Sayfa 100/607 İlkİlk ... 50909899100101102110150200600 ... SonSon
Arama sonucu : 4850 madde; 793 - 800 arası.

Konu: PETUN - Pınar Et ve Un

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    bursa
    Gönderi
    3,695
    Senden vazgeçmek zorunda kaldım.. Nasip değilmiş

Redmi Note 4 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. Brand Finance'in 2018 yılı Türkiye marka değerlemesine göre #Pınar marka değerini $299mn'dan $342mn seviyesine çıkarmış. Sıralamada 25. sıradan 22'ye yükselmiş. Borsada #PETUN #PINSU #PNSUT şirketlerin toplam değeri ise $163.5mn seviyesinde

3.  Alıntı Originally Posted by 44reis Yazıyı Oku
    Brand Finance'in 2018 yılı Türkiye marka değerlemesine göre #Pınar marka değerini $299mn'dan $342mn seviyesine çıkarmış. Sıralamada 25. sıradan 22'ye yükselmiş. Borsada #PETUN #PINSU #PNSUT şirketlerin toplam değeri ise $163.5mn seviyesinde
    Harika veriler ve harika bir yorum.

SM-G950F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. Sektörler çok farklı ama yine de borsa da mantığın olmadığını kanıtlayan bir örnek olması açısından veriyorum bu örneği

Otokar 225 milyon TL özkaynak ile 1.5 Milyar TL piyasa değerine sahip . Yani PD / DD 12 civarı. 6 ayda 78 milyon zarar açıkladı. Kağıt 70 lira. Gerçi muhtemelen pazartesi çok düşer çünkü bilançosu yeni geldi. Ama hadi düşsün 50 liraya. Yine de PD / DD yaklaşık 6-7 olur.

Petun özkaynak 500 Milyon Tl , muhtemelen 6 ayda 40-45 Milyon TL civarı kar açıklayacak , F/K 5 civarı olur hatta daha da aşağı olabilir. PD / DD 0,6'lar civarı , hisse fiyatı 7.3 TL hala alan yok.

Bu çelişkiyi açıklıyabilecek birisinin olduğunu sanmıyorum.

Borsanın en ucuz ve karlı kağıtlarından biridir Petun ama eğer 6 aylık bilançoda 40-45 milyon TL kar açıklayıp hala daha çok sert bir şekilde yukarı gitmezse , burada hakikaten ne mantık var derim ne de iyi niyet.

Kimse bana kağıdın spekülatörü var yukarı gitsin istemiyor falan demesin. Böyle bir kağıda talep yağması lazım , o talebin önünde de kimse duramaz. 1 milyon lot alış girsen ne diyecek spek yok girme mi diyecek. İsterse karşılasın bu alımı kağıdı beleşden elinden çıkarsın.

Dur bakalım ne olacak ? En geç haftaya perşembe açıklanacak. Bekleyip göreceğiz.

5. Petun bilanço verilerine göre ucuz bir hisse ancak yoğun bir yabancı satışı var. Bu satışın sebebi ilk çeyrek bilançosunda oluşan düşük faaliyet karlılığı ile temettü miktarını düşürmesi olabilir. Yabancı satışının nerede duracağı önemli. Kanımca bunu 2. çeyrekte gelecek iyi bir bilanço durdurur.

6.  Alıntı Originally Posted by yarımada Yazıyı Oku
    Petun bilanço verilerine göre ucuz bir hisse ancak yoğun bir yabancı satışı var. Bu satışın sebebi ilk çeyrek bilançosunda oluşan düşük faaliyet karlılığı ile temettü miktarını düşürmesi olabilir. Yabancı satışının nerede duracağı önemli. Kanımca bunu 2. çeyrekte gelecek iyi bir bilanço durdurur.

Açıkcası son aylarda işlem hacmi o kadar düşük ki , kimsenin öyle ahım şahım satış yaptığını sanmıyorum. Yani eğer son 3-5 ayda yabancı 150-200 bin lot sattıysa bile , bu oran piyasadaki 14 milyon lotun sadece %1-2'sine denk gelir.

Yani 3-5 ayda 200 bin lot satışla böyle bir kağıdın bu kadar düşmemesi lazımdı. Ama sorun satanlarda değil , sorun neden bu kağıt bu kadar cazipken talep gelmiyor. Sorun arzda değil , talepde.

Yani kağıt BİST 100 kağıdı olmadığından ve tahtası çok sığ olduğundan , fonlar tarafından , yabancılar tarafından ve aracı kurumlar tarafından tavsiye edilmiyor olabilir. Ama bu borsada yüzbinlerce küçük yatırımcı var ve bunlar artık az da olsa finansal tablo okumayı biliyorlar.

Yani F / K oranı 20-30 olan kağıtları alacaklarına , PD / DD oranı 3-5-10 olanı alacaklarına , F/K oranı 4-5 olan PD / DD oranı 0,6 olan bu kağıdı neden almazlar onu anlamaya çalışıyorum.

Neyse vardır bir sebebi deyip bekleyelim.

7. Son üç aydaki yabancı satışı 1 milyon lot civarında. Ayrıca satılan lot miktarı ile fiyat düşününü oranlamak mantıksız. Alıcı az olduğu için mecburen fazla satamıyorlar. Benim gördüğüm alıcı geldiği anda basıyorlar.

Bunun nedeni son 3-4 yıldır ciro ve faaliyet karlılığı açısından şirketin stabil konuma gelmesi olabilir. Bu sene temettü oranının düşmesi de işin tuzu biberi oldu.

8.  Alıntı Originally Posted by yarımada Yazıyı Oku
    Son üç aydaki yabancı satışı 1 milyon lot civarında. Ayrıca satılan lot miktarı ile fiyat düşününü oranlamak mantıksız. Alıcı az olduğu için mecburen fazla satamıyorlar. Benim gördüğüm alıcı geldiği anda basıyorlar.

Bunun nedeni son 3-4 yıldır ciro ve faaliyet karlılığı açısından şirketin stabil konuma gelmesi olabilir. Bu sene temettü oranının düşmesi de işin tuzu biberi oldu.

Son 3 ayda kabaca 60 iş günü olduğunu düşünürsek , gün başına ortalama 16-17 bin lot satmış. Yani kabaca 140-150 bin TL'lik satış. İşte anlamadığım konu da bu. Bu kadar küçük bir satışı karşılayacak alım neden gelmiyor. Millet bundan çok daha pahalı kağıtları alırken bunu neden almıyor , görmüyor.

Olaya yabancı açısından bakarsak , evet son 3-4 senedir şirket cirosunu ve karını enflasyon üzerinde arttıramıyor , bir tıkanıklık var doğru. Ama hala daha bu şirketin F/K'sı en pahalı olduğu dönemde bile 10 olmadı. Şu anda ise 5 civarı. PD / DD değeri en pahalı olduğu dönem bile 1 olmadı. Şu anda 0,6 civarı.

Yani bu yabancı bu rakamları beğenmeyip satıyor ama , F/K oranı ve PD / DD değeri daha yüksek olan başka kağıtları alabiliyor. Anlamadığım nokta bu zaten. Hadi yabancı satıyor küçük yatırımcı neden yeterince ilgiyi göstermez de F/K'sı 30-40 olan defter değerinin 3-5 katında işlem gören kağıtları hala daha çok yükselecek diye alır anlamadığım bu zaten.

Elbet bir hareket yapacak ama sabır lazım sanırım. Sonuçta ya bir satınalma yada hisse satışı yapabilir daha hızlı büyümek için yatırım yapmak için. Bu da kağıda biraz hareket getirir. Likidite artması lazım acilen.
    Son düzenleme : Emirhan06; 04-08-2018 saat: 20:58.

Sayfa 100/607 İlkİlk ... 50909899100101102110150200600 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •