Sayfa 361/607 İlkİlk ... 261311351359360361362363371411461 ... SonSon
Arama sonucu : 4850 madde; 2,881 - 2,888 arası.

Konu: PETUN - Pınar Et ve Un

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul-Rize
    Gönderi
    2,118
    Şirketin geçmiş yıl ciro ve brüt karına bakarsak.

2018..12.de Brüt kar marjı....13.91
    2019..03.de .......................13.68
    2019..06.da........................14.13
    2019..09..da.......................14.81
    2019.12.de.........................15.29
    --------------------------------
    2020.03.de.....................%.19.68.oranında olmuştur. İlk üç ayın cirosu 196.203.mily.olduguna göre ortalaması da
    aylık olarak 65.400.mly.tl. olmaktadır.

Pandemi döneminde gıda ürünlerine talep arttıgından haliyle ciroda da artma beklenilmektedir. Fazla demiyelim de faraza aylık
    8.mly.tl.lık artışı öngerelim. O zaman üç aylık ciromuz 65 + 8 = 73.mily.aylık olmaktadır. Bunu döneme iblag edersek de
    toplam ciromuzun 219.000.mly.tl.sı olabilecegi varsayılmaktadır.

Yukarıda şirketin dönemler itibariyle brüt kar marjlarını hesaplamıştık. Burada dikkat edecegimiz şirket 2018.yılsonunda %.15.29.olan cirodan brüt karlılıgını martta.%.19.68.oranına yukseltmişti. Biz hesaplamamızda bu oranı alırsak.Gerçi daha yüksektir. (Nisan-mayıs aylarında satışlar çok iyiydi. Millet mal almaya bakıyordu, fiata bakan yoktu ki.)

219.000 x %.19.68 = 43.099..mly.tl.lık brut kar elde edilir.
    Bundan giderler, masraflar, ödenen faiz ve vergiler düşüldükten sonra bana göre 30/31.mily.tl.civarında dönem karı elde edilir
    diye düşünmekteyım.
    Bu arada brüt karlılık oranı nisan/mayıs aylarındaki talebe paralel artmış olursa dönem karında da o nisbette artış beklenir.
    Ayrıca 2018.de ciroda mart haziran arasında ciroyu ikiye katlamanın üzerine toplamda 23.500.mly.tl.lık artış vardı.
    Ben onu ilave etmedim ortalama ciroyu aylık 73.mly.tl.aldım.

2. Arkadaşlar bilen biri cevaplayabilir mi?Zarar eden,durumu iyi olmayan şirketler 8-10 pd /dd ile işlem görürken böyle sürekli yüksek temettü veren,borcu az ve marka bir firma neden 1.30 larda işlem görüyor. Tahtaci /spek olayından mı?
    Üstelik geçen sene 0.5 pd /dd imiş. Hiçbir temettü hissesi bu oranlarda işlem görüyor mu?
    Yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul-Rize
    Gönderi
    2,118
    Sn.Yıldıztozu..

Ben hissesini alacagım senedin temelinin saglam olmasını isterim. Hisseyi alacağım parayı kolay kazanmadım ki.
    Twittirda şurada/burada x.hisse için ahkam kesenin lafıyla d/d.yüksek oranlı hisse alayım.
    Hissenin piyasada itibarı olmalı. Sahipleri güvenilir olmalı. Borcu az/ihracat yapabilir ve ürününe iç/dış piyasalarda da
    talep olmalı ve temettü alışkanlığı olmalı ki ben o şirketin hissesini alabileyim.
    Çünkü bilirim ki borsada düşüş olsada o şirketin hissesi ileride yine kazandırır. Kaybım biraz zaman olur.

Halbuki d/degeri yüksek olan patronu, speki veya bir grup tarafından pohpohlanıp şişirilen hisselerden alırsam
    o senedin son sahibi olma ihtimalim yüksektir. Spk.bültenlerinde zaman zaman yapılan yasaklamalar ve verilen cezalar işte bu yüzden olmaktadır. Bilmem anlatabildim mi. / ytd..
    Son düzenleme : omerby; 24-07-2020 saat: 08:31.

4. Yazdiklariniza tamamen katılıyorum Sn.Ömerby.Cevap için teşekkürler.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul-Rize
    Gönderi
    2,118
    Perakende: Covid-19 etkisiyle stoklamaların yapıldığı ilk çeyreğe görece, ikinci çeyreğin bir kısmında talepte görülen normalleşmeye rağmen Bim’in 2Ç20’de ilk çeyrekte olduğu gibi güçlü sonuçlar açıklamasını bekiyoruz. Covid-19 ve Ramazan ayının etkisiyle, yıllık %36,6’lık ciro büyümesi ile 13.998 mn TL satış geliri kaydetmesini bekliyoruz. Her ne kadar fiziki mağaza trafik verilerinde alınan önlemler nedeniyle daralma söz konusu olsa da ortalama sepet büyüklüğündeki güçlü artış sayesinde benzer mağaza büyümelerinin olumlu etkileneceğini düşünüyoruz. Covid 19 kaynaklı ilave giderler marjlar üzerinde baskı unsuru olsa da, 2Ç20’de %8,3 FAVÖK marjı ve yıllık %48,7 net kar büyümesi bekliyoruz. Migros’un geçen yılın yüksek bazına rağmen, Covid-19 etkisiyle artan talepten yaygın satış ağı ve e-ticaret satış kanallarına yoğunlaşması sayesinde fayda sağladığını ve ev içi tüketimdeki artışın katkısıyla, yıllık %31,5 artışla 7.640 mn TL ciro, yıllık %11,5 artışla 621 mn TL FAVÖK ve %8,1 FAVÖK marjı açıklamasını öngörüyoruz. Net kar tarafında ise, şirketin EUR açık pozisyonu nedeniyle kur farkı gideri kaydederek, 36 mn TL net zarar açıklayacağını öngörüyoruz.

Tat Gıda’nın, virüsün etkisiyle Nisan ayının tamamı ve Mayıs ayının ilk yarısında devam eden talebin katkısıyla güçlü sonuçlar açıklayacağını düşünüyoruz.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Parekende sektörü için Halk yatırım.ın açıkladıgı beklenti raporundan alıntıladıgım yerler yukarıdadır.
    Listede ismi yazmasada Pınar et de gıda gurubunda oldugundan ve o dönemde de aynı talebi gördüğünden
    bilançosunun iyi gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Hissemiz bugun borsada da şimdilik alıcılı. Bakalım.hayırlısıyla..Bol kazançlar..

6. sayın yıldıztozu geçen sene pd nin 0,5 olmasının başka sebebleri var...yaşar holdingin euro borçlanmasından dolayı vb...geçmiş sayfalarda okuyabilirsiniz bu konu ile ilgili yazılanları...bu sene petun senesi olabilir sadece biraz sabır bilanço çok iyi gelecek bence takaslardan belli oluyor bu...

7. Borsamatik haftalık değerlendirmede Tat gıda ve Pnar Sütü de almış.yani gıdalara sinyal cakilmaya başlandı.

8. [QUOTE=West_by_West;4553414]Ewt , yukarıdaki ve bir önceki yazımda da belirttiğim gibi Haziran ayı öngördüğüm şekilde - önümüzdeki 2-3 günü ne olacak bilmiyoruz - geçirmiş oldu . Geçen hafta hariç trade imkanı da verdi bu arada ..
    Gelelim , büyük heyecan ve umutlarla beklediğim Temmuz değerlendirmesine ; Değişik bir tahtacısı var bunun , bu yüzden taban olsa da üzülmem tavan olsa da sevinmem ! Çünkü esas olan Temel Analizdir , ondan kaçmaya da çalışsa er geç yakalanır .Ve temel analiz ,teknik analizi her zaman yener . Ama teknik analiz de olmazsa olmazdır , ve kazanca kazanç katar . Bu doğrultuda , öncelikle 19.78 'i geçip oturması gerekir. Ardından , 20.91 i deneyecektir. Sonraki durak 21.79 olacak .Sonraki durakları belli de
    , bunları şimdiden yazmak abes olur . Oralara gelirse ,tekrar çalışmalarımı paylaşırım. Aşağıda ise , 17.04 en baba destektir.
    Ben bayram öncesi gerçekten çok umut doluyum,ummayacağınız rakamları görebiliriz.Ama herkesteki beklentinin aksine , 2.çeyrek satışlarının 1. çeyrek gibi bilançoya yansımayabileceği yönünde tereddütüm var .. Eğer böyle bir şey söz konusu olursa , o da Temmuzun ilerleyen günlerinde kendini hangi fiyat seviyesinde olduğunu göstererek beni teyit etmiş olacaktır zaten.
    Bol kazançlar YTD.[/QUO

Temmuzda hayal kırıklığı yaşadım .Genelde ayda bir yazdığım iiçin ,en son 26 sında yazmışım düşüncelerimi aktarmak istedim ay sonunu beklemeden . Bugün kesinlikle tekniğine girmeyeceğim , çünkü öyle baskıladılar ki , indikatörleri patlattı spek ..
    Daha evvel yaşamıştım bu tür bir deneyim , geçen ayki yazımın son 2 cümlesine bakarsanız ne söylediğimi görürsünüz . Burası borsa burada her şey olur ! Ama 2.çeyrekte , en az ödenmişi kadar kar beklenen bir şirketin kağıdı 1 TL artmaz mı ya Mayısın son haftasından beri , bu ne kepazeliktir ??
    Bakalım nereye kadar sürdürecekler merak ediyorum.. Ağustos u da böyle geçirirlerse şaşırmayın !
    Yazıklar olsun !!

Sayfa 361/607 İlkİlk ... 261311351359360361362363371411461 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •