Sayfa 438/607 İlkİlk ... 338388428436437438439440448488538 ... SonSon
Arama sonucu : 4850 madde; 3,497 - 3,504 arası.

Konu: PETUN - Pınar Et ve Un

1. Sn.Emirhan

Pınar grubuna uzun vadeli dolar bazlı bakıldığında yeterli prim yaptığını düşünüyor musunuz?
    Patlama yapma ihtimali veya enerji sıkışması görüyor musunuz?

Diğer emsallere bakıldığında geride kalmış iki şirket görüyoruz bedelsiz potansiyeli de mevcut.

Bu grup çıkıpta neden şov yapmıyor mesela?
    Marka değeri, kalitesi herkesin bildiği üzere çok yukarıda.

50-60 lira olsalar kim neden der mi demez bence buradaki temel problem ne sizce?

2.  Alıntı Originally Posted by Küçükandonyadis Yazıyı Oku
    Sn.Emirhan

Pınar grubuna uzun vadeli dolar bazlı bakıldığında yeterli prim yaptığını düşünüyor musunuz?
    Patlama yapma ihtimali veya enerji sıkışması görüyor musunuz?

Diğer emsallere bakıldığında geride kalmış iki şirket görüyoruz bedelsiz potansiyeli de mevcut.

Bu grup çıkıpta neden şov yapmıyor mesela?
    Marka değeri, kalitesi herkesin bildiği üzere çok yukarıda.

50-60 lira olsalar kim neden der mi demez bence buradaki temel problem ne sizce?

Aynen katılıyorum hocam sana. Pınar grubu gıda konusunda ülkenin en önemli 2-3 markasından biridir. Dediğiniz gibi şu an PETUN ve Pınar Süt 50-60 lira olsa kimsenin gözüne batmaz.

Bunu geçenlerde de yazdım PETUN'un sektör ortalamalarına gelmesi için bile 40 lira civarında olması lazım en az.

USD bazında çok ucuz kaldılar. USD kurunun 2,5 lira olduğu dönemlerde Pınar süt 20 liraların üstünü görmüş bir kağıt. Yani 8 USD yapar. Şu an ise 2,5 USD seviyesinde.

PETUN da Pınar süt de USD bazında çok ucuz kaldılar. Gerçi borsamızın geneli USD bazında ucuz ama sermayesi düşük bir çok şirket de şov yaptı son 1 senede.

Pınar grubu da sermayesi düşük şirketler grubunda. Yani 44-45 milyon sermayesi var su , süt ve etin. Bu dönemde sermayesi 50 milyonun altında çok şirket kalmadı. Olanlarda sermaye arttırıyorlar. Pınar grubu yaklaşık 15-16 senedir sermaye arttırmadı. Artık onların da zamanı geldi diye düşünüyorum.

Bu grup neden şov yapmıyor ben de bilmiyorum. Aslında grubun en dandirik şirketleri Viking kağıt ve Pınar su şov yaptı biraz.. Hatta DYO da yaptı sayılır.

Pınar su 2 senede 1,3 liralardan 8 liralara geldi , Viking 2 senede 1 liralardan 8 liralara geldi , DYO 2 senede 3 liralardan 15 liralara geldi.

Gerçi aynı dönemde PETUN da 6 liralardan 24 liralara geldi ama PETUN'un zaten 6 liraya hiç düşmemesi lazımdı. O meşhur 250 milyon USD'lık Yaşar holding tahvil bircuna kefil olduğu için düşmüştü o kadar. Yoksa 6 liralar bedava idi PETUN için. O dönem Pınar süt de 7-8 liralara kadar düşmüştü. O da bedava idi.

Ama Viking kağıt ve Pınar su gibi zarar makinaları şirketler defter değerlerinin 4-5 katına çıktı ise , DYO gibi zarardan yeni kurtulmuş bir şirket , 5 defter değerinde işlem görüyorsa , PETUN ve Pınar süt gibi düzenli kar eden şirketlerin 1-1,3 defter değerinde işlem görmesi saçmalık.

Maalesef borsamızda böyle saçma sapan fiyatlamalar çok. Hadi diyelim Pınar sütün kredi borcu çok , faize çok para veriyor , o yüzden net karı düşük kalıyor F/K seviyesi 22-23 seviyelerinde o yüzden çok da ucuz değil denebilir belki ama PETUN gibi sıfır finansal borcu olan bir şirketin 1,3 PD/DD oranına , 10 F/K oranına sahip olması deli saçması.

O yüzden PETUN'un kısa sürede mutlaka 40 liranın üstüne çıkacağını düşünüyorum. Eğer 2021 ilk çeyrek karı 30 milyon liranın üstünde gelirse bu çok hızlı olur.

Yaşar şirketlerini ikiye ayırmak lazım bence. Pınar su , Viking , Altın yunus çeşme gibi her sene düzenli zarar eden şirketler nedense borsada şov yaparken , Pınar süt gibi bir dev ve PETUN gibi borsanın en kaliteli bilanço ve rasyolarından birine sahip şirketi yükselme konusunda zorlanıyor.

Bunun sebebini bulmak zor ama sanırım ya patron yada tahtacı tahtayı iyice baskılayıp , hatırı sayılır bir oranda hisseyi ele geçirince o zaman fırlatacak , yada geçen de yazdığım gibi yatırım fonları , emeklilik fonları ve yabancı geri dönecek hisselere. Son 1-2 senede yabancı ve fonlar çok satmış ve çıkmış bu hisslerden. Halbuki PETUN ve Pınar süt düzenli kar edip düzenli yüksek oranda temettü dağıtan şirketler , yani tam da fonların ve yabancının sevdiği tarz şirketler ama Yaşar holdingin son 3-4 sene boyunca finansal açıdan zor günler geçirmesi fonları ve yabancıyı korkutup kaçırmış.

Fakat koskoca Yaşar holding 250 milyon USD borç yüzünden batmaz. Bunun çok üstünde mal varlığı var.

Evet son 3-4 sene Pınar grubu çok hırpalandı ve olması gereken değerin çok altına düştü ama ben önümüzdeki 1 sene içinde durumun tam tersine döneceğini düşünüyorum.

Türkiye gibi bir ülkede , sadece marka değeri 200 milyon USD olan Pınar grubu 3 şirketin ( su, süt ve et ) değeri 300 milyon USD'ın altında şu an. Bugün zarardaki Banvitin bile piyasa değeri 1 milyar Dolara yakınken , ondan çok daha prestijli ve çok daha geniş ürün gamı olan Pınar grubunun toplam değerinin 300 milyon USD olması çok büyük tezattır.

Ama borsada tek bir gerçek vardır. Gün gelir tüm tezatlar düzelir. O yüzden doğru zamanda doğru hissede pozisyon almak laızm. Biz şu anda doğru hissede pozisyon aldık ama zamanımızı beklememiz lazım. O zaman da çok uzun bir zaman değil bence.

Holding veya grup hakkında güzel bir haber , sermaye artışı , yada patronun veya tahtacının tek hareketi bizi olmamız gereken yere getirecektir. Biraz sabır etmek lazım.

3.  Alıntı Originally Posted by derinlikler Yazıyı Oku
    Çoğu kağıtta olduğu gibi bununda günlüğü bozuk..Üstteki çizgi altında bir hafta kalırsa haftalık da bozulacak ...İzleyelim bakalım

Haftalığı bozmadan yukarı almış..

4. Oya gibi işiliyor adam,pehhh

5. Kağıda ilgi artmış durumda,tahta yapıcı sert,istedipi malı toplayamadığından canı sıkkın

6. Güzel trade imkanı veriyor şimdilik,ilelebet böyle gitmeyeceği kesin...

Sayfa 438/607 İlkİlk ... 338388428436437438439440448488538 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •