Sayfa 5/48 İlkİlk ... 3456715 ... SonSon
Arama sonucu : 377 madde; 33 - 40 arası.

Konu: Hedef 5 senede 5 kat açık portföy takibi

1.  Alıntı Originally Posted by isonilce Yazıyı Oku
    Sayın topik sahibi kucuk yatırımcıya diyorsunuzki siz bunları alın ky nın yanına birde uzun yatırımcı apoletini ekleyin..

Art niyet ararım fizana gitmiş kağıtları onerende.......

Mumkunse ky arkadaşlara dipte dönecek kagıtları buunda nasiplensinler....kendimde dahil.....

Onun bunun demesiyle hisse alıyorsanız zaten kaybetmeye mahkumsunuz.

2. Yeni topik hayırlı olsun. %100 olmazsa kriterleri açıklamayacak misiniz

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    YTD

Alıntı Originally Posted by isonilce Yazıyı Oku
    burada bunu paylaşmak demek yeni giren kucuk yatırımcıyı almaya tesvik etmektir..
    Kendimden biliyorum ilk girdiğimde biri birşey yazsa hemen inanır almak isterdim......
    Nickinizden isctr icin "al" onerisi verdiginizi anliyorum. Lutfen degistirin. Yeni yatirimcilari yanlis yonlendirebilirsiniz.

4. Portföyün maliyet ve lotlarıyla birlikte durumunu yazayım ,çünkü birazdan bir işlem yapacağım...
    Bolu....4000 lot.....6.03 maliyet
    Despc..2000 lot.....4,26 maliyet
    Alka....3300 lot.....3,86 maliyet
    Aygaz...600 lot....14,22 maliyet

Nakit (Fonda)........1936 tl....

Toplam portföy maliyeti......55846 tl....Aslında fon biraz kazandırmış ama önemli değil.Başlangıç maliyetimizi 55 846 tl kabul edeceğiz...

5.  Alıntı Originally Posted by kurtonder Yazıyı Oku
    Portföyün maliyet ve lotlarıyla birlikte durumunu yazayım ,çünkü birazdan bir işlem yapacağım...
    Aygaz...600 lot....14,22 maliyet

Nakit (Fonda)........1936 tl....

Toplam portföy maliyeti......55846 tl....Aslında fon biraz kazandırmış ama önemli değil.Başlangıç maliyetimizi 55 846 tl kabul edeceğiz...

Aygaz 14,68 den 600 lot satıldı ....Yerine 2500 lot 3.62 den ECILC alındı..Portföy son durum şöyle:

Ecılc....2500 lot.....3,62 maliyet

Nakit (fonda)....1685 tl...

6. takipteyim hocam aranıza yeni katıldım..

heyecanlı bir başlık
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    camekanın dışında
    Gönderi
    1,797
     Alıntı Originally Posted by kurtonder Yazıyı Oku
    Bilanço dönemlerinde temelini beğendiğim hisselerden oluşturacağım 2-5 adet arası hisse senedi ile portföyü 5 senede min 5 katına çıkarmayı hedefliyorum...Mümkün olduğunca işlem yapmayacağım.Olurda fiyat şişerse hisse satımı yapabilirim..2 katına çıktığı zaman seçim kriterlerimi yazacağım...Bu ,deney gibi bir şey olacak..Vira bismillah...Dün bilançolar tamamlandı..Bugün 3 kağıt portföye girdi...Alış fiyatlarımla beraber kağıtlar şunlar:

1-Bolu 5.97
    2-Alka 3.85
    3-Despc 4.26

BIST100 şu an 89 300.........
    sn.kurtönder

fiyat şişerse hisse satabilirm dediğinizde sermaye kazancınızı kaybetme ihtimali riskinide üstlenmiş olabilirsiniz

elinizdeki şişmiş olduğunu düşündüğünüz hisselerin her iyi gelen bilanço sonrası f/k oranları düşecektir f/k yükselmeye başladığındaysa bilanço beklentilerinde zayıflama satış ve ciro rakamlarında düşme görülecektir ki piyasa bunu sizden çok daha kısa bir sürede öngörür ve fiyatlar.

dolayısyla f/k oranı şişmeye başlamış mali rakamları iyileşmeyen bir kağıdı satmak ve en dipten almaya çalışmak sermayenizi tahtaya hapseder.

zaten mali rakamları kötü gelmeye başlayan bir kağıdı düşük bir seviyeden tekrar almak sermayeyi pasif bir kağıda gömmek demektir.

bunun yerine strateji şu olabilir ?

bilanço rakamları her dönem bir öncekinden iyi gelen tahtası dinamik projeksiyonu parlak nakiti dövizi güçlü borcu çevrilebilir şirket hisselerinin ilerleyen dönemlerdeki bilançolarını da önceden satın almak yani her seviyeden kağıda girmektir.

bu noktada önceden parlak bilançolar açıklayıp prim yapmış ancak ardından mali görünümü durağana dönmüş f/k sı şişmeye başlamış ve satış yönüne dönmüş kağıtları tekrar daha alttan almaya çalışmak yerine istikbal vadeden kağıtları sürekli bir yükseliş trendinde yakalamak ve girmektir.sermaye değeri ancak bu şekilde artar, risk borsada hep vardır borsa nihayetinde siyasi sosyo ekonomik her riskten etkilenir bu kaçınılmazdır.

örnek ttrak, - ttrak 2001 krizi sonrası 8 liradan başladığı serüvenine sürekli büyüyen pazar hacmiyle ve güçlü bilançolarıyla orantılı olarak talep görmüş bugün 10 katı primle 80 lira seviyelerinde işlem görmeye başlamıştır.

aynı yolda ilerleyen ve benzer stratejiyle yönetilen toaso da ttrak a çok benzer bir yükseliş grafiği çizebilir !

diğer taraftan sizin portföyünüzde bulunan bolu çimento ankradaki tesislerinin devreye gireceği haberiyle 5 yıl önce başladığı tahta hareketini artık tamamlamış görünmektedir çünki beklenti bitmiştir kar ciro pazar rakamları çimento sektöründeki rutin yerine oturmuştur bundan daha fazla bir istikbal vaadetmemektedir, hatta incelendiğinde oyak grubundaki adana ve mardin çimento suriye ve ırak pazarı tekrar devreye girdiğinde çok daha flaş tahta hareketlerine gebedir.

benim size nacizane önerim 5 yıl sonra 5 katı olmasada gerçekçi bir bakışla bu günki seviyesinin 3 katı bir tahta değerinde olabileceğini amatörce öngördüğüm iki kağıdım vardır ve son 10 yıldaki sektörel performansa bakıldığında otomotiv sektörü bariz zirvededir.

mevcut mevduat getirisinin %12 lerde olduğu düşünüldüğünde 100 bin tl nin 5 yıl sonraki getirisine kıyasla hisse getirisinin öngördüğümüz %300 lük performansı hatırı sayılır kabul edilmelidir.

söz gelimi son 1 yıllık tl/döviz bazındaki getirisi kıyas alındığında toaso %40 primle toplamda dolar ve euro kurundan daha fazla yıllık getiri sunmuştur.

1.kağıdım - toaso

2.kağıdım - ttrak

amatörce bir temel analiz ortaya koymaya çalıştım sürçi lisan ettiysek affola

saygılarımla
    “Kalbimizde Tanrı'nın ışığı vardır, onun adı da vicdandır." Lev Nikolayeviç Tolstoy

Sayfa 5/48 İlkİlk ... 3456715 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •