Sayfa 180/607 İlkİlk ... 80130170178179180181182190230280 ... SonSon
Arama sonucu : 4850 madde; 1,433 - 1,440 arası.

Konu: PETUN - Pınar Et ve Un

1. emirhan borç bırak 1.100 inmeyi bu nakit ile 200 e insede ödenmez siz şu an tahvilin ana parası ödendiğini mi sanıyorsunız şirket şu an faizi ödüyor ana para 226 milyon euro duruyor
    şirket şu an ekstra bi kaynağı var mış gibi davranıp açıklama yapmıyor ben sordum bir sefer roll için çalışıyoruz dediler
    ama bu faiz maliyeti ile zor o nedenle bir takım satış ya da sermaye artırımı ( yaşar holding ) lazım ya da ortak (yaşar holdinge)
    en kötüsü me olur holding ödeme yapmaz borç petuna pınsut dyoby kalır o borç ile şirket belinş doğrultamaz bunlar senaryolar
    olursa ne olur olmaz ise ne olur
    bu esnada hisseler düşer mi çıkar mı karar sizin
    bizim borsamızda malesef batık hisseler prim yapıyor
    kıytırık sermayeyi yemiş bitirmiş doğtaş yabancı için arayışa girmiş olur ya da olmaz bilemem ama arayışda pınar gurununda bunu göremiyoruz

2. Rowing Bravo gerçekçi
    güzel yorum yapmışsın
    Olayı güzel Analiz yapmışsın
    Sen daha borcun faizini
    ödemekte zorlaniyorsun .
    bide şu var Pınar lar
    Eski pınar değil
    şimdi bir sürü firma
    oldu Eskiden
    hemen hemen tek kalem di
    şimdi korkunç bir rekabet
    var .
    size bir örnek vericem
    Eskiden Migros dediğin
    zaman.
    yer gök oynardı.
    bir pirim yapardı
    göreceksin borsa nın
    en iyi şirketlerindeydi
    şimdi ne oldu bir sürü
    market açıldı
    Acımasız rekabet var.
    Eski popülerliği kalmadı .
    bu işler böyle olaylara
    duygusal bakmamak lazım.
    Eeski camlar bardak oldu.
    y.t.d ironi bu yazı
    bu benim yorumum kimseyi bağlamaz .

SM-J700F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3.  Alıntı Originally Posted by Rowing Yazıyı Oku
    emirhan borç bırak 1.100 inmeyi bu nakit ile 200 e insede ödenmez siz şu an tahvilin ana parası ödendiğini mi sanıyorsunız şirket şu an faizi ödüyor ana para 226 milyon euro duruyor
    şirket şu an ekstra bi kaynağı var mış gibi davranıp açıklama yapmıyor ben sordum bir sefer roll için çalışıyoruz dediler
    ama bu faiz maliyeti ile zor o nedenle bir takım satış ya da sermaye artırımı ( yaşar holding ) lazım ya da ortak (yaşar holdinge)
    en kötüsü me olur holding ödeme yapmaz borç petuna pınsut dyoby kalır o borç ile şirket belinş doğrultamaz bunlar senaryolar
    olursa ne olur olmaz ise ne olur
    bu esnada hisseler düşer mi çıkar mı karar sizin
    bizim borsamızda malesef batık hisseler prim yapıyor
    kıytırık sermayeyi yemiş bitirmiş doğtaş yabancı için arayışa girmiş olur ya da olmaz bilemem ama arayışda pınar gurununda bunu göremiyoruz

Hocam benim yazdıklarımla sizin yazdıklarınız arasında tam bir bağ kuramadım.

Ben diyorum zaten bu borç 7-8 ay önce de 226 milyon EUR idi , ve o zamanın kuruyla yaklaşık 900 milyon TL yapıyordu , o zaman da Holdingin elinde 100 milyon civarında para vardı ama kimse bu borç ödenir mi diye dert etmiyordu ve PETUN 10 liraydı , Pınar Süt 16-17 liraydı.

Ne değişti de şimdi bunun derdine düştü millet diyorum.

Sadece kur arttı ama daha vadeye 1,5 sene var , o zaman kadar kurun da aşağı gelmesi veya buralarda kalması olabilir , faizin de geri gelmesi olabilir.

Kaldı ki adamlar demiş zaten borcu çevirmek için arayış içindeyiz demiş son 15 senedir yaptıkları gibi faizi ödeyip borcu çevirebilirler.

Yada çeviremezlerse o zaman da ya iştirak satarlar , ya ortak alırlar , ya sermaye arttırılar ya gayrimenkul satarlar diyorum. Koskoca Yaşar 250 milyon USD yüzünden ne temerrüde düşer ne batar.

Bugün 5 liradan PETUN , 6.7'den Pınar süt almayan kafasını taşlara vurur 1-2 sene sonra. DYO , vİKİNG ve Pınar Su için bunu diyemem çok umutlu değilim onlar için.

Benim de dediğim farklı değil ki sanki benim dediğim yanlışmış gibi düzeltmeye çalışıyorsun.

1.3 miltarı bu nakitle ödeymez diyenlere soruyorum , 8 ay önce de 900 milyondu o borç , o zaman ödeyebilir miydi de PETUN'u 10 liradan alıyordu millet.

4.  Alıntı Originally Posted by terzico Yazıyı Oku
    Rowing Bravo gerçekçi
    güzel yorum yapmışsın
    Olayı güzel Analiz yapmışsın
    Sen daha borcun faizini
    ödemekte zorlaniyorsun .
    bide şu var Pınar lar
    Eski pınar değil
    şimdi bir sürü firma
    oldu Eskiden
    hemen hemen tek kalem di
    şimdi korkunç bir rekabet
    var .
    size bir örnek vericem
    Eskiden Migros dediğin
    zaman.
    yer gök oynardı.
    bir pirim yapardı
    göreceksin borsa nın
    en iyi şirketlerindeydi
    şimdi ne oldu bir sürü
    market açıldı
    Acımasız rekabet var.
    Eski popülerliği kalmadı .
    bu işler böyle olaylara
    duygusal bakmamak lazım.
    Eeski camlar bardak oldu.
    y.t.d ironi bu yazı
    bu benim yorumum kimseyi bağlamaz .

Hocam hani sen pes etmiştin yazmayacaktın. Hani el mi yaman bey mi yamandı görüşecektik seneye. Unuttun mu sözünü.

Migros olayını açıklıyayım sana. Evet Migros gibi marketler eskiden azdı o yüzden perakendecilik daha karlı idi ama Migrosun eskiden çok popüler olmasının sebebi şimdi rekabetin artması değil.

1980-1990'larda Migros marketlerden kazandığı cash parayı o dönem %60-70 olan repo ve vadeli hesaplarda işletip faiz geliri elde ediyordu yüklü miktarda. Tedarikçilerden malı 90-120-150 gün vadeli alıp müşteriye ğeşin satıyordu ve aldığı nakiti repoya yatırıp 90-120-150 gün faizini aldıktan sonra vadesi geldiğinde tedarikçisine ana parayı geri ödüyordu.

O yüzden çok karlı idi Migros ve her sene deli gibi para kazandırıyordu yatırımcısına.

Yani karının çoğu faaliyetden değil finansal gelirden geliyordu.

Son 10 senedir hem rekabet arttı hem de faizler yerlerde süründüğü için o karları edemez hale geldi.

Olay budur başka gerekçe arama.

Bir de hocam Allah aşkına bu kağıt sende varsa sat çık. Yoksa da yorum yapma. Sana ne bizim kayıplarımızdan belki biz para kaybetmek istiyoruz.

5.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Hocam hani sen pes etmiştin yazmayacaktın. Hani el mi yaman bey mi yamandı görüşecektik seneye. Unuttun mu sözünü.

Migros olayını açıklıyayım sana. Evet Migros gibi marketler eskiden azdı o yüzden perakendecilik daha karlı idi ama Migrosun eskiden çok popüler olmasının sebebi şimdi rekabetin artması değil.

1980-1990'larda Migros marketlerden kazandığı cash parayı o dönem %60-70 olan repo ve vadeli hesaplarda işletip faiz geliri elde ediyordu yüklü miktarda. Tedarikçilerden malı 90-120-150 gün vadeli alıp müşteriye ğeşin satıyordu ve aldığı nakiti repoya yatırıp 90-120-150 gün faizini aldıktan sonra vadesi geldiğinde tedarikçisine ana parayı geri ödüyordu.

O yüzden çok karlı idi Migros ve her sene deli gibi para kazandırıyordu yatırımcısına.

Yani karının çoğu faaliyetden değil finansal gelirden geliyordu.

Son 10 senedir hem rekabet arttı hem de faizler yerlerde süründüğü için o karları edemez hale geldi.

Olay budur başka gerekçe arama.

Bir de hocam Allah aşkına bu kağıt sende varsa sat çık. Yoksa da yorum yapma. Sana ne bizim kayıplarımızdan belki biz para kaybetmek istiyoruz.
    Yazılarından, boş adam olmadığın anlaşılıyor, petun un ciğerini biliyorsun,da , nasıl olurda,böyle kıytırık bir hisseye bulaştın..
    Sonrada , yandım Allah diye, ağıt yakıyorsun,,
    Bence duayen terzi,reel konuşuyor,, yılların borsacisi,
    Emeğe saygı lütfen.....

O çok büyük görülen borç gerçekte patronlara ait olabilir mi? Eğer öyle ise iştiraklerinin hisseleri değil, Holdingin eurobondları çok cazip demektir.

Yatırım Tavsiyesi Değildir.

7. Emirhan 06
    Bak ne güzel Topige
    can geldi
    Neden Rahatsız oluyorsun
    onu anlamıyorum
    Emirhan kardeş burda
    5 kişi yok okuyan
    Bak sende ne güzel cevap
    veriyorsun
    Tez Anti Tez olayı
    Burda K /Y ci hep yemdir
    kim Neye inanıyorsa
    onu yapsın
    biz burda yorum yapıyoruz
    doğru veya yanlış
    y.t.d ironi bu yazı
    bu benim yorumum kimseyi bağlamaz

8.  Alıntı Originally Posted by grand2023 Yazıyı Oku
    Yazılarından, boş adam olmadığın anlaşılıyor, petun un ciğerini biliyorsun,da , nasıl olurda,böyle kıytırık bir hisseye bulaştın..
    Sonrada , yandım Allah diye, ağıt yakıyorsun,,
    Bence duayen terzi,reel konuşuyor,, yılların borsacisi,
    Emeğe saygı lütfen.....

Hocam ortada emek olsa saygı duymayı en fazla belenlerdenim merak etme. Ortada emek yok , boş boş konuşmak var. 2 günde bir elinde olmayan kağıda boş yazmak emek değildir.

Diğer taraftan evet 30 yıldır borsadayım. Bildiklerim çok. Ama PETUN gibi kağıda kıytırık diyecek birisi için aynı şeyi söyleyemem.

PETUN gibi borsanın en sağlam rasyolarına sahip kağıdına kıytırık diyen birisi ya bu işi bilmiyordur yada kötü niyetlidir.

Diğer taraftan PETUN'u daha yeni aldım. Maliyetim 5.30'lar civarı. Yani zarada bile sayılmam ki bana neden bu batık kağıda bulaştın tarzı konuşuyorsun. PETUN 5'in altını zor görür. Yani anlayacağın dipten aldım sayılır. Bunun dışında Arena hissem de var ağırlık onda. O da şu aralar iyi gidiyor. Kafamdaki rakama ulaşsın onu da satıp full PETUN'a gireceğim. O yüzden PETUN'un bu aralar buralarda dolaşması işime bile geliyor ama sırf işime geliyor diye altına teneke demem.

Full PETUN alırsam bu fiyatlardan , zaten ondan sonra da senelerce temettüsünü yerim emekli maaşı gibi. Senelik 70-80 kuruş temettü verse yeter. 15 liraya gelirse de vedalaşırım.

Ama işin özeti şu , PETUN bu borsada hangi kriteri alırsan al en cazip 10-15 kağıttan biridir. Tek kötü tarafı son 2 yıldır satışların artması ve karlılıkta düşüş var. Ama eğer kağıt 10 lira olsaydı bunu dert ederdim ama 5 lira olan kağıtta bu karlılık süper iyi.

Sayfa 180/607 İlkİlk ... 80130170178179180181182190230280 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •