Sayfa 480/607 İlkİlk ... 380430470478479480481482490530580 ... SonSon
Arama sonucu : 4850 madde; 3,833 - 3,840 arası.

Konu: PETUN - Pınar Et ve Un

1. İnşallah büyükbaş veya küçükbaş hayvan alım miktarını arttırdık derler.Sonuçta yıl sonu bilançosunda kâr açıkladı çamlı yem,geçen senede 3 aylıkta zarar yazmıştı.

2. Çok takılmayın düzelir sonraki aylarda.ama hakkımızı arayalim hem pınara hemde spkya konuyu iletelim.
    Nasıl fiyatlama olur derseniz.12 aylikta süt kötü bilanço açıkladı nerdeyse hiç kar etmedi ama bilanço ertesi günü nerdeyse bizle bir yukselis yaşadı.bu seferde süt iyi bilanço açıkladı ama bizde çok kötü bikanco açıklamadır.16 milyon kar iyi kar 3 aylikta 6 aylık beklentimiz dahada yükseldi şimdi 17 gün kapanmadan ve bu bilançoda aldığını 6 aylikta denetim varsa geri verecek.
    Tabi geçen sene güzel bilanço gelince beğenmedik.yoksa önceki senelere bakın 15-16 civarı gelmiş hep.hatta 2019 2 milyon kar gelmiş.
    Petun da biraz daha dengeli ana süt cok agresif karlar açıklıyor.mesela 2019 9aylik 9 milyon kar iken 15 aylık 49 milyon..yine geçen sene 9 aylık 39 milyon kar Ken 12 aylık 40 milyon.

3.  Alıntı Originally Posted by sorpressa Yazıyı Oku
    İnşallah büyükbaş veya küçükbaş hayvan alım miktarını arttırdık derler.Sonuçta yıl sonu bilançosunda kâr açıkladı çamlı yem,geçen senede 3 aylıkta zarar yazmıştı.
    Çamlı Yemin giderlerini öğrenebiliyor muyuz nereden bakılır bu zarar nereden geldi

4.  Alıntı Originally Posted by Nazar Yazıyı Oku
    Çamlı Yemin giderlerini öğrenebiliyor muyuz nereden bakılır bu zarar nereden geldi
    Çamlı Yem halka açık olmadığı için detaylı bir finansal rapora ulaşamayız diye biliyorum.Spk ya göndermek zorunda diye biliyorum.

Petun'un Çamlı yemde ortaklığı olduğu için sorumlu olduğu mevzuattaki ilgili maddeyi paylaşıyorum.

5.9. Bağlı Ortaklıklar ve Finansal Duran Varlıklara İlişkin Değişiklikler
    1) Edinilen veya elden çıkarılan bağlı ortaklıklar veya finansal duran varlıkların alış
    veya satış bedellerinin Kurul düzenlemeleri uyarınca kamuya açıklanan son bilançodaki aktif
    toplamının %5 ine ulaşması, başka bir şirketin sermayesinin veya toplam oy hakkının
    %10 veya daha fazlasının elde edilmesi ya da elden çıkarılması veya söz konusu oranların
    altında kalmakla birlikte ihraççının faaliyetlerini önemli ölçüde etkileyecek bağlı ortaklık
    veya finansal duran varlık edinilmesi veya elden çıkarılması hususlarında,
    2) Bağlı ortaklık veya finansal duran varlık satışlarından elde edilen kar ya da zarar
    tutarı ve karın nasıl değerlendirileceği hususunda,
    3) İhraççı tarafından finansal duran varlığın sermaye artırımına kısmen veya tamamen
    katılma veya katılmama hususunda
    karar alınması açıklanması gereken içsel bilgi niteliği taşıyabilir.

Yani mailletimize içsel bilgi şeklinde cevap alırsak şaşırmayalım.

Yanlışım varsa yazdıklarımda söyleyin lütfen.
    Kesin bir bilgim yok.

5.  Alıntı Originally Posted by sorpressa Yazıyı Oku
    İnşallah büyükbaş veya küçükbaş hayvan alım miktarını arttırdık derler.Sonuçta yıl sonu bilançosunda kâr açıkladı çamlı yem,geçen senede 3 aylıkta zarar yazmıştı.

Hocam hayvan alımları zaten böyle bir zarara konu olamaz. Ancak hayvan alırsınız , sonra hepsi ölür falan ancak o zaman böyle bir zarara konu olabilir o da sigortalıdır herhalde.

Benim aklıma tek gelen şey, yüksek oranda döviz borcu vardı , kur çok yukarı gidince , kur farkı gideri yazdılar 50-60 milyon , bu da herşeyi silip süpürdü.

Yoksa yaptığı iş zaten kar marjı düşük bir iş , kar etse de beklediğim net kar 225 milyonluk satışta 5-6 milyon civarı bir kardı zaten. Buradan da %24 ortak olduğumuza göre en fazla 2 milyon net kar katkısı bekliyordum.

Çamlı yemin milyon civarında yükümlülüğü görünüyor , yani 31 mart kuruna göre yaklaşık 74 milyon USD. Tabii ki bunun içinde TL olan borçlar vardır.

Ama eğer 40-50 milyon USD civarı döviz borcu varsa böyle bir zarar oluşabilir. Bunu anlamanın tek yolu ya bilanço ve gelir tablosunu göreceğiz yada şirket cevap yazacak maillerimize.

Bakalım cevap yazarlarsa anlarız.

Ama bence de böyle bir zararın sene içinde telafi edilmesi lazım çünkü faaliyetinden böyle bir zarar yazamaz. Mümkün değil. Belli ki kağıt üzerinde fiktif bir zarar. Onu da düzeltmek sene içinde mümkün ama eğer kur farkı gideri ise ve kur daha yukarı giderse o zaman sorun olur bu sene için.

Ama bu kesinlikle dönemsel bir zarar kur farkı ise de öyle. Sonuçta kur ilelebet sert bir şekilde yukarı gitmez. Yada elbet bu borç gün gelir kapanır. O zaman daha düzenli kar artışı sağlarız.

6. Emirhan Bey,Çamlı Yem tam bir kapalı kutu.Basında da çok haberini göremiyorum son dönemde.Belkide yeni tesisler açtılar,borçlanmanın sebebini bilmiyorum.
    Bakalım yanıt gelecek mi maillerimize.Gelirse burda paylaşacağım.

7. Çamlı Yem Besicilik, İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) “500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2018†listesinde 349. sırada, “Ege Bölgesi Sanayi Odası En Büyük 100 Şirketi†arasında ise 35. sırada yer almaktadır.

8. http://www.ebso.org.tr/

En altta 100 büyük var.Tıklayınca eror verdi.Daha önceki yıllarda bu listeye girmiş.

http://arsiv.ntv.com.tr/news/97067.asp

Eski haberler hep.

Sayfa 480/607 İlkİlk ... 380430470478479480481482490530580 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •