardır. Son zamanlarda satılacak söylentisi var çeşitli forum sayfalarında. Elbette dedikodudan başka birşey değil. Altın yumurtlayan tavuğu kimse kesmez. Ama öyle bir haber gelse, mesela jet fadıl bu şirketi satın alsa hisse fiyatı 15 tl olur. Aksi halde bir bedelli serisi kapıda olabi

6. yuarıdaki yazı sizin yazınız değilmi sn acemi 353

7. Aynı düşünceye sahipken nasıl böyle bir polemiğe giriyoruz anlamış değilim. Yazdığım yazı da açaklaması çok net. Evet yıllardır reklam vermediği bir gerçek. En son hatırladığım kenan doğulunun seslendirdiği yaşam pınarım reklamıydı. Yıllardır reklam vermeden en pahalı suyu sattığı da bir gerçek. 50 ml Sırma su 25 kuruşa satılırken pınar su 75 kuruştu. Ve bu durum normal şartlarda yani başka birisinin sahipliğinde bir şirket için iyi birşeydir. Ama bu reklam gideri olmadığı anlamına gelmez böyle bir iddiam yok. Böyle birşey yazmadım. Şirketin sürekli zarar etmesinin sebebinin de bu tarz hayali giderler olduğunu düşünüyorum ve bunu yıllardır bu sayfada yazıyorum. Ve elbette senin benim için altın yumurtlamıyor bu tavuk. Senin benim hisse satmam da kimse için birşey ifade etmez. Şirketin içini kim boşaltıyorsa onun için söylüyorum.

2017 de yazmıştım. Erikli ile mukayese etmiştim pınar suyu kendimce. Erikli 2016 yılında iso 500 listesine girerken 63 ml kar beyan etmişti. Cirosu da pınarsudan biraz fazla idi. Sonraki yıllarda da listeye girse de kar rakamını gizli tutmuş. Ben pınar suyun da yaklaşık olarak erikliye yakın rakamlarda kar ettiğini ama bunu hayali giderler sebebiyle bilançoda göremediğimizi düşünüyorum.Bence iki şirket arasındaki tek fark birisinin halka açık olması.

Bunları yazmakla kimin nasıl vebalini almış oluyorum.

8.  Alıntı Originally Posted by acemi353 Yazıyı Oku
    Bilançoya bakan biri reklam pazarlama giderini yazabilir mi? Ve birisi bana 2018 yılında pınar sunun şurda reklamını gördüm duydum diyebilir mi?

1 martta yazdığım yazımdır sayın tireli

Sayfa 204/240 İlkİlk ... 104154194202203204205206214 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •