Merhaba,

Kordsa'nın "kelepir" fiyatla işlem gördüğünü ve 1 Milyar $ piyasa değeri hedefimi rakamlar üzerinden de geçerek paylaşmak istedim.

1- Kordsa ABD de satın aldığı kompozit şirketleri hariç 750-800 Milyon $ yıllık ciro (sadece kordbezi ve endüstriyel iplik) yapar durumda idi. Halen de bu kapasite ve gücünü koruyor, tek ihtiyaç lastik fabrikalarının normal çalışma düzenine girmesi.

2- Kompozit tarafında ise satın aldığı 4 şirket ile yıllık 200-250 Milyon $ ciro üretebilecek kapasite ve gücünde. Bu rakamların oluşması için biraz daha uzun süreye ihtiyaç duyulabilir, çünkü bu taraf uçak siparişlerine daha bağımlı, uçak siparişlerinin normalleşmesi 2023-2024 yıllarını bulabilir.

2020 yılın sonuç beklentim;

Kordbezi ve endüstriyel iplik tarafında yıllık ciro 500 Milyon $ civarında kalacak görünüyor.

Kompozit tarafında ise yıllık ciro 100 Milyon $ civarında kalacak görünüyor.

Yani kordbezi ve iplik tarafında %30-35 küçülme, kompozit tarafında %40-60 civarında bir küçülme olacak.

Zaten borsadaki fiyatı bu sebeple kelepir. Rakamlar daha güçlü olsa idi kimse 350 Milyon $'a Kordsa alamazdı. Bir şirketin üretimden cirosunun 1 milyar dolar olması çok ciddi bir seviyedir. Kordsa bunu geçmişte de yakalamış bir şirket. Bir milyar dolar üretim cirosu olan bir şirketin 350 milyon $'a işlem görmesi sadece komik bence. 350 Milyon $ borcu var ama alacak ve stokları düştüğümüzde net borcu yaklaşık 150 Milyon $. Kaldı ki şirketin operasyonel karı bu borcu 2-3 yıl içinde tümüyle sıfırlayabilecek düzeyde.

2021 ve 2022 beklentilerim;

Ciro tahminim - 2021 yılında 800 Milyon $ ciro yapacak, 2022 yılında ise tekrar 1 Milyar $ ciro seviyesini yakalayacak.

Operasyon karı tahminim - 2021 yılında 150 Milyon $ operasyonel kar bekliyorum, 2022 yılında ise 200 Milyon $ operasyonel kar bekliyorum.

Net kar tahminim - 2021 yılında 80-100 Milyon $ net kar, 2022 yılında ise 140-175 Milyon $ net kar bekliyorum.

Tabi bunlar benim beklentilerim, iyimser bulan olabilir, kötümser bulan bile çıkabilir. Dolar olarak rakamlaştırdım, çünkü şirketin cirosunun %80'i dolar, %20'si euro. Bu tarafıyla da borsadaki belki tek global şirkettir.

Kordsa beklentim dahilinde sonuçlar üretirse 2022 yılı sonunda net borcu neredeyse 50-100 Milyon $'a düşmüş 150 Milyon $ net kar elde eden bir şirket olacak. 2022 yılında bu sonuçların geleceğini gören yatırımcılar önce piyasa değerini 1 milyar $ seviyesine (7 Fiyat Kazanç oranı) çekecekler, daha sonra daha da yüksek değerlere ulaşacak. Aramızda 2022 sonuçlarını görecek yatırımcılar mutlaka olacak, onlarla 1 milyar $ piyasa değerini kutlamak dileği ile.

Avrupa'da satın alınacak kompozit şirketi sebebi ile rakamlar değişiklik gösterebilir, onları da ayrıca değerlendiririz.

Tavsiye değildir.