Sayfa 424/607 İlkİlk ... 324374414422423424425426434474524 ... SonSon
Arama sonucu : 4850 madde; 3,385 - 3,392 arası.

Konu: PETUN - Pınar Et ve Un

1.  Alıntı Originally Posted by Mykskstar Yazıyı Oku
    Çok para kazanmak istiyosanız yanlış tahtadasınız.. Bu tahta pasif gelir yaratmayı düşünenlerin yani temettücülerin kağıdı.. Zamanında biz bunu bilerek toplamaya başladık.. Elbet geçen seneki hareketin benzerini bi zamanda gene yapar.. Siz gene bekleyin ama umut etmeyin.. Çünkü umut en büyük işkencedir..

Çok para kazanmaktan kastınız 1 senede 5-10 kat yükselsin ise evet öyle bir beklentim yok tabii ki.

Sadece olması gereken yerin uzağında olduğu için yatırım yaptım. 155 bin endekste tüm firmaların PD/DD , F/K , FD/FAVÖK gibi rasyoları uçmuşken bu geride kaldı diye yatırım yaptım.

Bekelntimi de önceki yazılarımda yazmıştım. 1 sene içinde 50 lira civarı olması gereken yer bu hisse için. 50 lira olduğunda bile rasyolar sırıtmaz belki ancak sektör ortalamalarına gelir.

Evet temettü kağıdı , sağlam hisse , borçsuz , risksiz , az ama istikrarlı satış artışı var. Bence bu kadar sebep bile yatırımcı çekmeye yeter.

1 sene içinde %100 prim çok fazla bir beklenti değil bu fiyat üzerinden.

2.  Alıntı Originally Posted by CALM Yazıyı Oku
    Son 8 ayda PETUN'da gayet güzel kazancım oldu. 8-10 sene beklemedim. Önemli olan alım yeri ve bu seviyeler gayet uygun. Bu kağıdın speği ayarsız bir adam. Fakat bu kan emici speğin en büyük destekcisi Firma yönetimi. Bakın haberlere. Adamlar zorunlu bildirmeleri gereken bilanço vb. bildirimler haricinde KAP'a en ufak bir haber bildirimi yapmamış. Aylardır bu dinazor yöneticilerin bloomberg, medya vb platformlarda Firmanın hedefleri, faaliyetleri planlanan yatırım ve beklentileri vb konularda enufak bir açıklamalarını görmedim. Adamların yatırımcısını korumak, kollamak çıkarını savunmak gibi bir dertleri yok. Yöneticisi mesela bir SASA patronu gibi değil. Şirket hissesini diri tutmak için en ufak bir aksiyon almıyor. Bu sorumsuz adamların böylesine saçma hareketler yapan, bir avuç çakalın elinde oyuncak olmuş şirketlerinin hissesiyle ilgili bir geri alım kararı almaları hayal mesela. Yönetici diye geçinen bu sorumsuzların şirketin borsadaki fiyatının kaç olduğunu bildiklerinden ve hatta borsada işlem gördüğünü bildiklerinden şüpheliyim. Bu ilgisizlere sorumluluklarının sadece sucuk salam salam satmak olmadığını, şirkete yatırım yapan paydaşlarının çıkarlarını da koruma sorumluluğu olduğunu hatırlatmak gerekir. Fakat 6,5 büyüklüğündeki bir depremden sonra bile yatırımcısını herhangibir problem olup olmadığı konusunda bilgilendirme yapma gereği duymayan bu tembel dinazorlardan böyle bir hareket beklemek de gereksiz. Nihayetinde bir hikaye yaratma konusunda da hiçbir çabası olmayan ve 1-2 ahlaksız tahtacının insafına kalmış ve onların da 3 kuruş hacimle at oynattıkları bir şirket. Bu rasyo ve mali verilere sahip şirket mutlaka ederini bulacaktır. Fakat Firma yönetiminin de bu sürece müdahale etmesi şart.

yazdıklarının tamamına katılıyorum hocam.

Borsadaki en pasif ve belki de iyi niyetli olmayan bir şirket yönetimine sahip.

Bu yüzden son 2-3 senede emeklilik fonları , yatırım fonları ve yabancı satmış çıkmış tahta kalmış 3-5 çapulsuzun eline.

Ama bu tahtacı bozuntuları bilsin ki şirket böyle iyi bilançolar açıkladıkca gelen çok olur. Ya yukarı sürer yada baskılamak için mal kaptırır sürekli.

Yeter ki tahtaya talep gelsin. Sonuçta burası arz talep dengesi ile işleyen bir piyasa. Talep gelince , ne tahtacı ne başkası tutamaz hisseyi yerinde. Tutmak için tüm malı satmak zorunda kalırlar o da aptallık olur. Borsanın en ucuz hisselerinden birini elden çıkarmak aptalca olur.

3.  Alıntı Originally Posted by Viop& Yazıyı Oku
    🤣🤣🤣gülmekten sandalyeden düştüm
    Hahahahahah ya ciddiyim dostum bu bir ihtimal sadece. Adamlar global olarak dönüşüm peşindeler, fikir alışverişi için attım bunu ortaya farklı fikirler farklı pencere demektir

4.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Çok para kazanmaktan kastınız 1 senede 5-10 kat yükselsin ise evet öyle bir beklentim yok tabii ki.

Sadece olması gereken yerin uzağında olduğu için yatırım yaptım. 155 bin endekste tüm firmaların PD/DD , F/K , FD/FAVÖK gibi rasyoları uçmuşken bu geride kaldı diye yatırım yaptım.

Bekelntimi de önceki yazılarımda yazmıştım. 1 sene içinde 50 lira civarı olması gereken yer bu hisse için. 50 lira olduğunda bile rasyolar sırıtmaz belki ancak sektör ortalamalarına gelir.

Evet temettü kağıdı , sağlam hisse , borçsuz , risksiz , az ama istikrarlı satış artışı var. Bence bu kadar sebep bile yatırımcı çekmeye yeter.

1 sene içinde %100 prim çok fazla bir beklenti değil bu fiyat üzerinden.
    Elbet bir gün ederine gelir.. Uzun yıllar 6-7 fk dan işlem görmüş bi hisseyiz.. Umarım şansınız yaver gider böyle bi hareket olur..

5.  Alıntı Originally Posted by Mykskstar Yazıyı Oku
    Elbet bir gün ederine gelir.. Uzun yıllar 6-7 fk dan işlem görmüş bi hisseyiz.. Umarım şansınız yaver gider böyle bi hareket olur..

Hocam belki 1 aydır PETUN hissesindeyim ama yıllar önce almış satmışlığım var. En az 15 senedir de yakın takip ederim.

Evet bir dönem 6-7 F/K seviyesine düştü , 0,5 PD/DD oranına kadar da düştü ama o dönem Yaşar Holdingin EUROBOND borcuna 50 milyon USD kefil olduğu için ve USD kurunun da bir anda 3-4 liralardan 7 liralara çıkması nedeniyle bu borcu ödeyemeyeceği ve borcun da kefillerden biri olan PETUN'a kalacağı varsayımı nedeniyle o kadar düştü 2018 senesinde.

O dönem zaten borsa papaz krizi nedeniyle komple düşmüştü ama Yaşar şirketleri borsa genel düşüşünden çok bu borç olayı ile ilgili extra düştü ve bedava kıvamına geldi neredeyse. 5-6 lira seviyesinden PETUN aldım ben o dönem.7 liralardan sattım.

Sonra geçen sene tahvilin ödeme vakti geldi ve Yaşar holding bu borcu ödedi. Bu da borsaya bildirildi. Kefalet düşünce geçen seneki o ralli yaşandı. Dolayısıyla yanlış fiyatlama düzeltildi bir nevi.

Yani 7 liradan 30 liraya gelince çok primlendi gibi görüldü ama aslında olması gereken yere geldi.

Şimdi ise olması gereken yer bu endeksde en az 45-50 lira. Bekleyelim görelim. Satışlar yavaş artıyor tek sorun bu. Ama 15-20 senedir arttırılmayan bir sermaye var. Herkes sermaye arttırıyor belki bir bedelsiz gelir sürpriz şekilde.

İştiraklerimizin işleri çok iyi gidiyor ve 2020 senesinde çok iyi iştirak geliri oluştu. Bu devam ederse güzel bilanço gelir ilk 3 ayda.

Bence beklenti çok. Buralarda kalmayacak bu hise İnşaallah. Bekleyelim görelim.

6. Yatrımcısına bukadar ilgisiz bu sorumsuzlara ben mail atıp birkaç söz söyledim. Üşenmeyip siz de yazın bance. Mail adresi aşağıda.

[email protected]

7.  Alıntı Originally Posted by Küçükandonyadis Yazıyı Oku
    Bill Gates'in inekleri öldürme ve yapay et planının hisseyi negatif etkilediğini düşünen var mı?

Zira Pınar süt ve bu resmen üzerine toprak atılmış şekildeler bunu bir sebepe bağlamak ne kadar doğru bilmiyorum ama bu plan bunun sebebi olabilir mi diye düşünüyorum?
    O işin maliyeti çok yüksek diye bir haberde izlemiştim.

8.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Hocam belki 1 aydır PETUN hissesindeyim ama yıllar önce almış satmışlığım var. En az 15 senedir de yakın takip ederim.

Evet bir dönem 6-7 F/K seviyesine düştü , 0,5 PD/DD oranına kadar da düştü ama o dönem Yaşar Holdingin EUROBOND borcuna 50 milyon USD kefil olduğu için ve USD kurunun da bir anda 3-4 liralardan 7 liralara çıkması nedeniyle bu borcu ödeyemeyeceği ve borcun da kefillerden biri olan PETUN'a kalacağı varsayımı nedeniyle o kadar düştü 2018 senesinde.

O dönem zaten borsa papaz krizi nedeniyle komple düşmüştü ama Yaşar şirketleri borsa genel düşüşünden çok bu borç olayı ile ilgili extra düştü ve bedava kıvamına geldi neredeyse. 5-6 lira seviyesinden PETUN aldım ben o dönem.7 liralardan sattım.

Sonra geçen sene tahvilin ödeme vakti geldi ve Yaşar holding bu borcu ödedi. Bu da borsaya bildirildi. Kefalet düşünce geçen seneki o ralli yaşandı. Dolayısıyla yanlış fiyatlama düzeltildi bir nevi.

Yani 7 liradan 30 liraya gelince çok primlendi gibi görüldü ama aslında olması gereken yere geldi.

Şimdi ise olması gereken yer bu endeksde en az 45-50 lira. Bekleyelim görelim. Satışlar yavaş artıyor tek sorun bu. Ama 15-20 senedir arttırılmayan bir sermaye var. Herkes sermaye arttırıyor belki bir bedelsiz gelir sürpriz şekilde.

İştiraklerimizin işleri çok iyi gidiyor ve 2020 senesinde çok iyi iştirak geliri oluştu. Bu devam ederse güzel bilanço gelir ilk 3 ayda.

Bence beklenti çok. Buralarda kalmayacak bu hise İnşaallah. Bekleyelim görelim.
    Sermaye artırımından ümidim yok ama lakin şirket içi kar transferine müsait bi grup.. Faaliyet karı patlıcak diyoruz,iştarek zararları çamlı yem filan ortaya çıkıyor.. Petunda hiç bi fiyat süpriz değil.. 2014 2015 te borsa çakılırkende yukarı gitmişliği var.. Yani borsa düşüşe geçerse illahi düşecek diye bi şey yok.. Fiyat karekteristliği uzun zaman yataya sarması her ay toplayanlara fırsat vermesi.. Bu piyasa değeri bile kendini 6 7 yılda amorti edebilecek fiyat yoksa

Sayfa 424/607 İlkİlk ... 324374414422423424425426434474524 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •