Sayfa 187/607 İlkİlk ... 87137177185186187188189197237287 ... SonSon
Arama sonucu : 4850 madde; 1,489 - 1,496 arası.

Konu: PETUN - Pınar Et ve Un

1.  Alıntı Originally Posted by terzico Yazıyı Oku
    Ben bu konuda mastır
    yaptım.
    senin dediğin olması gerek
    filim işler.
    senin Borc un varsa
    bu borcu Araba lar makinalar binalar
    Arsalar ödemiyor .
    Tamamı bu borcu kazanacağı para ödüyor
    oraya yazdığın öz sermaye
    de ödemiyor.
    bunlar hep fasa fiso
    şirketler bedeli veriyor
    kalan hiseler şirket
    alıyor .
    siz zanediyirmusunuz
    şirket cebinde çıkarıp
    para koyuyor.
    para filan koymuyor.
    koyuyormuş gibi yapıyor
    heeeee
    oraya yazıyor para koymuş
    gibi siz bunları bilmesiniz
    bunlar hep filim
    keşke oyle olsa .
    beni anlayan anladı.
    y.t.d ironi bu yazı
    bu benim yorumum kimseyi bağlamaz

SM-J700F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

valla masterı ne üzerine yaptın bilmiyorum ama bu işlerden anlamadığın besbelli.

Şirketler bedeli vermez. Bedelli sermaye artışı yaparlar.

Daha bedelli yazamıyorsun. Bunu daha önceki paylaşımlarında da yaptın. Hepsine teker teker baktım hepsinde bedeli yazmıştın. Yani bir dafaya mahsus bir hata değil. Bedelli yazmayı beceremeyen insanlara dert anlatıyoruz.

Biraz daha basit anlatayım.

Petunun toplam finansal banka borcu 5 milyon. Şu an kasasında bile 9 milyon var. Yani istese bugün bu borcu sıfırlar.

Kalan borç ise ticari borç yani mal aldığı tedarikçilerine olan borcu. Bu borç iş yapan her şirketde olur zatem. İş yapıyorsanız borcunuz olur alacağınız olur.

PETUN'un ticari borcu ile alacağı eşit sayılır. Yani tüm alacağını tahsil etse tüm borcunu öder.

Geri kalan tüm stok , makina teçhizat arsalar veasire ise net varlık olarak kalır. Bu da 520 milyon TL.

Yani hisse başına en az 12-13 lira borçsuz net varlığı olan şirketin piyasa değeri hisse başı 5 lira. Olay bu kadar basit anlayana.

Ama anlayabilen anlar gerisi master yaptım deyip şu basit hesabı bile yapamaz.

Sen anlat hocam eski yazılarına dön hiç umrumda değil.

Başla yine bu yaşarlara güven olmaz bunlar battı borcu ödeyemezler. Paranla reail ol borsa bitmiş herkes bedeli veriyor diye yazmaya devam et. Sana başarılar

2. Borsa mezarlığına bak
    Adamlarda ne öz sermayelerle
    batı lar bi incele
    Adamlarda ne Aktifler
    vardı batılar .
    say sam sayfa yetmez
    y.t.d ironi bu yazı

3.  Alıntı Originally Posted by terzico Yazıyı Oku
    Eğer senin 1 milyar varlığın varsa
    100 milyon Borc un
    varsa gene batarsın
    iyi yönetmesen
    biz neler gördük neler
    sen bu işlerden anlamasın
    neyse
    y.t.d ironi bu yazı

Eğer 1 milyar varlığın varken 100 milyon borç ile batıyorsan zaten bırak bu işleri git tavuk besle.

Sana dert anlatmaya çalışıyorum hata bende.

İlkokul 3. sınıf seviyesinde bilgisi olan adamlara neden laf anlatıyorum ki suç bende

4. Aktaş Elektirik vardı
    Rakslar
    Nergiz holding
    sifaş
    polyen
    Gümüş suyu hali
    çukurova
    kepez
    Demirbank ilk 4 şu
    medya holding
    Eges gurubu
    Daha neler var
    say.sam bura yetmez
    bunların öz sermayeleri
    çok yüksekti
    batı lar.
    kağıt üzerinde herşey
    y.t.d ironi bu yazı

5.  Alıntı Originally Posted by terzico Yazıyı Oku
    Aktaş Elektirik vardı
    Rakslar
    Nergiz holding
    sifaş
    polyen
    Gümüş suyu hali
    çukurova
    kepez
    Demirbank ilk 4 şu
    medya holding
    Eges gurubu
    Daha neler var
    say.sam bura yetmez
    bunların öz sermayeleri
    çok yüksekti
    batı lar.
    kağıt üzerinde herşey
    y.t.d ironi bu yazı

Ya arkadaş sen bu türkçeyle bırak master yapmayı ilkokulu nasıl bitirdin hayretler içerisindeyim .

Toplasan 3 satır yazı yazmışsın 1000 tane hata var

say.sam değil saysam

bura değil burası

batı lar değil battılar.

Neyse Türkçeyi bir kenara bırakalım dediğin şirketlere gelelim.

Aktaş ve Çukurova batmadı , üç kağıtçı Uzan çetesi içini boşalttı , devlet seyretti sonra da kaçtılar.

Demirbank ve Egebank ve EGS grubu 2000'lerin başında Yaşarbankın da battığı o finansal kriz furyasında güme gittiler. Bir anda faizler fırlayınca ters pozisyonda kaldılar yükümlülüklerini yerine getiremeyince devlet el koydu.

O sırada İhlas grubu da darbe aldı hala kıçlarını düzeltemediler.

Bunlar ayrı şeyler.

Batmak için çok ters işlemler yapmanız lazım. Çok büyük yanlış yatırımlar yapmanız lazım. Yaşar grubu Yaşarbank yüzünden aldığı bu 250 milyon USD borç dışında öyle borç seviyesi yüksek bir grup değil. Mal varlıkları da bu borcu rahat öder. Bu 250 milyon USD onları zora soktu ama hala daha şirketleri yatırım yapıyor ve büyüyor.

Pınar süt geçen sene Urfada 3. fabrikayı açtı kapasitesini en az %30 arttırdı. Pınar Su dünyanın en modern tesislerine sahip. Viking kağıt yangından sonra en son teknoloji fabrika kurdu.

Yaşar Birleişik Pazarlama İstanbulda çok büyük bir lojistik dağıtım merkezi kurdu.

Çanlı yem diye bir yem fabrikası açıldı Türkiyenin en büyük ve modernlerinden. Petun da ortak buna %35 civarı.

Hepsini geçtim , PETUN'un borcu yok ki batsın.

Bence siz kendinize başka meşgale arayın petundan size ekmek çıkmaz. Heee git Dyo'nun sayfasına , vikingin sayfasına bunun çok borcu var diye yaz ama petuna yazma inandırıcı olmazsın.

6.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    aha bozacının şahidi şıracı kardeş de geldi. Bir sen eksiktin.

Bari verdiğin tek rakam doğru olaydı da bari yüreğim yanmayaydı.

Neymiş bu 105 milyon açıkla bakalım.

Eğer finansal borcu konuşuyorsan hayır 105 değil 5 milyon sadece.

Ticari borcu konuşuyorsan o da 125 milyon , 105 değil. Kaldı ki ticari borcu söylüyorsan ticari alacağı da söylemen lazım , o da 116 milyon. Yani gördüğün gibi ticari borcu kadar alacağı var. Bunu borsada hangi şirkete baksan bu kadar görürsün zaten.

Hep diyorum ya karşılaştırma yapmadan sonuç alamazsınız. Alırsın gıda sektöründen başka şirketlerin rasyosunu , PETUN ile karşılaştırırsın. Hangisi daha iyi anlarsın. Ama siz daha okuduğunu anlıyamayan insanlarsınız , mali tablo okumayı nereden bileceksiniz , karşılaştırma yapmayı nereden bileceksiniz.

PETUN borsanın en borçsuz şirketlerinden biridir. Aksini söyleyen cahildir. Nokta.

Ya arkadaş ne cahil adamlara çatmışız ya. Ne okuduğunu anlar , ne bilançodan doğru yere bakmasını bilir. Nereden baksan tutarsızlık.

Sorsan hepsi KY dostu efsane. Kalsın hocam sizin dostluğunuz gölge etmeyin yeter
    Emirhan pazarlama,
    Kısa vadeli yükümlülükler, 126.
    Ticari borçlar,105..
    Eyyyy , Emirhan pazarlama..
    Ogrende gel , bilanço okumayı., boşa okumussun, üniversiteyi,,
    Biraz finansal okur yazarlık öğren,
    Eylül de ikmale gel..
    Emir pazarlama...
    Son düzenleme : grand2023; 22-12-2018 saat: 20:15.

7.  Alıntı Originally Posted by grand2023 Yazıyı Oku
    Emirhan pazarlama,
    Kısa vadeli yükümlülükler, 126.
    Ticari borçlar,105..
    Eyyyy , Emirhan pazarlama..
    Ogrende gel , bilanço okumayı., boşa okumussun, üniversiteyi,,
    Biraz finansal okur yazarlık öğren,
    Eylül de iknale gel..
    Emir pazarlama...

ya arkadaş sadece cahil değil aynı zamanda okuma yazma da bilmiyor bunlar. Kardeşim sen bana bilanço okumayı öğretecek en son adamsın yarım aklınla. Yukarıda sıraladım hepsini anlamamışsın bir daha sıralayım.

Kısa vadeli yükümlülükler 126 değil 144

Ticari borçlar 105 değil 124

O senin dediğin ilişkili olmayan taraflara olan ticari borç 105. Bir de ilişkili taraflara olan borç var 20 milyon . Onu da sayman lazım.

Kaldı ki şirketlerin ticari borçlarına tek başına bakılmaz. Ticari borç 126 ise ticari alacak da 116 . Ne oldu neden eksiyi görüyorsun terazinin bu tarafı da bar efsane biraz oku öğren bunları cahil kalma. Öyle kahvehane ağzıyla yazılar yazıp efsane olunmaz. Biraz kitap okuyun internetten araştırın.

Kaldı ki üstteki yazılarda verdim bir daha veriyorum.

188 milyon toplam yükümlülüğü olan ( herşey dahil tüm borçlar , kısa-uzun , finansal , ticari , ilişikli ilişiksiz , personele herkese olan toplam borç ) ama toplam varlığı 711 milyon TL olan bir şirkete çok borçlu diyen adama , bu işten anlayanlar ağızlarını bırakır başka yerleri ile gülerler.

Ama insan zır cahil olunca böyle saçma sapan konuşuyor işte.

Bak bana inanmıyorsan aç kap.gov.tr sayfasını çağır oradan petunun 9 aylık bilançosunu verdiğim rakamları tek tek kontrol et terziconun efsanesi.

8.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Eğer 1 milyar varlığın varken 100 milyon borç ile batıyorsan zaten bırak bu işleri git tavuk besle.

Sana dert anlatmaya çalışıyorum hata bende.

İlkokul 3. sınıf seviyesinde bilgisi olan adamlara neden laf anlatıyorum ki suç bende
    Sayın Emirhan06...
    kendini yorma. Ben denedim baktım adam bildiği iki kelimeyi aylarca tüm pınar hisseleri için yazıp duruyor. Ne yapalım herkese saygımızı var. Elinde hisse olmasa bile yazma meziyeti ne sahip arkadaş. Anlaşılan patronun adamı. Parayla tutsa anca bu kadar güzel olumsuz propaganda yapabilirdi. Bundada bir hayır vardır. Bol kazançlar..
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, kişisel görüşlere dayanmaktadır. "ASLA YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR "

Sayfa 187/607 İlkİlk ... 87137177185186187188189197237287 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •