Sayfa 6/48 İlkİlk ... 4567816 ... SonSon
Arama sonucu : 377 madde; 41 - 48 arası.

Konu: Hedef 5 senede 5 kat açık portföy takibi

o halde nelson un dediğini yapalım. toaşo da ekmeğini yemiş. f/k sı 17 olan bu hissenin bu sene de endeks üzeri getiri sağlaması için bir neden olması gerekir diyorum.

2.  Alıntı Originally Posted by Günaydın Yazıyı Oku
    sn.kurtönder

fiyat şişerse hisse satabilirm dediğinizde sermaye kazancınızı kaybetme ihtimali riskinide üstlenmiş olabilirsiniz

elinizdeki şişmiş olduğunu düşündüğünüz hisselerin her iyi gelen bilanço sonrası f/k oranları düşecektir f/k yükselmeye başladığındaysa bilanço beklentilerinde zayıflama satış ve ciro rakamlarında düşme görülecektir ki piyasa bunu sizden çok daha kısa bir sürede öngörür ve fiyatlar.

dolayısyla f/k oranı şişmeye başlamış mali rakamları iyileşmeyen bir kağıdı satmak ve en dipten almaya çalışmak sermayenizi tahtaya hapseder.

zaten mali rakamları kötü gelmeye başlayan bir kağıdı düşük bir seviyeden tekrar almak sermayeyi pasif bir kağıda gömmek demektir.

bunun yerine strateji şu olabilir ?

bilanço rakamları her dönem bir öncekinden iyi gelen tahtası dinamik projeksiyonu parlak nakiti dövizi güçlü borcu çevrilebilir şirket hisselerinin ilerleyen dönemlerdeki bilançolarını da önceden satın almak yani her seviyeden kağıda girmektir.

bu noktada önceden parlak bilançolar açıklayıp prim yapmış ancak ardından mali görünümü durağana dönmüş f/k sı şişmeye başlamış ve satış yönüne dönmüş kağıtları tekrar daha alttan almaya çalışmak yerine istikbal vadeden kağıtları sürekli bir yükseliş trendinde yakalamak ve girmektir.sermaye değeri ancak bu şekilde artar, risk borsada hep vardır borsa nihayetinde siyasi sosyo ekonomik her riskten etkilenir bu kaçınılmazdır.

örnek ttrak, - ttrak 2001 krizi sonrası 8 liradan başladığı serüvenine sürekli büyüyen pazar hacmiyle ve güçlü bilançolarıyla orantılı olarak talep görmüş bugün 10 katı primle 80 lira seviyelerinde işlem görmeye başlamıştır.

aynı yolda ilerleyen ve benzer stratejiyle yönetilen toaso da ttrak a çok benzer bir yükseliş grafiği çizebilir !

diğer taraftan sizin portföyünüzde bulunan bolu çimento ankradaki tesislerinin devreye gireceği haberiyle 5 yıl önce başladığı tahta hareketini artık tamamlamış görünmektedir çünki beklenti bitmiştir kar ciro pazar rakamları çimento sektöründeki rutin yerine oturmuştur bundan daha fazla bir istikbal vaadetmemektedir, hatta incelendiğinde oyak grubundaki adana ve mardin çimento suriye ve ırak pazarı tekrar devreye girdiğinde çok daha flaş tahta hareketlerine gebedir.

benim size nacizane önerim 5 yıl sonra 5 katı olmasada gerçekçi bir bakışla bu günki seviyesinin 3 katı bir tahta değerinde olabileceğini amatörce öngördüğüm iki kağıdım vardır ve son 10 yıldaki sektörel performansa bakıldığında otomotiv sektörü bariz zirvededir.

mevcut mevduat getirisinin %12 lerde olduğu düşünüldüğünde 100 bin tl nin 5 yıl sonraki getirisine kıyasla hisse getirisinin öngördüğümüz %300 lük performansı hatırı sayılır kabul edilmelidir.

söz gelimi son 1 yıllık tl/döviz bazındaki getirisi kıyas alındığında toaso %40 primle toplamda dolar ve euro kurundan daha fazla yıllık getiri sunmuştur.

1.kağıdım - toaso

2.kağıdım - ttrak

amatörce bir temel analiz ortaya koymaya çalıştım sürçi lisan ettiysek affola

saygılarımla
    Sn.Günaydın.Öncelikle yorumlarınız için teşekkürler.Fakat siz de beni tam anlayamamışsınız.:-)Ben satıp alttan almak gibi şeyler,yani trader lık yapmayacağım.Kağıt ederine gelirse satıp ,kriterlere yakın başka bir kağıda geçeceğim.Bir kağıdın ederine gelmesi bazen aylar sürer.
    Bu kağıtların belki de tamamı ,bir sonraki bilanço döneminde değişecek.Şu an bilemiyorum.Bekleyip göreceğiz.
    Ttrak ve Toaso örneklerine gelince..Bunlar zaten sürekli büyüyen ,kar eden firmalar.Bunu herkes bilmekte.Fakat bu kağıtlar şu an için uyguladığım stratejinin kriterlerine uyan kağıtlar değil.
    Kriterleri yazmadığım için aslında işin tam anlaşılamaması normal.Zamanı gelince yazacağım.Açıkcası bu strateji tek başıma oluşturduğum bir strateji değil.2 bilinen ünlü hocadan aldığım dersler neticesinde oluşturduğum bir strateji.Bu stratejide ilk 1-2 yıl endeksle paralel ,belki biraz üstünde getiri elde edilip ,sonrasında endeksle fark yukarı yönde açılıyor (back testlerde çıkan sonuç)..
    Burası sıkıcı bir topik olmalı.Olmsı gereken bu.Çünkü sık sık işlem yapılmayacak.Traderlara göre değil.Burada temel analiz tabanlı bir sistem test ediyorum ve bunu sizlerle paylaşıyorum.Hiçbir iddiam yok.Tek portföyümün bu olmadığınıda söylemeliyim.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Körfez/Kocaeli
    Gönderi
    1,385
     Alıntı Originally Posted by kurtonder Yazıyı Oku
    Bilanço dönemlerinde temelini beğendiğim hisselerden oluşturacağım 2-5 adet arası hisse senedi ile portföyü 5 senede min 5 katına çıkarmayı hedefliyorum...Mümkün olduğunca işlem yapmayacağım.Olurda fiyat şişerse hisse satımı yapabilirim..2 katına çıktığı zaman seçim kriterlerimi yazacağım...Bu ,deney gibi bir şey olacak..Vira bismillah...Dün bilançolar tamamlandı..Bugün 3 kağıt portföye girdi...Alış fiyatlarımla beraber kağıtlar şunlar:

1-Bolu 5.97
    2-Alka 3.85
    3-Despc 4.26

BIST100 şu an 89 300.........
    muhtemelen ilk ikisi beş yıl sonra şuanki fiyatlarının altında olacaklar bence..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Körfez/Kocaeli
    Gönderi
    1,385
     Alıntı Originally Posted by bahmet Yazıyı Oku
    muhtemelen ilk ikisi beş yıl sonra şuanki fiyatlarının altında olacaklar bence..
    muhtemelen konut sektörü durgunlukta olacak.. alkanın hikayesi de 13.5 milyon dolarlık tazmin işinden sonra bitecek gibime geliyor.. eğer satış gerçekleşirse durum o zaman farklı olur ama satış fiyatı da güncel fiyattan çok farklı olmaz.. keşke 6 ay önce 1.4lardeyken yazsaydınız... 2.5 kat artmış o zamana göre

5.  Alıntı Originally Posted by bahmet Yazıyı Oku
    5 yıl tutacak olan düşünsün!Ben 5 yıl tutacağım demedim ki!

6. 10 yildir gitmeyen fakat gelecek vaad eden, TUM SURECLERDE YER ALAN, bilisimcilerin kucuk aselsan dedigi bir sirket var...KAREL....İRDELEYİN BAKALİM NELER BULACAKSİNİZ...

7. Başarılar bol kazançlar..

8.  Alıntı Originally Posted by Günaydın Yazıyı Oku
    sn.kurtönder

fiyat şişerse hisse satabilirm dediğinizde sermaye kazancınızı kaybetme ihtimali riskinide üstlenmiş olabilirsiniz

elinizdeki şişmiş olduğunu düşündüğünüz hisselerin her iyi gelen bilanço sonrası f/k oranları düşecektir f/k yükselmeye başladığındaysa bilanço beklentilerinde zayıflama satış ve ciro rakamlarında düşme görülecektir ki piyasa bunu sizden çok daha kısa bir sürede öngörür ve fiyatlar.

dolayısyla f/k oranı şişmeye başlamış mali rakamları iyileşmeyen bir kağıdı satmak ve en dipten almaya çalışmak sermayenizi tahtaya hapseder.

zaten mali rakamları kötü gelmeye başlayan bir kağıdı düşük bir seviyeden tekrar almak sermayeyi pasif bir kağıda gömmek demektir.

bunun yerine strateji şu olabilir ?

bilanço rakamları her dönem bir öncekinden iyi gelen tahtası dinamik projeksiyonu parlak nakiti dövizi güçlü borcu çevrilebilir şirket hisselerinin ilerleyen dönemlerdeki bilançolarını da önceden satın almak yani her seviyeden kağıda girmektir.

bu noktada önceden parlak bilançolar açıklayıp prim yapmış ancak ardından mali görünümü durağana dönmüş f/k sı şişmeye başlamış ve satış yönüne dönmüş kağıtları tekrar daha alttan almaya çalışmak yerine istikbal vadeden kağıtları sürekli bir yükseliş trendinde yakalamak ve girmektir.sermaye değeri ancak bu şekilde artar, risk borsada hep vardır borsa nihayetinde siyasi sosyo ekonomik her riskten etkilenir bu kaçınılmazdır.

örnek ttrak, - ttrak 2001 krizi sonrası 8 liradan başladığı serüvenine sürekli büyüyen pazar hacmiyle ve güçlü bilançolarıyla orantılı olarak talep görmüş bugün 10 katı primle 80 lira seviyelerinde işlem görmeye başlamıştır.

aynı yolda ilerleyen ve benzer stratejiyle yönetilen toaso da ttrak a çok benzer bir yükseliş grafiği çizebilir !

diğer taraftan sizin portföyünüzde bulunan bolu çimento ankradaki tesislerinin devreye gireceği haberiyle 5 yıl önce başladığı tahta hareketini artık tamamlamış görünmektedir çünki beklenti bitmiştir kar ciro pazar rakamları çimento sektöründeki rutin yerine oturmuştur bundan daha fazla bir istikbal vaadetmemektedir, hatta incelendiğinde oyak grubundaki adana ve mardin çimento suriye ve ırak pazarı tekrar devreye girdiğinde çok daha flaş tahta hareketlerine gebedir.

benim size nacizane önerim 5 yıl sonra 5 katı olmasada gerçekçi bir bakışla bu günki seviyesinin 3 katı bir tahta değerinde olabileceğini amatörce öngördüğüm iki kağıdım vardır ve son 10 yıldaki sektörel performansa bakıldığında otomotiv sektörü bariz zirvededir.

mevcut mevduat getirisinin %12 lerde olduğu düşünüldüğünde 100 bin tl nin 5 yıl sonraki getirisine kıyasla hisse getirisinin öngördüğümüz %300 lük performansı hatırı sayılır kabul edilmelidir.

söz gelimi son 1 yıllık tl/döviz bazındaki getirisi kıyas alındığında toaso %40 primle toplamda dolar ve euro kurundan daha fazla yıllık getiri sunmuştur.

1.kağıdım - toaso

2.kağıdım - ttrak

amatörce bir temel analiz ortaya koymaya çalıştım sürçi lisan ettiysek affola

saygılarımla
    Sn. Günaydın,

Öncelikle ayrıntılı ve faydalı bu yazınız için teşekkürler.
    Merak ettiğim,
    Bir şirketin temel analizinde, mali rakamlarının kötüye gittiğini algılayabileceğimiz, belirleyici bir kriteriniz var mı? Örneğin 3 dönem (3 aylık) yükseliş gösteren karlılık 1 dönem düşmüş ise bu kötüye gidiş midir? Yoksa 3-4 dönem üst üste satış ve karlılıklarda düşüş mü gözle meliyiz? Bu durumda aksiyon almada çok mu geç kalınmış olur?
    Paralel şekilde yine mali rakamların iyiye gitmesi de bu kriterle değerlendirilebilir mi?

Sayfa 6/48 İlkİlk ... 4567816 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •