Sayfa 430/607 İlkİlk ... 330380420428429430431432440480530 ... SonSon
Arama sonucu : 4850 madde; 3,433 - 3,440 arası.

Konu: PETUN - Pınar Et ve Un

1.  Alıntı Originally Posted by Küçükandonyadis Yazıyı Oku
    Borsada işlem gören senetlerin yüzde 80'i gerçek verilerden kopmuş durumda ve ayrı bir dünyada herhangi bir fiyatlamanın peşindeler ancak Pınar Süt ve Pınar Et neden gerçeklerden uzaklaşmıyor ve hatrı sayılır prim neden yapmıyorlar?

Hisseler sahipli, dolaşımdaki hisse sayısı az neden götürmüyorlar? Gitmeyen hisse kalmadı bunların amacı nedir? Züğürt mü bu spekler?

Bedelsiz potansiyelini bile kullanabilirlerdi o harekete de katılmadılar anlamak güç gerçekten güç..

Bu ikisini kıyaslayan çok kişi var; Pnsut pahalı Petun ile kıyaslarsak

Pnsut F/K 25 kusur ; Petun F/K 10

Petun

Pnsut

2.  Alıntı Originally Posted by derinlikler Yazıyı Oku
    Bu ikisini kıyaslayan çok kişi var; Pnsut pahalı Petun ile kıyaslarsak

Pnsut F/K 25 kusur ; Petun F/K 10

Petun

Pnsut

Pnsut Petun kıyaslamasından ziyade ikisi de ucuz ve fiyatlama yapmıyorlar.

Sizin teknik ne diyor sn. Derinlikler? Son durum nedir

3.  Alıntı Originally Posted by Küçükandonyadis Yazıyı Oku
    Pnsut Petun kıyaslamasından ziyade ikisi de ucuz ve fiyatlama yapmıyorlar.

Sizin teknik ne diyor sn. Derinlikler? Son durum nedir
     Alıntı Originally Posted by derinlikler Yazıyı Oku
    Ben şu daha önce yaptığı hareketin benzerini bekliyorum..Yapar yapmaz bilinmez tabi

Haftalık periyot çizgi altında kalmadıkça bozulma olmaz..

Çoğu kağıtta olduğu gibi bununda günlüğü bozuk..Üstteki çizgi altında bir hafta kalırsa haftalık da bozulacak ...İzleyelim bakalım

4. Zarar eden gıda şirketi -%4 iken bizim taban olmamız tam bir ironi.

5. 110 lot aldım tabandan

6. Yine aceleci davrandım 21.00 tl.den bir miktar daha aldım. Biraz daha sabredebilseydim tabandan alırdım. Muhtemelen düşüş devam edecek, düştükçe almaya devam.

7.  Alıntı Originally Posted by Cover13 Yazıyı Oku
    Emirhan gibi çalışkan bir yatırımcının petun da var olması her zaman avantajdır. Aynı alanda aşinası olduğum Sarky forumu da olunca sürekli petun forumuna da gözüm kayıyor. Bir teknoloji sektörü meraklısı olarak, arena nın yerine teknoloji hissesi koymaya her zaman daha çok istekli oldum ve öyle de yaptım.
    Bu noktada Emirhan' a teknoloji sektöründe potansiyel hiç bir hisse görmüyor mu, sektörel olarak neden bir gıda işletmesini tercih etti. Bu konularda ufak bir değerlendirme yapmasını rica ederim. Bu değerlendirmeyi rica etme sebebim daha derin bakış açısı kazanabilmek için değer verdiğim bir yatırımcının görüşlerinden yararlanmak.

Bu arada imzadaki online anketi doldurmayan arkadaş varsa 5 dakikasını ayırsın lütfen

Cover hocam merhaba. Kusura bakma bu aralar pek girmedim foruma o yüzden geç cevap yazdım.

Yatırım prensibi olarak sektörden çok rasyo açısından ucuz kağıtlara yatırım yapma prensibim var.

Her sektörde en ucuz olan ve borçsuz , büyüyen , temettü veren hisselere yatırım yaparım genelde. PETUN'u da bu kapsamda seçtim. Yoksa sektörel olarak bir tercihim yok genelde. Teknolojide kalmayı sürdürseydim Arena'dan şaşmazdım çünkü sektörün en ucuzlarından biri hala daha Arena ve hikayesi çok.

Gıda , teknoloji ve sağlık krizde ve normal piyasa şartlarında ölmez 3 sektör. O yüzden gıdayı tercih ettim teknolojiden sonra.

Bugün olağanüstü bir gün geçirdik. O yüzden ne yazsak boş ama su akar yolunu bulur. Çok gördük böyle günler. Bu gece yada yarın sabah kur düşer borsa fırlar. Bizim borsamız zaten USD bazında çok ucuzdu , bugün USD bazında %20 daha ucuzladı.

O yüzden günlük sert hareketler oldu bugün ama 1-2 güne rayına oturur herşey.

Perşembe genel kurul var ve hisse başı 1,29 TL net ödenecek olan temettünün tarihi belirlenecek. PD/DD oranı 1,1 , F/K seviyesi 9 olan bir kağıttayız artık daha ne kadar düşeriz diye düşünmesi gereken en son yatırımcı biziz. Herkes düşerse elbet bizde düşeriz ama dümesi en zor olan hisselerden birindeyiz. Ama burası borsa , olmaz dediğimiz ne kadar şey varsa olduğunu da gördük.

Mühim olan riskin en az olduğu yerde olmak. Öyle olduğumuzu düşünüyorum. Ama gaybı Allah bilir biz yaşayıp göreceğiz.

8.  Alıntı Originally Posted by Nazar Yazıyı Oku
    Yaşar Holding bu borçu nasıl ödedi? Kasada nakit para ile mi duran mal varlığı satışı ile mi yoksa borçu borç ile mi kapattı? Geçen şirkete mail attım bu konuda detay vermediler ama borsaya kote olan şirketlerimizin borçun ödenmesi ile yükümlülükleri kalkmıştır denildi.

Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, hiçbir şey bilmiyorum.

Kasasında o kadar nakit parası yok hocam Yaşar Holdingin. Bir ara DYO'nun eski fabrika arazisini satışa çıkarmıştı. Bunu satıp bu tahvil borcunu kapamak istiyordu ama benim bildiğim onu da yapmadı. Geriye bir tek şey kalıyor. Borcu borçla kapattı.

Zaten bu tahvil borcu yeni bir borç değil. 2000'li yılların başında Yaşarbankın batmasından sonra devlete olan borcu ödemek için alınan borç bu. Sanırım ilk alındığı tarih 2005 yılı falan olması laızm. Genelde 5'er yıllık dilimler halinde alındı ve her anapara ödeme dönemi geldiğinde refinansman yöntemi ile vadesi uzatıldı. Yani her defasında bu borcun fazini ödeyip ana parayı borç ile kapadı. Yani borcu borçla kapadı.

Bu yöntemi en az 2 yada 3 kere yaptı. Peki neden o dönem bu borç grup şirketlerinin piyasa değerine etki etmiyordu da 2018-2019 yıllarında çok düşürdü hisseleri.

Bunun 2 sebebi var

1- En son alınan boraca PETUN , Pınar süt , YBP , Çamlı yem ve DYO 50'şer milyon USD kefil yapıldı ve holding bu borcu ödemese bu şirketlere kalacaktı bu borç. Bu riski beğenmedi yatırımcı ve sattı.

2- 2018 yılında USD kuru 3.5 liralardan 7 liralara çıkınca , bu borç TL bazında bir anda 2 katına çıktı ve ödenip ödenmeyeceği sorgulanmaya başlandı.

Bu 2 sebep yatırımcının bu şirketlerden kaçmasına sebep oldu.

Son alınan borcun ana para ödeme dönemi Mayıs 2020 idi ve holding bu borcu vadesinden 1 ay önce ödedi. Kefillikler de düştü ve bu şirketler rahatladı. O yüzden de prim yaptı hepsi geçen sene Nisan başı ve sonu arasında.

Holding büyük ihtimal borcu borçla kapattı ama bu parayı nereden hangi şartlarla buldu bilmiyorum. Tek bildiğim holding devlete dava açmıştı Yaşarbanka el konulması ile ilgili , orada bir uzlaşma çıktı diye biliyorum ama uzlaşmanı şartları neydi ve ne alındı ne verildi bilmiyorum.

Bu zaten günümüzün konusu değil. Şu anda bir gerçek var , PETUN'un bu borçtan dolayı bir kefaleti veya sorumluluğu yok , sadece bankadan 70 milyon TL uzun vade kredi alıp holdinge aynı şartlarla vermiş. Yani bu borç bilançoda petunun görünüyor ama petuna bir finansal yük getirmiyor çünkü faizini holding ödüyor.

Sayfa 430/607 İlkİlk ... 330380420428429430431432440480530 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •